Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

Prezidentské volby probíhaly od minulého pátku do neděle nejen v Rusku, ale také na územích okupovaných Ruskem na Ukrajině. Hlasovalo se rovněž na ruských velvyslanectvích v zahraničí.

Hnutí Golos, které cituje agentura Reuters, označilo tyto třídenní volby za neplatné. Předvolební kampaň probíhala v situaci, kdy základní principy ruské ústavy zajišťující politická práva a svobody byly v podstatě ignorovány a ústava sama byla změněna tak, aby se obešlo omezení počtu funkčních období prezidenta.

Golos v prohlášení upozornil, že "nikdy předtím neviděl prezidentskou kampaň, která by tak výrazně odporovala ústavním standardům." Hnutí podotklo, že během voleb byl státní aparát využíván k propagandě, nátlaku a kontrole nad voliči, a že kampaň i samotné hlasování probíhaly za podmínek cenzury.

Golos uvádí, že v některých regionech zástupci orgánů činných v trestním řízení kontrolovali projev vůle voličů a trestali je za "nesprávné" nápisy na hlasovacím lístku nebo za "nesprávný" čas příchodu do volební místnosti. V některých případech voliči byli dokonce vyzváni, aby prozradili, kterého kandidáta podpořili.

Podle Golosu se nic podobného v takovém rozsahu ještě nikdy při volbách v Rusku nestalo. Hnutí také poznamenalo, že organizátoři voleb udělali maximum pro omezení možnosti veřejnosti sledovat průběh hlasování. Byl zablokován přístup k videopřenosům z volebních místností a nebyla povolena přítomnost nezávislých pozorovatelů.

Golos kritizuje, že tyto volby selhaly v jejich hlavním účelu - poskytnout představu o skutečné náladě občanů a umožnit jim samostatně a svobodně rozhodovat o budoucnosti své země.

Kreml v pondělí uvítal vysokou účast ve volbách jako důkaz "konsolidace" ruského národa kolem Putina. Nicméně Spojené státy, Německo, Británie a další země označily volby za nesvobodné a nespravedlivé, z důvodu věznění politických odpůrců Kremlu a cenzury. Rusko označilo takovou kritiku za absurdní.

Ruská Ústřední volební komise uvedla, že volby byly pod náležitou kontrolou, a to díky pozorovatelům ze zahraničí delegovaným prezidentskými kandidáty, politickými stranami a společenskými organizacemi.

Golos však tvrdí, že kandidáti a strany v některých regionech neposlali své pozorovatele na volby a v jiných případech byli jejich pozorovatelé po zahájení hlasování ze místností staženi. "Zástupci kandidátů a stran uvedli, že tak učinili pod tlakem," uvádí Golos.

Dobrovolníci, kteří sbírali data pro exit polls před volebními místnostmi, byli zadrženi a zatčeni. Golos tvrdí, že šlo především o stoupence Borise Nadeždina, jehož kandidaturu Ústřední volební komise odmítla zaregistrovat kvůli údajným nedostatkům v podpisech od jeho podporovatelů.

Agentura Reuters upozornila, že informace o těchto incidentech ze strany Golosu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Na sociálních sítích se však šíří videa protestů ve volebních místnostech, která zachycují pokusy o poškození volební urny nebo znehodnocení hlasovacích lístků. Předsedkyně Ústřední volební komise označila pachatele těchto incidentů za "šmejdy" a upozornila, že za narušení voleb může být udělena až pětiletá vězení. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv deklaroval, že takoví lidé by mohli být souzeni za vlastizrady.

Golos, založený v roce 2000, je jedinou nezávislou organizací monitorující volby v Rusku. V roce 2013 byla označena za "zahraničního agenta" a bylo jí zakázáno vysílat své pozorovatele do volebních místností. Jedním z vůdců Golosu, Grigorij Melkoňjanc, je momentálně ve vazbě čekající na soudní proces kvůli obvinění z údajné spolupráce s "nežádoucí organizací". 

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy