Irsko si hraje s ohněm? Vedou se spory o neutralitu a možné členství v NATO

Irsko je jednou ze zemí, která tradičně dodržuje politiku neutrality. Nyní zde probíhá konflikt mezi prezidentem Michaelem Higginsem a tamní vládou. Hlavě státu se nelíbí, že vláda rozpoutala diskuze o možném připojení Irska do NATO. Vláda takováto obvinění odmítá. Do NATO prý zemi dovést nechce, jde jí pouze o zjednodušení procesu schvalování posílání smrtící pomoci do konfliktů podobných ruské válce na Ukrajině. 

Irská vláda začala řešit možnosti vstupu do Severoatlantické aliance a sponzoruje fórum o mezinárodní bezpečnosti, za což ji pokáral prezident s tím, že si ministři „zahrávají s ohněm“, píše zpravodajský server Guardian. Obvinil vládu z nebezpečného odklonu od základního kamene irské zahraniční politiky. „Riskuje pohřbení Irska v cizích agendách,“ prohlásil. 

Několik tamních politiků označilo prezidentovy výroky za nespravedlivé už z toho důvodu, že hlava státu v Irsku plní především ceremoniální funkci. 

Debatu o irské neutralitě rozvířil příchod ukrajinských válečných uprchlíků, nájezdy ruských lodí v okolí ostrovní země a útok podezřelých ruských gangů na zdravotnictví během pandemie covidu-19 roku 2021. Konkrétně ruské lodě jsou podezřelé z mapování podmořských kabelů.

Prezidentovu pozici komentovala irská ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová. „Sám prezident ví, jaké jsou zde hranice, a vyjádřil svůj názor. Mnozí by s ním souhlasili, je mnoho těch, kteří by s ním nesouhlasili, a proto potřebujeme toto fórum,“ vylíčila. 

Fórum o mezinárodní bezpečnosti začalo včera a bude se konat po celý týden na různých místech v Irsku. Má posoudit politický postoj Irska k vojenské neutralitě a prozkoumat definice, možnosti a důsledky politiky neutrality, píše server Euronews

Irská vláda trvá na tom, že neplánuje přístup k NATO a nechce opouštět dlouhodobě drženou politiky vojenské neutrality. Země už dříve podobná fóra organizovala. Diskutovalo se na nich o změnách, jako je ukončení zákazu potratů nebo manželství osob stejného pohlaví.

V tuto chvíli může Irsko poskytnout nesmrtící pomoc za podobných okolností, jaké jsou momentálně v ruské válce proti Ukrajině. Pokud chce Irsko do bojové zóny vyslat více než 12 vojáků, potřebuje závaznou rezoluci Rady bezpečnosti OSN a formální rozhodnutí národní vlády schválené usnesením dolní komorou parlamentu. 

Vedoucí lektor mezinárodních vztahů na Limerické univerzitě Scott Fitzsimmons v projevu před Výborem pro záležitosti Evropské unie irského parlamentu vyzval k odstranění tohoto trojitého zámku. „Mezi stálé členy Rady bezpečnosti OSN patří země, které představují silnou hrozbu pro nás i pro zbytek EU. Těmto zemím by nemělo být dovoleno uplatňovat právo veta nad naší schopností bránit Evropu,“ zdůraznil. 

Nelíbí se mu ani současný přístup jeho země k vojenské neutralitě. „Irsko funguje na základě očekávání, že naši spojenci v EU, stejně jako Spojené království, nám pomohou v případě, že budeme napadeni vnějším agresorem. My však nebudeme oplácet,“ zamyslel se. 

Během proslovu své výroky ještě zostřil: „To není neutralita, to je vyžírání jiných zemí, které se pro nás obětují, i když my se nezavážeme udělat totéž pro ně.“

Související

Leo Varadkar

Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael

Irský premiér Leo Varadkar dnes potvrdil zprávy místních médií a oznámil svoji rezignaci. Okamžitě odstupuje z pozice předsedy vládní strany Fine Gael a z křesla šéfa irské vlády odejde ihned, jakmile bude jeho nástupce připravený ujmout se úřadu. Varadkarova rezignace neznamená automaticky nové volby v Irsku, neboť jej může nahradit jiný zástupce Fine Gael.

Více souvisejících

irsko NATO

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

Suchoj Superjet 100

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

včera

včera

Fantastická Krejčíková prožívá svůj sen. Poprvé ve své kariéře bude hrát finále Wimbledonu

Jediná Češka v ženském turnaji singlistek na slavném Wimbledonu bude nadále pokračovat a bojovat o triumf na tomto slavném tenisovém podniku na travnatých dvorcích v All England Clubu. Řeč je o Barboře Krejčíkové, které se podařilo poprvé ve své kariéře postoupit až do finále tohoto turnaje a to poté, co si nejprve ve středečním čtvrtfinále poradila s turnajovou třináctkou Lotyškou Jelenou Ostapenkovou 6:4 a 7:6, v následném čtvrtečním semifinále dokázala přes těžký začátek přejít přes kazachstánskou tenistku Jelenu Rybakinovou, když ji pokořila ve třech setech 3:6,6:3 a 6:4. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy