PŮVODNÍ ZPRÁVA | Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

Z desetibodového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se na švýcarském summitu budou řešit tři konkrétní body: jaderná bezpečnost, svoboda plavby a potravinová bezpečnost, a humanitární hledisko.

Ukrajinský mírový plán

  • jaderná bezpečnost, zejm. Záporožské JE

  • potravinová bezpečnost asijských a afrických zemí

  • energetická bezpečnost a obnova ukrajinské energetické infrastruktury

  • propuštění všech vězňů a návrat ukrajinských dětí deportovaných do Ruska

  • obnovení rusko-ukrajinské hranice do stavu před anexí Krymu v roce 2014

  • úplné stažení ruských vojenských sil z Ukrajiny a zastavení nepřátelských akcí

  • stíhání válečných zločinců v rámci ruské invaze; vč. zvláštního tribunálu

  • vyhodnocení ekologických škod; stíhání zodpovědných osob; obnova a rekonstrukce

  • záruky proti budoucí ruské agresi

  • mnohostranná mírová konference s právně závaznou mezinárodní smlouvou

tučně jsou zvýrazněné jednací body summitu v Bürgenstocku

Sám Zelenskyj s nepřítomností Ruska zjevně souhlasí. „Nemůžete si sednou a mluvit s člověkem, jehož jediným cílem je vás zničit,“ prohlásil ukrajinský lídr.

Ruský prezident Vladimir Putin Zelenského zase považuje za nelegitimního vládce, takže hodlá jednat s někým jiným. „Rusko musí pochopit, s kým má mluvit a komu může věřit,“ uvedl.

Pozvánku na summit podle serveru Politico přijalo zhruba 90 ze 160 zemí. Někteří ještě údajně nejsou rozhodnuti. Chybět ale bude Rusko, Čína, Saúdská Arábie; absence se jeví jako reálná také u Brazílie a Jihoafrické republiky. Čína a Brazílie přitom už dříve vytvořily vlastní mírové plány, které jsou pro Rusko příznivější.

Summitu se zúčastní řada členů Evropské unie, ale také například Indie, Argentina, Kanada, Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea či třeba Guatemala. Chybějící představitelé Číny a Ruska ale význam celého summitu uvádí v pochybnosti. Shoduje se na tom řada politiků i světových médií. Například americký server CNBC napsal, že bez obou světových mocností celý summit „postrádá vliv“.

Ukrajinci míní, že by oni měli určovat podobu míru, protože „plně nese tíhu ruské agrese“. „Jediným spravedlivým základem pro dosažení takového míru je mírová formule ukrajinského prezidenta,“ informoval ukrajinský resort zahraničí.

Americký prezident Joe Biden zase tvrdí, že Washington chce mít jistotu, že Rusko Ukrajinu nikdy nebude okupovat. „Pokud někdy necháme Ukrajinu padnout, pamatujte na má slova, uvidíte Polsko a uvidíte všechny ty národy podél skutečné hranice Ruska padnout,“ varoval.

Zelenskyj pak hovoří o Evropě bez války. „Naše vedení a vůle Ukrajinců musí uspět – v zájmu Evropy, v zájmu života. Bude Evropa – kontinent bez války,“ prohlásil během své úterní návštěvy německé metropole Berlína.

Samotní Švýcaři jsou na vážkách

Samotní švýcarští politici mají podle serveru Swissinfo z mírového summitu obavy. „Neutrální Švýcarsko bylo invazí na Ukrajinu hned od počátku chyceno na špatném bodě. Potřebovalo si ve vztahu k válce vydobýt pozici ve spojenectví s evropskými státy, na straně mezinárodního práva, na straně Západu. Tlak přicházel z EU i ze Spojených států,“ líčí švýcarský zpravodajský web.

Konání summitu kritizoval například mluvčí pravicové Švýcarské lidové strany Lukas Reimann. „Bez Ruska na to můžeme rovnou zapomenout,“ uvedl.

„Tato konference v Bürgenstocku nemá nic společného s dobrými službami Švýcarska. Musely by se na ní podílet obě strany,“ zdůraznil jeho stranický kolega Franz Grüter. Ten si myslí, že konference je „nejnižší bod švýcarské zahraniční politiky“. „Tato konference byla od začátku veřejně známá a byl zde časový tlak. Byl to špatný přístup,“ doplnil Grüter.

Český postoj je tvrdý

Česká republika se od začátku ruské agrese proti Ukrajině tvrdě staví na podporu napadené země. Ve čtvrtek na sociální síti X ministr zahraničí Jan Lipavský sdílel velice kritický příspěvek o ruském chování k ukrajinský dětem.

„Ruský režim od začátku války na Ukrajině systematicky unáší, mučí a terorizuje ukrajinské děti. Tisíce ukrajinských dětí odvlekl do Ruska. Nyní některé z nich nabízí na internetu. Barbarské chování Kremlu nemá hranice. Ruské válečné zločiny nesmí zůstat bez trestu,“ shrnul šéf české diplomacie.

Česká armáda se rovněž zapojuje do výcviku ukrajinských vojáků v rámci mise EU na podporu Ukrajiny (EUMAM UA). Mluvčí generálního štábu české armády Magda Dvořáková pro EuroZprávy.cz vyčíslila, že od roku 2022 bylo vycvičeno celkem 5700 ukrajinských vojáků.

Podle jejích informací se výcvikové aktivity české armády dělí v rámci EUMAM UA na dvě části. „Stacionární část je výcvik realizovaný na území ČR pro organické jednotky velikosti praporu. Mobilní část pak je výcvik realizovaný mobilními týmy na území států EU,“ přiblížila Dvořáková pro EuroZprávy.cz.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením T. Řepy) Rozhovor

Blížíme se k přímému angažmá zemí NATO na Ukrajině, říká expert pro EZ po summitu. Rusům doporučuje se zamyslet

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa s Univerzity obrany v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bilancoval možné důsledky mírového summitu ve Švýcarsku, který se konal během uplynulého víkendu. „Největší země světa by se měla zamyslet spíše nad tím, proč potřebuje další území navíc, když jejím obyvatelům se skutečně dobře nežije a mnohá místa jsou spravována mírně řečeno neefektivně,“ říká.

Více souvisejících

mírový summit o Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy