Fico a Orbán vyzvali EU k přehodnocení strategie vůči Ukrajině. Byli jediní

Slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán včera na večeři v Budapešti vyzvali lídry Evropské unie k přehodnocení strategie vůči Ukrajině. 

Tématem setkání byla rostoucí nejistota ohledně pokračování americké podpory Ukrajině, zejména s ohledem na možné vítězství Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách. Fico a Orbán společně poukazovali na nutnost připravit se na možnost, že se Evropa bude muset spoléhat sama na sebe v otázce podpory Ukrajiny.

Představitelé ostatních členských zemí EU zatím považují současnou strategii za funkční, jak uvedl pro agenturu Reuters vysoce postavený představitel EU. Přesto však chápou obavy Fica a Orbána a připouštějí, že změna vedení v USA by mohla vést ke snížení či zastavení americké pomoci Ukrajině. Taková situace by Evropskou unii postavila do obtížné pozice, kdy by musela přehodnotit své vlastní možnosti a zodpovědnost v oblasti vojenské a finanční podpory Kyjeva.

Robert Fico ve videu zveřejněném po summitu Evropského politického společenství zdůraznil, že Slovensko nebude podporovat návrh, aby EU převzala úplnou finanční odpovědnost za Ukrajinu, pokud by USA pod vedením Trumpa svou podporu ukončily. Podle něj musí Unie přesměrovat své finanční zdroje na další významné problémy, jako je boj s nelegální migrací, což označil za klíčové téma, které má pro EU větší význam než současná pomoc Ukrajině.

Orbán na summitu představil svou vizi nové evropské strategie k Ukrajině, kterou považuje za nevyhnutelnou. „Vítězství republikánů v Americe otevírá pro evropské lídry otázku, zda sama Evropa dokáže nadále udržet vojenskou a finanční podporu pro Ukrajinu. Jsou zde vážné pochybnosti, a proto je třeba vytvořit novou strategii,“ prohlásil Orbán. Tato slova odrážejí jeho dlouhodobé postoje k řešení konfliktu na Ukrajině a jeho skeptický pohled na zapojení evropských institucí v této otázce.

Dalším bodem, který Fico při setkání zdůraznil, bylo podle něj nespravedlivé rozdělení financí v Unii. Podle něj by bylo nerozumné investovat obrovské prostředky do války na Ukrajině, zatímco Unie čelí závažným problémům v otázce migrace a bezpečnosti, které vyžadují stejně intenzivní podporu. „Pokud máme mít peníze na Ukrajinu, musíme mít peníze i na problémy, které ohrožují EU podstatně více,“ prohlásil.

Orbánův a Ficův tlak na změnu strategie přichází v době, kdy je Evropa rozdělena v názorech na budoucí kroky vůči Ukrajině. Zatímco některé členské státy jako Polsko a pobaltské země podporují pokračující pomoc Ukrajině, státy jako Maďarsko a nyní i Slovensko prosazují opatrnější přístup. Spor o podporu Ukrajiny by se mohl prohloubit s blížícím se americkým volebním obdobím a potenciálními změnami ve Washingtonu.

Tato situace je výzvou pro evropské lídry, kteří budou muset najít způsob, jak zajistit bezpečnost a stabilitu kontinentu, aniž by narušili dosavadní spolupráci s Ukrajinou. Pokud by se USA rozhodly svou pomoc omezit nebo zcela ukončit, mohlo by to Evropu přinutit přehodnotit vlastní strategie a zdroje v době, kdy se situace na Ukrajině stává stále naléhavější a složitější. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Robert Fico Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy