Zmasakrování ustašovců dodnes budí vášně, pietní akci letos utlumil koronavirus

Bez incidentů a v omezeném počtu lidí se konala letošní vzpomínka na masakr tisíců chorvatských kolaborantů koncem druhé světové války. Kontroverzní pietní akce k uctění památky tisíců Chorvatů, především členů fašistických ustašovských milic, které v roce 1945 postříleli jugoslávští partyzáni, se každoročně pořádá v Bleiburgu nedaleko rakousko-slovinské hranice, letos byla ale kvůli koronaviru přesunuta do Sarajeva. Tam se sešli i odpůrci této vzpomínky.

Několik tisíc lidí se na výzvu bosenského Svazu antifašistů a válečných veteránů druhé světové války (SABNOR) shromáždilo v Sarajevu k protestnímu pochodu proti katolické mši za chorvatské nacistické kolaboranty a civilisty, pozabíjené jugoslávskými partyzány v Rakousku při pokusu o útěk z Balkánu na konci druhé světové války.

V katedrále v té době navzdory kritice sloužil mši za zabité bosenský arcibiskup a kardinál Vinko Puljić. Přístup na bohoslužbu mělo jen 20 pozvaných hostů, mezi nimi zástupci chorvatského velvyslanectví v Bosně a chorvatská parlamentní delegace.

Sarajevo now: Thousands of antifascists are on the streets protesting the WWII #Bleiburg mass.The mass commemorates the killings of Croatian Nazi-allied Ustasha troops killed by the Yugoslav Partisans.In #Sarajevo, close to 11.000 people were killed by the Ustasha regime. pic.twitter.com/mnNUGIPDuO

— Samir Beharić (@SamBeharic) May 16, 2020

Na Loibašském poli u Bleiburgu proběhla pouze malá pietní akce, a to bez bez incidentů, řekl agentuře APA policejní mluvčí Rainer Dionisio. Chorvatský velvyslanec Danijel Glunčić tam položil věnec, ze dvou ohlášených protidemonstrací byla jedna odřeknuta a při druhé se k památníku vydalo zhruba 20 lidí.

Akce, která se na Loibašském poli koná každý rok, připomíná masakr tisíců příslušníků fašistických milic Nezávislého státu Chorvatsko, spojence nacistického Německa za druhé světové války. Po porážce nacistického Německa uteklo na 40.000 Chorvatů - vojáků, milicionářů i členů jejich rodin - do britské okupační zóny v Rakousku. Britové je ale vydali komunistickým partyzánům, kteří tisíce z nich zavraždili. Přesný počet obětí masakru je dodnes předmětem sporů.

Vzpomínková ceremonie se konala také v chorvatské metropoli Záhřebu, modlitby za zabité byly odslouženy na hřbitově Mirogoj.

Související

Chorvatská vlajka

ZDS či hákové kříže. V Chorvatsku se opět rozmáhají ustašovské symboly

Chorvatská ombudsmanka vydala zprávu, podle níž jsou v zemi stále zřetelnější ustašovské symboly. Nynější zákony jejich používání nedokážou účinně zabránit, píše zpravodajský server Balkan Insight. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle zprávy ombudsmanky Lory Vidovićové vydané v úterý jsou ustašovské symboly a slogany rozšířené po celém Chorvatsku. Zločiny hnutí, které za druhé světové války spolupracovalo s nacisty, jsou politiky a médii bagatelizovány.

Více souvisejících

ustašovci bosna a hercegovina Chorvatsko II. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy