Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.
Prezidentské volby probíhaly od minulého pátku do neděle nejen v Rusku, ale také na územích okupovaných Ruskem na Ukrajině. Hlasovalo se rovněž na ruských velvyslanectvích v zahraničí.
Hnutí Golos, které cituje agentura Reuters, označilo tyto třídenní volby za neplatné. Předvolební kampaň probíhala v situaci, kdy základní principy ruské ústavy zajišťující politická práva a svobody byly v podstatě ignorovány a ústava sama byla změněna tak, aby se obešlo omezení počtu funkčních období prezidenta.
Golos v prohlášení upozornil, že "nikdy předtím neviděl prezidentskou kampaň, která by tak výrazně odporovala ústavním standardům." Hnutí podotklo, že během voleb byl státní aparát využíván k propagandě, nátlaku a kontrole nad voliči, a že kampaň i samotné hlasování probíhaly za podmínek cenzury.
Golos uvádí, že v některých regionech zástupci orgánů činných v trestním řízení kontrolovali projev vůle voličů a trestali je za "nesprávné" nápisy na hlasovacím lístku nebo za "nesprávný" čas příchodu do volební místnosti. V některých případech voliči byli dokonce vyzváni, aby prozradili, kterého kandidáta podpořili.
Podle Golosu se nic podobného v takovém rozsahu ještě nikdy při volbách v Rusku nestalo. Hnutí také poznamenalo, že organizátoři voleb udělali maximum pro omezení možnosti veřejnosti sledovat průběh hlasování. Byl zablokován přístup k videopřenosům z volebních místností a nebyla povolena přítomnost nezávislých pozorovatelů.
Golos kritizuje, že tyto volby selhaly v jejich hlavním účelu - poskytnout představu o skutečné náladě občanů a umožnit jim samostatně a svobodně rozhodovat o budoucnosti své země.
Kreml v pondělí uvítal vysokou účast ve volbách jako důkaz "konsolidace" ruského národa kolem Putina. Nicméně Spojené státy, Německo, Británie a další země označily volby za nesvobodné a nespravedlivé, z důvodu věznění politických odpůrců Kremlu a cenzury. Rusko označilo takovou kritiku za absurdní.
Ruská Ústřední volební komise uvedla, že volby byly pod náležitou kontrolou, a to díky pozorovatelům ze zahraničí delegovaným prezidentskými kandidáty, politickými stranami a společenskými organizacemi.
Golos však tvrdí, že kandidáti a strany v některých regionech neposlali své pozorovatele na volby a v jiných případech byli jejich pozorovatelé po zahájení hlasování ze místností staženi. "Zástupci kandidátů a stran uvedli, že tak učinili pod tlakem," uvádí Golos.
Dobrovolníci, kteří sbírali data pro exit polls před volebními místnostmi, byli zadrženi a zatčeni. Golos tvrdí, že šlo především o stoupence Borise Nadeždina, jehož kandidaturu Ústřední volební komise odmítla zaregistrovat kvůli údajným nedostatkům v podpisech od jeho podporovatelů.
Agentura Reuters upozornila, že informace o těchto incidentech ze strany Golosu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Na sociálních sítích se však šíří videa protestů ve volebních místnostech, která zachycují pokusy o poškození volební urny nebo znehodnocení hlasovacích lístků. Předsedkyně Ústřední volební komise označila pachatele těchto incidentů za "šmejdy" a upozornila, že za narušení voleb může být udělena až pětiletá vězení. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv deklaroval, že takoví lidé by mohli být souzeni za vlastizrady.
Golos, založený v roce 2000, je jedinou nezávislou organizací monitorující volby v Rusku. V roce 2013 byla označena za "zahraničního agenta" a bylo jí zakázáno vysílat své pozorovatele do volebních místností. Jedním z vůdců Golosu, Grigorij Melkoňjanc, je momentálně ve vazbě čekající na soudní proces kvůli obvinění z údajné spolupráce s "nežádoucí organizací".
Související

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 1 hodinou

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 2 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 3 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 3 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 4 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 6 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek