Úřad boje proti organizované kriminalitě (ÚBOK) vytvořil vyšetřovací tým zaměřený na prověření podezření souvisejících s pomocí Ukrajině. Bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (Demokrati) označil zprávu Národního kontrolního úřadu (NKÚ) SR za neúplnou a upozornil na opomenuté finanční částky.
Koncem listopadu zřídil ÚBOK vyšetřovací tým s názvem Dárce, jehož úkolem je prověřit podezření, zdali došlo k protiprávnímu konání v souvislosti s darováním slovenské vojenské techniky na Ukrajinu během předchozího volebního období. Informoval o tom na tiskové konferenci ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) společně s policejním prezidentem Ľubomírem Solákem s odvoláváním na říjnovou zprávu Národního kontrolního úřadu (NKÚ) SR.
Zpráva NKÚ, jejíž úplné znění je utajené, vyčíslila vojenský majetek, který byl darován na Ukrajinu od začátku vojenského konfliktu s Ruskem, na téměř 700 milionů eur. Podle úřadu byl zaznamenán rozdíl mezi vládou schválenou hodnotou darovaného materiálu, která se měla pohybovat na úrovni 666 milionů eur, a reálnou hodnotou o více než 30 milionů eur.
Slovensko poskytlo Ukrajině například systém protivzdušné obrany S-300, jehož zůstatková hodnota činila podle úřadu téměř 69 milionů eur, stíhací letouny MiG-29 a odpalovací zařízená KUB za více než 500 milionů eur. Možný problém vidí úřad i v tom, že darování vojenské techniky schválila vláda v demisi. Kromě toho NKÚ zaznamenal ve své zprávě i případ nákupu vojenského materiálu, který měl údajně být po doručení označen za přebytečný a posléze darován na Ukrajinu.
„Svévolné darování slovenské vojenské techniky má za následek nejen zdecimování obranné připravenosti Slovenské republiky, ale také finanční rozměr,“ prohlásil Šutaj Eštok. Na exministra obrany Jaroslava Nadě, kterého ministr vnitra označil za „nejhoršího ministra obrany, jakého Slovensko doposud mělo“, podal trestní oznámení nejen Smer-SD, ale také ministerstvo obrany vedené nominantem strany Robertem Kaliňákem. K tomu, v jakém stavu jsou jednotlivá trestní oznámení, se policejní prezident na tiskové konferenci blíže nevyjádřil.
Naď vysvětluje nesrovnalosti
Podle bývalého ministra obrany Jaroslava Nadě je zpráva NKÚ o darovaném vojenském materiálu nekompletní, píše server Teraz.sk. „Slovensko dostalo 82 milionů eur z Evropského mírového nástroje, to sedí, ale kromě toho dalších 205,8 milionu amerických dolarů od Spojených států a také tanky Leopard v hodnotě minimálně 156 miliónů eur,“ poznamenal. Následně dodal, že Slovensko získalo i náhradní systém protivzdušné obrany Mantis s municí či výcvikem, což lze podle něj vyčíslit sumou přibližně 225 milionů eur.
V rozhovoru pro 360tku Naď poznamenal, že darování vojenského materiálu umožnilo Slovensku zbavit se staré munice, která mohla ohrožovat obyvatelstvo. Naď rovněž připomněl, že zbylé miliony, o které si Slovensko zažádalo z Evropského mírového nástroje, nemůžou být vyplaceny kvůli blokaci ze strany Maďarska. Předseda Demokratů také připomněl, že systém S-300, který byl za předešlé vlády darován, nebyl nasazen, v důsledku čehož zůstal slovenský vzdušný prostor nechráněn.
„Pokud by se tahle neúplná zpráva stala podkladem pro moje trestné stíhání, tak okamžitě podám trestní oznámení. Je nepřijatelné, aby veřejnost a státní kontrolní instituce byly zaváděny ze strany Roberta Kaliňáka a jeho ministerstva jen proto, aby si vykonstruoval politický a právní základ pro stíhaní politického oponenta,“ řekl v rozhovoru pro TVnoviny.sk.
NKÚ ve své odpovědi uvedl, že pracuje výhradně s informacemi a dokumenty, které mu poskytuje kontrolovaný subjekt, v tomto případě ministerstvo obrany. Odpovědnost za pravdivost a úplnost těchto informací tedy podle úřadu nese ministerstvo.
Související

Fico a Facebook? Je lepší než Beyoncé, budí to podezření. Exministr ostře zaútočil

Stačilo Fica. Mimoparlamentní Demokrati chtějí referendum a zkrácení mandátu vlády
Jaroslav Naď (ministr SR) , Slovensko , Ukrajina , Matúš Šutaj Eštok , Robert Kaliňák , Smer SD
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
před 53 minutami

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
před 1 hodinou

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
před 2 hodinami

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
před 3 hodinami

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
před 3 hodinami

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
před 4 hodinami

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
před 5 hodinami

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
před 5 hodinami

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
před 5 hodinami

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
před 6 hodinami

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
před 7 hodinami

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
před 7 hodinami

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
před 8 hodinami

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
před 8 hodinami

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
před 9 hodinami

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
před 10 hodinami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 11 hodinami

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 11 hodinami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 12 hodinami
Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.
Zdroj: Libor Novák