Fico odmítl změnit postoj k válce na Ukrajině kvůli Fialovi. Trhání vztahů nechápe

Slovenský premiér Robert Fico nebude měnit svůj postoj k válce na Ukrajině, i když by si to přál jeho český protějšek Petr Fiala. Řekl to v rozhovoru pro televizi TA3 v reakci na rozhodnutí Prahy přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli neshodám ve vnímání klíčových zahraničněpolitických otázek. 

"Fiala tu nebude zítra, já tu nebudu, tak proč to vlastně bylo? Proč posílat zprávu na Slovensko, že někdo je zklamán slovenským premiérem? Takové věci nepatří do moderního diplomatického slovníku," uvedl Fico.

Premiér slovenské vlády zdůraznil, že mu na vztazích mezi Českem a Slovenskem skutečně záleží. "Tyto vztahy jsou příliš důležité a vzácné, než aby byly ohroženy kvůli úzkým politickým zájmům," dodal.

Fico dále potvrdil, že jeho vláda bude nadále prosazovat suverénní zahraniční politiku. Zároveň zdůraznil, že Ukrajina, která čelí ruské vojenské invazi již přes dva roky, potřebuje okamžité zastavení palby a mírová jednání.

Česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné. Uvedl to premiér Petr Fiala na nedávné tiskové konferenci po jednání vlády. 

Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.

Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.

Premiér dále poznamenal, že i když existuje mnoho společných témat, nelze ignorovat významné rozdíly v názorech na některé klíčové zahraničněpolitické otázky. Česká vláda má problematický postoj k nedávnému setkání slovenského ministra zahraničí s ruským protějškem.

Fiala také zmínil setkání slovenského ministra s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na regionálním fóru v Turecku, které se konalo minulý týden.

Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.

"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.

Dodal, že krok Prahy neovlivní "suverénní slovenskou zahraniční politiku a že "česká vláda je na Slovensku kdykoliv vítaná." Slovensko podle něj nebude vzájemné politické vztahy zatěžovat rozdílnými pohledy na svět, které nemají nic společného se slovensko-českým spolužitím.

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

Robert Fico Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy