Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

Prezidentské volby probíhaly od minulého pátku do neděle nejen v Rusku, ale také na územích okupovaných Ruskem na Ukrajině. Hlasovalo se rovněž na ruských velvyslanectvích v zahraničí.

Hnutí Golos, které cituje agentura Reuters, označilo tyto třídenní volby za neplatné. Předvolební kampaň probíhala v situaci, kdy základní principy ruské ústavy zajišťující politická práva a svobody byly v podstatě ignorovány a ústava sama byla změněna tak, aby se obešlo omezení počtu funkčních období prezidenta.

Golos v prohlášení upozornil, že "nikdy předtím neviděl prezidentskou kampaň, která by tak výrazně odporovala ústavním standardům." Hnutí podotklo, že během voleb byl státní aparát využíván k propagandě, nátlaku a kontrole nad voliči, a že kampaň i samotné hlasování probíhaly za podmínek cenzury.

Golos uvádí, že v některých regionech zástupci orgánů činných v trestním řízení kontrolovali projev vůle voličů a trestali je za "nesprávné" nápisy na hlasovacím lístku nebo za "nesprávný" čas příchodu do volební místnosti. V některých případech voliči byli dokonce vyzváni, aby prozradili, kterého kandidáta podpořili.

Podle Golosu se nic podobného v takovém rozsahu ještě nikdy při volbách v Rusku nestalo. Hnutí také poznamenalo, že organizátoři voleb udělali maximum pro omezení možnosti veřejnosti sledovat průběh hlasování. Byl zablokován přístup k videopřenosům z volebních místností a nebyla povolena přítomnost nezávislých pozorovatelů.

Golos kritizuje, že tyto volby selhaly v jejich hlavním účelu - poskytnout představu o skutečné náladě občanů a umožnit jim samostatně a svobodně rozhodovat o budoucnosti své země.

Kreml v pondělí uvítal vysokou účast ve volbách jako důkaz "konsolidace" ruského národa kolem Putina. Nicméně Spojené státy, Německo, Británie a další země označily volby za nesvobodné a nespravedlivé, z důvodu věznění politických odpůrců Kremlu a cenzury. Rusko označilo takovou kritiku za absurdní.

Ruská Ústřední volební komise uvedla, že volby byly pod náležitou kontrolou, a to díky pozorovatelům ze zahraničí delegovaným prezidentskými kandidáty, politickými stranami a společenskými organizacemi.

Golos však tvrdí, že kandidáti a strany v některých regionech neposlali své pozorovatele na volby a v jiných případech byli jejich pozorovatelé po zahájení hlasování ze místností staženi. "Zástupci kandidátů a stran uvedli, že tak učinili pod tlakem," uvádí Golos.

Dobrovolníci, kteří sbírali data pro exit polls před volebními místnostmi, byli zadrženi a zatčeni. Golos tvrdí, že šlo především o stoupence Borise Nadeždina, jehož kandidaturu Ústřední volební komise odmítla zaregistrovat kvůli údajným nedostatkům v podpisech od jeho podporovatelů.

Agentura Reuters upozornila, že informace o těchto incidentech ze strany Golosu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Na sociálních sítích se však šíří videa protestů ve volebních místnostech, která zachycují pokusy o poškození volební urny nebo znehodnocení hlasovacích lístků. Předsedkyně Ústřední volební komise označila pachatele těchto incidentů za "šmejdy" a upozornila, že za narušení voleb může být udělena až pětiletá vězení. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv deklaroval, že takoví lidé by mohli být souzeni za vlastizrady.

Golos, založený v roce 2000, je jedinou nezávislou organizací monitorující volby v Rusku. V roce 2013 byla označena za "zahraničního agenta" a bylo jí zakázáno vysílat své pozorovatele do volebních místností. Jedním z vůdců Golosu, Grigorij Melkoňjanc, je momentálně ve vazbě čekající na soudní proces kvůli obvinění z údajné spolupráce s "nežádoucí organizací". 

Související

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy