"Proč nemluví o válce a ponižuje Evropu?" Lídři ostře kritizují Vance za jeho výroky o demokracii

Viceprezident Spojených států JD Vance vyvolal na Mnichovské bezpečnostní konferenci vlnu kritiky poté, co přirovnal současné evropské lídry k autokratům z období studené války a zpochybnil stav svobody slova na kontinentu. Jeho slova pobouřila řadu evropských představitelů, kteří mu podle The Guardian vzkázali, že jeho zásah do vnitřních záležitostí evropských států je „nepřijatelný“.

Jedním z nejostřejších kritiků byl německý ministr obrany Boris Pistorius, který z hlavní scény konference důrazně odmítl Vanceho tvrzení. „Demokracie celé Evropy byla dnes zpochybněna americkým viceprezidentem,“ prohlásil Pistorius podle agentury AFP.

„Mluví o zničení demokracie. A pokud jsem ho správně pochopil, srovnává podmínky v některých částech Evropy s těmi v autoritářských režimech... to je nepřijatelné,“ dodal německý ministr obrany.

Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko označil jeho projev za „naprosté ponížení všech evropských lídrů“ a varoval, že ukrajinská situace se kvůli přístupu Washingtonu stává čím dál obtížnější.

Hončarenko ve svém vyjádření na podle CNN uvedl, že Vanceho slova byla klíčovým momentem konference, avšak v negativním slova smyslu. „Myslím, že to byl jeden z epochálních projevů na mnichovské konferenci,“ napsal ukrajinský poslanec.

Zároveň ale zdůraznil, že Vance ve svém projevu „neřekl nic o válce a Ukrajině“, což podle něj vysílá nebezpečný signál. „To je pro nás špatná zpráva. Jsme v extrémně těžké situaci a nikdo kromě nás nám nepomůže,“ varoval Hončarenko.

Jedním z nejvíce znepokojivých aspektů Vanceho projevu bylo podle Hončarenka jeho vymezení vztahu mezi Spojenými státy a Evropou. Podle něj americký viceprezident prakticky oznámil konec konceptu „Západu“ jako jednotné síly.

„Vance oznámil, že Západ už neexistuje. Existují Spojené státy a jejich vazal, Evropská unie,“ napsal Hončarenko, čímž vyjádřil obavy nad tím, že Washington přestal brát své evropské spojence jako rovnocenné partnery.

Vanceho kritika se v některých zemích setkala se zvláštní pozorností. Ve Švédsku byla jeho slova interpretována jako odkaz na nedávný rozsudek nad Salmánem Majekem, který se podílel na několika páleních Koránu ve Stockholmu a byl odsouzen za podněcování nenávisti proti etnické skupině.

Švédská ministryně zahraničí Maria Malmer Stenergard na Vanceho slova reagovala zdrženlivě, ale s jasným vzkazem. „Švédsko má velmi dalekosáhlou svobodu projevu,“ řekla televizi TV4 a odmítla případ komentovat s tím, že politici by neměli zasahovat do rozhodnutí nezávislých soudů.

„Jako švédská politička nepřezkoumávám rozhodnutí nezávislých soudů a myslím, že politici v jiných zemích by se toho měli také zdržet,“ dodala.

Bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt pak kritizoval Vanceho ještě ostřeji. Na sociálních sítích napsal, že jeho projev na konferenci byl „ještě horší, než se očekávalo“. „V nejlepším případě byl zcela irelevantní pro evropskou nebo globální bezpečnost. V nejhorším případě to bylo flagrantní zasahování do německé volební kampaně ve prospěch krajně pravicové AfD,“ uvedl Bildt.

Norský premiér Jonas Gahr Støre se k Vanceho projevu postavil o něco umírněněji, ale s jasnou kritikou jeho obsahu. Podle něj už samotný fakt, že americký viceprezident mohl svůj projev na klíčovém fóru přednést, dokazuje, že svoboda slova v Evropě funguje dobře.

„Viceprezident se může rozhodnout, že takto osloví své publikum. Rád zvedá tato témata, a i když s ním možná nesouhlasíme, je to v pořádku,“ uvedl Støre.

Zároveň však podtrhl, že Vance se vůbec nevěnoval klíčovým bezpečnostním otázkám, kterým Evropa čelí. „Co se děje na Ukrajině, co se děje v Rusku, co se děje v Číně – to vše je podle něj méně důležité než domnělá ztráta svobody projevu v Evropě? Nesouhlasím,“ řekl norský premiér.

Německý ministr zahraničí Annalena Baerbocková jeho komentáře podle CNN označila za „neopodstatněné a urážlivé“, zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron podle zdrojů z Elysejského paláce považuje Vanceho slova za „zásah do evropských záležitostí, který nemá žádný reálný základ“.

Britský premiér Keir Starmer se k projevu zatím oficiálně nevyjádřil, ale britská média citují nejmenované vládní činitele, kteří Vanceho slova vnímají jako „další signál, že Amerika se pod Trumpovou administrativou vzdaluje Evropě“.

Vanceho výroky přicházejí v době, kdy transatlantické vztahy čelí rostoucímu napětí, zejména kvůli přístupu Spojených států k válce na Ukrajině. Americký prezident Donald Trump se nedávno rozhodl jednat o mírovém plánu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, přičemž z jednání zcela vynechal evropské spojence. Tento krok už sám o sobě vyvolal v Evropě vlnu nevole a Vanceho projev ji dále prohloubil.

Lídři EU nyní očekávají, jaká další stanoviska Washington zaujme k otázkám evropské bezpečnosti, přičemž mnozí z nich dávají jasně najevo, že nehodlají akceptovat snahy americké administrativy o podkopávání demokratických institucí na kontinentu. 

