Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael podrývají právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V reakci na pondělní americké oznámení to dnes uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že nový přístup Washingtonu zvyšuje napětí v oblasti. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje krok pouze za změnu názoru jedné země, nikoli mezinárodně uznávaného práva. Také Ankara vzkázala, že žádný stát se nemůže stavět nad mezinárodní právo a že jednostranná prohlášení jsou z tohoto pohledu bezcenná.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí oznámil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Ruské ministerstvo zahraničí změnu amerického přístupu odsoudilo. V prohlášení uvedlo, že krok může vyvolat nové regionální napětí. Moskva zopakovala, že stále židovské osady z hlediska mezinárodního práva považuje za nelegální. Americká pozice podle Moskvy podrývá právní základ možného řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

"Žádná země nestojí nad mezinárodním právem. Jednostranná prohlášení z tohoto pohledu nemají žádnou hodnotu," reagoval dnes na americké oznámení turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě řekl, že úřad svůj právní názor na židovské osady nemění. "Změna politiky jedné země nezmění existující mezinárodní právo ani jeho interpretaci Mezinárodním soudním dvorem OSN a Radou bezpečnosti OSN," sdělil Colville.

K americkému oznámení se dnes znovu vrátil izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své návštěvě osady Guš Ecion. "Přiznávám, že jsem velmi dojatý... Trumpova administrativa napravila historickou křivdu a postavila se za pravdu a spravedlnost... Je to velký den pro Izrael a úspěch, který přetrvá generace," řekl Netanjahu.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".

Tentýž článek ale také říká, že "okupační mocnost může přistoupit k úplné nebo částečné evakuaci určité obsazené oblasti, vyžadují-li toho bezpečnost obyvatelstva nebo naléhavé vojenské důvody".

Když šéf americké diplomacie Pompeo v pondělí oznamoval rozhodnutí administrativy, řekl, že "po pečlivém prostudování všech argumentů právní debaty (o osadách) administrativa došla k závěru, že ustavení osad s izraelskými civilisty na Západním břehu Jordánu není samo o sobě v rozporu s mezinárodním právem".

Evropská unie, k níž patří ČR, se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální, EU v pondělí uvedla, že se její postoj nemění. Někdejší český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek výstavbu osad před čtyřmi lety označil ze torpédování blízkovýchodního mírového procesu. Aktuální reakci české diplomacie ČTK zjišťuje.

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael Rusko Benjamin Netanjahu OSN židé USA (Spojené státy americké) Mike Pompeo Turecko Mevlüt Çavuşoglu

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy