Zpravodajka OSN přirovnala Bělorusko k totalitním státům

Vynucené přistání civilního dopravního letadla v Minsku kvůli zatčení opozičního novináře ukazuje, že běloruská vláda si přeje skoncovat s odporem a odlišným smýšlením v jakékoliv podobě. Radě pro lidská práva v Ženevě to dnes řekla zvláštní zpravodajka OSN Anais Marinová. Ta podle agentury Reuters přirovnala postupy, které používá běloruská vláda, k počínání totalitních států.

Květnové vynucené přistání civilního letounu v Minsku podle Marinové iilustruje přání úřadů skoncovat s disentem v jakékoliv podobě očištěním společnosti od prvků, které považují za nežádoucí. "Jde o formu očisty, která připomíná praktiky totalitních států," uvedla zpravodajka v projevu, ve kterém popsala zhoršování situace v bývalé sovětské republice.

Evropská unie se minulý měsíc v reakci na incident dohodla na rozšíření sankcí proti režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka. Běloruské úřady v květnu donutily k přistání v Minsku letadlo na trase z Atén do Vilniusu a zatkly opozičního novináře Ramana Prataseviče, který tímto letadlem cestoval.

První soubor sankcí proti Minsku přijala EU loni v říjnu v reakci na porušování lidských práv a násilné potlačování protestů, které propukly po prezidentských volbách z 9. srpna. Ty podle úřadů vyhrál s více než 80 procenty hlasů dlouholetý autoritářský prezident Lukašenko. Mnoho Bělorusů pokládá výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako EU, výsledek voleb neuznává. Lukašenko, který se těší podpoře Moskvy, ale nebývalou vlnu protestů ustál bez jakýchkoliv ústupků opozici a režim nyní umlčuje veškerý nesouhlas v zemi.

Související

Více souvisejících

Bělorusko OSN Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy