Fico odmítl změnit postoj k válce na Ukrajině kvůli Fialovi. Trhání vztahů nechápe

Slovenský premiér Robert Fico nebude měnit svůj postoj k válce na Ukrajině, i když by si to přál jeho český protějšek Petr Fiala. Řekl to v rozhovoru pro televizi TA3 v reakci na rozhodnutí Prahy přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli neshodám ve vnímání klíčových zahraničněpolitických otázek. 

"Fiala tu nebude zítra, já tu nebudu, tak proč to vlastně bylo? Proč posílat zprávu na Slovensko, že někdo je zklamán slovenským premiérem? Takové věci nepatří do moderního diplomatického slovníku," uvedl Fico.

Premiér slovenské vlády zdůraznil, že mu na vztazích mezi Českem a Slovenskem skutečně záleží. "Tyto vztahy jsou příliš důležité a vzácné, než aby byly ohroženy kvůli úzkým politickým zájmům," dodal.

Fico dále potvrdil, že jeho vláda bude nadále prosazovat suverénní zahraniční politiku. Zároveň zdůraznil, že Ukrajina, která čelí ruské vojenské invazi již přes dva roky, potřebuje okamžité zastavení palby a mírová jednání.

Česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné. Uvedl to premiér Petr Fiala na nedávné tiskové konferenci po jednání vlády. 

Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.

Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.

Premiér dále poznamenal, že i když existuje mnoho společných témat, nelze ignorovat významné rozdíly v názorech na některé klíčové zahraničněpolitické otázky. Česká vláda má problematický postoj k nedávnému setkání slovenského ministra zahraničí s ruským protějškem.

Fiala také zmínil setkání slovenského ministra s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na regionálním fóru v Turecku, které se konalo minulý týden.

Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.

"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.

Dodal, že krok Prahy neovlivní "suverénní slovenskou zahraniční politiku a že "česká vláda je na Slovensku kdykoliv vítaná." Slovensko podle něj nebude vzájemné politické vztahy zatěžovat rozdílnými pohledy na svět, které nemají nic společného se slovensko-českým spolužitím.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Robert Fico Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy