Irsko je jednou ze zemí, která tradičně dodržuje politiku neutrality. Nyní zde probíhá konflikt mezi prezidentem Michaelem Higginsem a tamní vládou. Hlavě státu se nelíbí, že vláda rozpoutala diskuze o možném připojení Irska do NATO. Vláda takováto obvinění odmítá. Do NATO prý zemi dovést nechce, jde jí pouze o zjednodušení procesu schvalování posílání smrtící pomoci do konfliktů podobných ruské válce na Ukrajině.
Irská vláda začala řešit možnosti vstupu do Severoatlantické aliance a sponzoruje fórum o mezinárodní bezpečnosti, za což ji pokáral prezident s tím, že si ministři „zahrávají s ohněm“, píše zpravodajský server Guardian. Obvinil vládu z nebezpečného odklonu od základního kamene irské zahraniční politiky. „Riskuje pohřbení Irska v cizích agendách,“ prohlásil.
Několik tamních politiků označilo prezidentovy výroky za nespravedlivé už z toho důvodu, že hlava státu v Irsku plní především ceremoniální funkci.
Debatu o irské neutralitě rozvířil příchod ukrajinských válečných uprchlíků, nájezdy ruských lodí v okolí ostrovní země a útok podezřelých ruských gangů na zdravotnictví během pandemie covidu-19 roku 2021. Konkrétně ruské lodě jsou podezřelé z mapování podmořských kabelů.
Prezidentovu pozici komentovala irská ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová. „Sám prezident ví, jaké jsou zde hranice, a vyjádřil svůj názor. Mnozí by s ním souhlasili, je mnoho těch, kteří by s ním nesouhlasili, a proto potřebujeme toto fórum,“ vylíčila.
Fórum o mezinárodní bezpečnosti začalo včera a bude se konat po celý týden na různých místech v Irsku. Má posoudit politický postoj Irska k vojenské neutralitě a prozkoumat definice, možnosti a důsledky politiky neutrality, píše server Euronews.
Irská vláda trvá na tom, že neplánuje přístup k NATO a nechce opouštět dlouhodobě drženou politiky vojenské neutrality. Země už dříve podobná fóra organizovala. Diskutovalo se na nich o změnách, jako je ukončení zákazu potratů nebo manželství osob stejného pohlaví.
V tuto chvíli může Irsko poskytnout nesmrtící pomoc za podobných okolností, jaké jsou momentálně v ruské válce proti Ukrajině. Pokud chce Irsko do bojové zóny vyslat více než 12 vojáků, potřebuje závaznou rezoluci Rady bezpečnosti OSN a formální rozhodnutí národní vlády schválené usnesením dolní komorou parlamentu.
Vedoucí lektor mezinárodních vztahů na Limerické univerzitě Scott Fitzsimmons v projevu před Výborem pro záležitosti Evropské unie irského parlamentu vyzval k odstranění tohoto trojitého zámku. „Mezi stálé členy Rady bezpečnosti OSN patří země, které představují silnou hrozbu pro nás i pro zbytek EU. Těmto zemím by nemělo být dovoleno uplatňovat právo veta nad naší schopností bránit Evropu,“ zdůraznil.
Nelíbí se mu ani současný přístup jeho země k vojenské neutralitě. „Irsko funguje na základě očekávání, že naši spojenci v EU, stejně jako Spojené království, nám pomohou v případě, že budeme napadeni vnějším agresorem. My však nebudeme oplácet,“ zamyslel se.
Během proslovu své výroky ještě zostřil: „To není neutralita, to je vyžírání jiných zemí, které se pro nás obětují, i když my se nezavážeme udělat totéž pro ně.“
Související

"Katastrofa pro všechny." Koho americká cla poškodí nejvíce?

Irsko zveřejnilo výsledky vyšetřování: Na stovkách škol se odehrály tisíce případů zneužívání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
před 2 hodinami

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
před 3 hodinami

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
před 4 hodinami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 6 hodinami

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 6 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 7 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 8 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 8 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 9 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 10 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 11 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 12 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 13 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 13 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 15 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 16 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková