Slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán včera na večeři v Budapešti vyzvali lídry Evropské unie k přehodnocení strategie vůči Ukrajině.
Tématem setkání byla rostoucí nejistota ohledně pokračování americké podpory Ukrajině, zejména s ohledem na možné vítězství Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách. Fico a Orbán společně poukazovali na nutnost připravit se na možnost, že se Evropa bude muset spoléhat sama na sebe v otázce podpory Ukrajiny.
Představitelé ostatních členských zemí EU zatím považují současnou strategii za funkční, jak uvedl pro agenturu Reuters vysoce postavený představitel EU. Přesto však chápou obavy Fica a Orbána a připouštějí, že změna vedení v USA by mohla vést ke snížení či zastavení americké pomoci Ukrajině. Taková situace by Evropskou unii postavila do obtížné pozice, kdy by musela přehodnotit své vlastní možnosti a zodpovědnost v oblasti vojenské a finanční podpory Kyjeva.
Robert Fico ve videu zveřejněném po summitu Evropského politického společenství zdůraznil, že Slovensko nebude podporovat návrh, aby EU převzala úplnou finanční odpovědnost za Ukrajinu, pokud by USA pod vedením Trumpa svou podporu ukončily. Podle něj musí Unie přesměrovat své finanční zdroje na další významné problémy, jako je boj s nelegální migrací, což označil za klíčové téma, které má pro EU větší význam než současná pomoc Ukrajině.
Orbán na summitu představil svou vizi nové evropské strategie k Ukrajině, kterou považuje za nevyhnutelnou. „Vítězství republikánů v Americe otevírá pro evropské lídry otázku, zda sama Evropa dokáže nadále udržet vojenskou a finanční podporu pro Ukrajinu. Jsou zde vážné pochybnosti, a proto je třeba vytvořit novou strategii,“ prohlásil Orbán. Tato slova odrážejí jeho dlouhodobé postoje k řešení konfliktu na Ukrajině a jeho skeptický pohled na zapojení evropských institucí v této otázce.
Dalším bodem, který Fico při setkání zdůraznil, bylo podle něj nespravedlivé rozdělení financí v Unii. Podle něj by bylo nerozumné investovat obrovské prostředky do války na Ukrajině, zatímco Unie čelí závažným problémům v otázce migrace a bezpečnosti, které vyžadují stejně intenzivní podporu. „Pokud máme mít peníze na Ukrajinu, musíme mít peníze i na problémy, které ohrožují EU podstatně více,“ prohlásil.
Orbánův a Ficův tlak na změnu strategie přichází v době, kdy je Evropa rozdělena v názorech na budoucí kroky vůči Ukrajině. Zatímco některé členské státy jako Polsko a pobaltské země podporují pokračující pomoc Ukrajině, státy jako Maďarsko a nyní i Slovensko prosazují opatrnější přístup. Spor o podporu Ukrajiny by se mohl prohloubit s blížícím se americkým volebním obdobím a potenciálními změnami ve Washingtonu.
Tato situace je výzvou pro evropské lídry, kteří budou muset najít způsob, jak zajistit bezpečnost a stabilitu kontinentu, aniž by narušili dosavadní spolupráci s Ukrajinou. Pokud by se USA rozhodly svou pomoc omezit nebo zcela ukončit, mohlo by to Evropu přinutit přehodnotit vlastní strategie a zdroje v době, kdy se situace na Ukrajině stává stále naléhavější a složitější.
Související

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
válka na Ukrajině , Robert Fico , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 2 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 2 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 2 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 6 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 7 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 8 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 9 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera
Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Zdroj: Jakub Jurek