Související

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Američané si utahují z Trumpa. Komici zpracovali roztržku v Oválné pracovně

Populární komediální show Saturday Night Live (SNL) si v satirickém videu vzala na mušku nedávné setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě. Skeč se zaměřuje na Trumpovy kontroverzní postoje vůči Ukrajině, jeho obdiv k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi i jeho chaotický styl řízení administrativy.

Více souvisejících

J. D. Vance Boris Pistorius Jonas Gahr Støre

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

včera

Papež František

Papež František bude propuštěn z nemocnice

Papež František, který se v posledních týdnech léčil s oboustranným zápalem plic, bude v neděli propuštěn z římské nemocnice Gemelli. Podle vyjádření lékařů se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, nicméně ho čeká dvouměsíční rekonvalescence v jeho rezidenci Casa Santa Marta ve Vatikánu.

včera

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal

Téměř dvě třetiny obyvatel Slovenské republiky (63,5 %) preferují, aby se země orientovala na Západ, tedy na EU. Naopak počet těch, kteří dávají přednost Východu, konkrétně Ruské federaci, je třikrát nižší (19,2 %). Vyplývá to z průzkumu think-tanku Future Slovakia Forum ve spolupráci s agenturou Focus realizovaného ve dnech 3. až 6. března na reprezentativním vzorku 1006 respondentů.

včera

včera

sport

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech

Málokdy se stává, že se v Poslanecké sněmovně vedle tradičních životně důležitějších věcí mluví i o fotbale. Ve čtvrtek tomu tak bylo. Jelikož se ale tak dělo ve Výboru pro bezpečnost, mluvilo se hlavně o zásazích policie z poslední doby. Přetřásal se tak především zásah po nedávném derby pražských „S“, na který si stěžovali fanoušci Slavie a právě na základě následné reakce od předsedy slávistického představenstva Jaroslava Tvrdíka k jednání mezi poslanci, ministerstvem vnitra, policií, Ligovou fotbalovou asociací (LFA) i Fotbalovou asociací ČR (FAČR) došlo.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem

Po nedávném „velmi dobrém a produktivním“ telefonátu mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem se pozornost upřela na Trumpovu následnou konverzaci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mnozí spekulovali, zda se jejich rozhovor, stejně jako při setkání ve Washingtonu 28. února, změní v ostrou výměnu názorů, nebo zda se Zelenskému podaří získat přízeň amerického prezidenta. Ukázalo se, že druhá možnost byla správná.

včera

včera

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.

včera

včera

Jana Maláčová

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí

Sociální demokracie (SOCDEM) v sobotu na programové konferenci v pražském hotelu Olšanka představila své klíčové priority pro nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Strana se zaměřila především na dostupné bydlení, sociální otázky a ekonomickou spravedlnost. Předsedkyně Jana Maláčová zároveň připustila, že stále není jasné, v jaké podobě se SOCDEM voleb zúčastní. 

včera

včera

včera

Bouřky

Předpovídat počasí je stále složitější. Meteorologové museli zavést nový pojem

Světové klima se stává stále nepředvídatelnějším, což vedlo odborníky k zavedení nového pojmu – globální podivnost („global weirding“). Tento termín odráží skutečnost, že rostoucí teploty vyvolávají extrémní a někdy protichůdné meteorologické jevy po celém světě. Města se potýkají s rychle se střídajícími katastrofami, což ztěžuje obnovu postižených oblastí. A podle vědců bude situace v budoucnu jen horší, uvedl The Week.

včera

Jan Zahradil

Jan Zahradil po 34 letech končí v ODS

Bývalý europoslanec za Občanskou demokratickou stranu (ODS) Jan Zahradil oznámil svůj odchod ze strany po téměř 34 letech členství. Uvedl, že důvodem je rostoucí propast mezi jeho názory a postoji současného vedení strany. Ve svém prohlášení zároveň uvedl, že koalici Spolu, kterou tvoří ODS společně s TOP 09 a KDU-ČSL, v nadcházejících volbách podporovat nebude. Zahradilovo členství v ODS oficiálně zanikne k 31. březnu tohoto roku nezaplacením členských příspěvků.

včera

Donald Trump

Ukončit válku za den? Trump poprvé připustil, že předvolební slib nesplnil

Donald Trump čelí složitým překážkám při snaze rychle ukončit válku na Ukrajině, ačkoli v předvolební kampani sebevědomě tvrdil, že konflikt vyřeší během jediného dne. Když se loni v září v New Yorku setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, naznačil, že by mohl dosáhnout příměří velmi rychle. Předtím dokonce prohlásil, že válku ukončí ještě předtím, než usedne do Bílého domu. Nyní, po více než dvou měsících ve funkci, se však ukazuje, že jeho ambiciózní sliby narážejí na tvrdou realitu mezinárodní diplomacie a složitosti konfliktu.

21. března 2025 22:47

Play-Off Sparta vs. Třinec

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal

Napětí ve čtvrtfinále hokejové extraligy se stupňuje. Hradec Králové v prodloužení udolal Mladou Boleslav 3:2 a srovnal stav série na 2:2. O postup se bude bojovat v pondělí. Sparta v dramatickém duelu s Třincem vyrovnala v poslední minutě a v prodloužení rozhodla přesilovkou. Výhrou 4:3 si zajistila mečbol a vrací sérii do Prahy.

21. března 2025 21:53

důchody

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci

Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Aktualizováno 21. března 2025 20:50

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou

Česko se v pátek rozloučilo s legendárním zpěvákem Josefem Zímou, který zemřel počátkem měsíce ve věku 92 let. Účast na smutečním obřadu byla značná, čímž se jen potvrdilo, jak populární osobností Zíma byl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy