Zmasakrování ustašovců dodnes budí vášně, pietní akci letos utlumil koronavirus

Bez incidentů a v omezeném počtu lidí se konala letošní vzpomínka na masakr tisíců chorvatských kolaborantů koncem druhé světové války. Kontroverzní pietní akce k uctění památky tisíců Chorvatů, především členů fašistických ustašovských milic, které v roce 1945 postříleli jugoslávští partyzáni, se každoročně pořádá v Bleiburgu nedaleko rakousko-slovinské hranice, letos byla ale kvůli koronaviru přesunuta do Sarajeva. Tam se sešli i odpůrci této vzpomínky.

Několik tisíc lidí se na výzvu bosenského Svazu antifašistů a válečných veteránů druhé světové války (SABNOR) shromáždilo v Sarajevu k protestnímu pochodu proti katolické mši za chorvatské nacistické kolaboranty a civilisty, pozabíjené jugoslávskými partyzány v Rakousku při pokusu o útěk z Balkánu na konci druhé světové války.

V katedrále v té době navzdory kritice sloužil mši za zabité bosenský arcibiskup a kardinál Vinko Puljić. Přístup na bohoslužbu mělo jen 20 pozvaných hostů, mezi nimi zástupci chorvatského velvyslanectví v Bosně a chorvatská parlamentní delegace.

Sarajevo now: Thousands of antifascists are on the streets protesting the WWII #Bleiburg mass.The mass commemorates the killings of Croatian Nazi-allied Ustasha troops killed by the Yugoslav Partisans.In #Sarajevo, close to 11.000 people were killed by the Ustasha regime. pic.twitter.com/mnNUGIPDuO

— Samir Beharić (@SamBeharic) May 16, 2020

Na Loibašském poli u Bleiburgu proběhla pouze malá pietní akce, a to bez bez incidentů, řekl agentuře APA policejní mluvčí Rainer Dionisio. Chorvatský velvyslanec Danijel Glunčić tam položil věnec, ze dvou ohlášených protidemonstrací byla jedna odřeknuta a při druhé se k památníku vydalo zhruba 20 lidí.

Akce, která se na Loibašském poli koná každý rok, připomíná masakr tisíců příslušníků fašistických milic Nezávislého státu Chorvatsko, spojence nacistického Německa za druhé světové války. Po porážce nacistického Německa uteklo na 40.000 Chorvatů - vojáků, milicionářů i členů jejich rodin - do britské okupační zóny v Rakousku. Britové je ale vydali komunistickým partyzánům, kteří tisíce z nich zavraždili. Přesný počet obětí masakru je dodnes předmětem sporů.

Vzpomínková ceremonie se konala také v chorvatské metropoli Záhřebu, modlitby za zabité byly odslouženy na hřbitově Mirogoj.

Související

Chorvatská vlajka

ZDS či hákové kříže. V Chorvatsku se opět rozmáhají ustašovské symboly

Chorvatská ombudsmanka vydala zprávu, podle níž jsou v zemi stále zřetelnější ustašovské symboly. Nynější zákony jejich používání nedokážou účinně zabránit, píše zpravodajský server Balkan Insight. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle zprávy ombudsmanky Lory Vidovićové vydané v úterý jsou ustašovské symboly a slogany rozšířené po celém Chorvatsku. Zločiny hnutí, které za druhé světové války spolupracovalo s nacisty, jsou politiky a médii bagatelizovány.

Více souvisejících

ustašovci bosna a hercegovina Chorvatsko II. světová válka

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy