Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael podrývají právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V reakci na pondělní americké oznámení to dnes uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že nový přístup Washingtonu zvyšuje napětí v oblasti. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje krok pouze za změnu názoru jedné země, nikoli mezinárodně uznávaného práva. Také Ankara vzkázala, že žádný stát se nemůže stavět nad mezinárodní právo a že jednostranná prohlášení jsou z tohoto pohledu bezcenná.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí oznámil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Ruské ministerstvo zahraničí změnu amerického přístupu odsoudilo. V prohlášení uvedlo, že krok může vyvolat nové regionální napětí. Moskva zopakovala, že stále židovské osady z hlediska mezinárodního práva považuje za nelegální. Americká pozice podle Moskvy podrývá právní základ možného řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

"Žádná země nestojí nad mezinárodním právem. Jednostranná prohlášení z tohoto pohledu nemají žádnou hodnotu," reagoval dnes na americké oznámení turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě řekl, že úřad svůj právní názor na židovské osady nemění. "Změna politiky jedné země nezmění existující mezinárodní právo ani jeho interpretaci Mezinárodním soudním dvorem OSN a Radou bezpečnosti OSN," sdělil Colville.

K americkému oznámení se dnes znovu vrátil izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své návštěvě osady Guš Ecion. "Přiznávám, že jsem velmi dojatý... Trumpova administrativa napravila historickou křivdu a postavila se za pravdu a spravedlnost... Je to velký den pro Izrael a úspěch, který přetrvá generace," řekl Netanjahu.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".

Tentýž článek ale také říká, že "okupační mocnost může přistoupit k úplné nebo částečné evakuaci určité obsazené oblasti, vyžadují-li toho bezpečnost obyvatelstva nebo naléhavé vojenské důvody".

Když šéf americké diplomacie Pompeo v pondělí oznamoval rozhodnutí administrativy, řekl, že "po pečlivém prostudování všech argumentů právní debaty (o osadách) administrativa došla k závěru, že ustavení osad s izraelskými civilisty na Západním břehu Jordánu není samo o sobě v rozporu s mezinárodním právem".

Evropská unie, k níž patří ČR, se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální, EU v pondělí uvedla, že se její postoj nemění. Někdejší český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek výstavbu osad před čtyřmi lety označil ze torpédování blízkovýchodního mírového procesu. Aktuální reakci české diplomacie ČTK zjišťuje.

Související

Více souvisejících

Izrael Rusko Benjamin Netanjahu OSN židé USA (Spojené státy americké) Mike Pompeo Turecko Mevlüt Çavuşoglu

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy