Viceprezident Spojených států JD Vance vyvolal na Mnichovské bezpečnostní konferenci vlnu kritiky poté, co přirovnal současné evropské lídry k autokratům z období studené války a zpochybnil stav svobody slova na kontinentu. Jeho slova pobouřila řadu evropských představitelů, kteří mu podle The Guardian vzkázali, že jeho zásah do vnitřních záležitostí evropských států je „nepřijatelný“.
Jedním z nejostřejších kritiků byl německý ministr obrany Boris Pistorius, který z hlavní scény konference důrazně odmítl Vanceho tvrzení. „Demokracie celé Evropy byla dnes zpochybněna americkým viceprezidentem,“ prohlásil Pistorius podle agentury AFP.
„Mluví o zničení demokracie. A pokud jsem ho správně pochopil, srovnává podmínky v některých částech Evropy s těmi v autoritářských režimech... to je nepřijatelné,“ dodal německý ministr obrany.
Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko označil jeho projev za „naprosté ponížení všech evropských lídrů“ a varoval, že ukrajinská situace se kvůli přístupu Washingtonu stává čím dál obtížnější.
Hončarenko ve svém vyjádření na podle CNN uvedl, že Vanceho slova byla klíčovým momentem konference, avšak v negativním slova smyslu. „Myslím, že to byl jeden z epochálních projevů na mnichovské konferenci,“ napsal ukrajinský poslanec.
Zároveň ale zdůraznil, že Vance ve svém projevu „neřekl nic o válce a Ukrajině“, což podle něj vysílá nebezpečný signál. „To je pro nás špatná zpráva. Jsme v extrémně těžké situaci a nikdo kromě nás nám nepomůže,“ varoval Hončarenko.
Jedním z nejvíce znepokojivých aspektů Vanceho projevu bylo podle Hončarenka jeho vymezení vztahu mezi Spojenými státy a Evropou. Podle něj americký viceprezident prakticky oznámil konec konceptu „Západu“ jako jednotné síly.
„Vance oznámil, že Západ už neexistuje. Existují Spojené státy a jejich vazal, Evropská unie,“ napsal Hončarenko, čímž vyjádřil obavy nad tím, že Washington přestal brát své evropské spojence jako rovnocenné partnery.
Vanceho kritika se v některých zemích setkala se zvláštní pozorností. Ve Švédsku byla jeho slova interpretována jako odkaz na nedávný rozsudek nad Salmánem Majekem, který se podílel na několika páleních Koránu ve Stockholmu a byl odsouzen za podněcování nenávisti proti etnické skupině.
Švédská ministryně zahraničí Maria Malmer Stenergard na Vanceho slova reagovala zdrženlivě, ale s jasným vzkazem. „Švédsko má velmi dalekosáhlou svobodu projevu,“ řekla televizi TV4 a odmítla případ komentovat s tím, že politici by neměli zasahovat do rozhodnutí nezávislých soudů.
„Jako švédská politička nepřezkoumávám rozhodnutí nezávislých soudů a myslím, že politici v jiných zemích by se toho měli také zdržet,“ dodala.
Bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt pak kritizoval Vanceho ještě ostřeji. Na sociálních sítích napsal, že jeho projev na konferenci byl „ještě horší, než se očekávalo“. „V nejlepším případě byl zcela irelevantní pro evropskou nebo globální bezpečnost. V nejhorším případě to bylo flagrantní zasahování do německé volební kampaně ve prospěch krajně pravicové AfD,“ uvedl Bildt.
Norský premiér Jonas Gahr Støre se k Vanceho projevu postavil o něco umírněněji, ale s jasnou kritikou jeho obsahu. Podle něj už samotný fakt, že americký viceprezident mohl svůj projev na klíčovém fóru přednést, dokazuje, že svoboda slova v Evropě funguje dobře.
„Viceprezident se může rozhodnout, že takto osloví své publikum. Rád zvedá tato témata, a i když s ním možná nesouhlasíme, je to v pořádku,“ uvedl Støre.
Zároveň však podtrhl, že Vance se vůbec nevěnoval klíčovým bezpečnostním otázkám, kterým Evropa čelí. „Co se děje na Ukrajině, co se děje v Rusku, co se děje v Číně – to vše je podle něj méně důležité než domnělá ztráta svobody projevu v Evropě? Nesouhlasím,“ řekl norský premiér.
Německý ministr zahraničí Annalena Baerbocková jeho komentáře podle CNN označila za „neopodstatněné a urážlivé“, zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron podle zdrojů z Elysejského paláce považuje Vanceho slova za „zásah do evropských záležitostí, který nemá žádný reálný základ“.
Britský premiér Keir Starmer se k projevu zatím oficiálně nevyjádřil, ale britská média citují nejmenované vládní činitele, kteří Vanceho slova vnímají jako „další signál, že Amerika se pod Trumpovou administrativou vzdaluje Evropě“.
Vanceho výroky přicházejí v době, kdy transatlantické vztahy čelí rostoucímu napětí, zejména kvůli přístupu Spojených států k válce na Ukrajině. Americký prezident Donald Trump se nedávno rozhodl jednat o mírovém plánu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, přičemž z jednání zcela vynechal evropské spojence. Tento krok už sám o sobě vyvolal v Evropě vlnu nevole a Vanceho projev ji dále prohloubil.
Lídři EU nyní očekávají, jaká další stanoviska Washington zaujme k otázkám evropské bezpečnosti, přičemž mnozí z nich dávají jasně najevo, že nehodlají akceptovat snahy americké administrativy o podkopávání demokratických institucí na kontinentu.
Související

Od odpůrce k poskokovi. JD Vance je člověkem, na kterého Amerika není zvyklá

Američané si utahují z Trumpa. Komici zpracovali roztržku v Oválné pracovně
J. D. Vance , Boris Pistorius , Jonas Gahr Støre
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Putin není špatný člověk, je chytrý a mám ho rád, prohlašuje Tumpův vyslanec Witkoff
před 2 hodinami

Jarní počasí dorazí příští týden v plné síle
včera

Papež František bude propuštěn z nemocnice
včera

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal
včera

Trump chce mír. Putin má ale úplně jiné plány, a pokud vyjdou, svět už nikdy nebude stejný
včera

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech
včera

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem
včera

Američtí demokraté jsou po porážce Harrisové v koncích. Nedokáží oslovit ani své voliče
včera

Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb, prohlásil Witkoff. Důkazy nemá
včera

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu
včera

Zemřel slavný slovenský herec Štefan Kvietik
včera

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí
včera

Situace je nejhorší za půl roku. Izrael po raketové palbě zútočil na Hizballáh
včera

Záhadný útok na ruskou plynárenskou stanici: Může za něj Ukrajina nebo Rusko?
včera

Předpovídat počasí je stále složitější. Meteorologové museli zavést nový pojem
včera

Jan Zahradil po 34 letech končí v ODS
včera

Ukončit válku za den? Trump poprvé připustil, že předvolební slib nesplnil
21. března 2025 22:47

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal
21. března 2025 21:53

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci
Aktualizováno 21. března 2025 20:50
Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou
Česko se v pátek rozloučilo s legendárním zpěvákem Josefem Zímou, který zemřel počátkem měsíce ve věku 92 let. Účast na smutečním obřadu byla značná, čímž se jen potvrdilo, jak populární osobností Zíma byl.
Zdroj: Jan Hrabě