Husíové. Kdo jsou jemenští povstalci, kteří terorizují Rudé moře?

Husíové, Hútíové neboli Ansár Allah v Jemenu se v posledních dnech dostali do popředí zájmu celého světa kvůli svým útokům v Rudém moři. Jedná se o šíitské muslimy, kteří tvoří politicko-náboženskou skupinu a v Jemenu zaujímají dominantní roli. Název "Husíové" je odvozen od jména zakladatele hnutí, Husajna Badr al-Dína al-Hútího.

Husíové zahájili svou činnost v 90. letech 20. století a jejich původní cíle byly zaměřeny na zlepšení postavení šíitské komunity v Jemenu a odpor vůči domněle protištíitským politickým opatřením.

Postupně však jejich agenda nabývala radikálních prvků, včetně odporu proti zahraničním intervencím a vlivu západních zemí, zejména Spojených států a Saúdské Arábie.

Husíové hráli klíčovou roli v arabském jaru v Jemenu, což vedlo k pádu jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v roce 2012.

Po politickém chaotickém období v Jemenu převzali Husíové kontrolu nad hlavním městem Sanou a některými dalšími oblastmi v zemi v roce 2014.

Konflikt v Jemenu však eskaloval do plně rozvinuté války, když se mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií rozhodla zasáhnout v roce 2015 ve snaze obnovit legitimitu jemenské vlády.

Od té doby Jemen zažívá humanitární krizi, přičemž Husíové stále kontrolují části země, a to navzdory snahám o diplomatické řešení konfliktu.

Humanitární situace v Jemenu se mezi tím stala jednou z nejhorších na světě. Občanské obyvatelstvo trpí nedostatkem potravin, léků a základních životních potřeb. Dochází k masivnímu vysídlení a mnoho lidí čelí hrozbám nemocí a podvýživy.

Mezinárodní organizace a humanitární agentury se snaží poskytnout pomoc postiženým, ale situace je komplikovaná kvůli bojům, blokádám a dalším bezpečnostním rizikům. Navzdory diplomatickým snahám o dosažení mírové dohody zůstává situace v Jemenu velmi obtížná. 

Související

Více souvisejících

Husíové Jemen

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy