Irsko si hraje s ohněm? Vedou se spory o neutralitu a možné členství v NATO

Irsko je jednou ze zemí, která tradičně dodržuje politiku neutrality. Nyní zde probíhá konflikt mezi prezidentem Michaelem Higginsem a tamní vládou. Hlavě státu se nelíbí, že vláda rozpoutala diskuze o možném připojení Irska do NATO. Vláda takováto obvinění odmítá. Do NATO prý zemi dovést nechce, jde jí pouze o zjednodušení procesu schvalování posílání smrtící pomoci do konfliktů podobných ruské válce na Ukrajině. 

Irská vláda začala řešit možnosti vstupu do Severoatlantické aliance a sponzoruje fórum o mezinárodní bezpečnosti, za což ji pokáral prezident s tím, že si ministři „zahrávají s ohněm“, píše zpravodajský server Guardian. Obvinil vládu z nebezpečného odklonu od základního kamene irské zahraniční politiky. „Riskuje pohřbení Irska v cizích agendách,“ prohlásil. 

Několik tamních politiků označilo prezidentovy výroky za nespravedlivé už z toho důvodu, že hlava státu v Irsku plní především ceremoniální funkci. 

Debatu o irské neutralitě rozvířil příchod ukrajinských válečných uprchlíků, nájezdy ruských lodí v okolí ostrovní země a útok podezřelých ruských gangů na zdravotnictví během pandemie covidu-19 roku 2021. Konkrétně ruské lodě jsou podezřelé z mapování podmořských kabelů.

Prezidentovu pozici komentovala irská ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová. „Sám prezident ví, jaké jsou zde hranice, a vyjádřil svůj názor. Mnozí by s ním souhlasili, je mnoho těch, kteří by s ním nesouhlasili, a proto potřebujeme toto fórum,“ vylíčila. 

Fórum o mezinárodní bezpečnosti začalo včera a bude se konat po celý týden na různých místech v Irsku. Má posoudit politický postoj Irska k vojenské neutralitě a prozkoumat definice, možnosti a důsledky politiky neutrality, píše server Euronews

Irská vláda trvá na tom, že neplánuje přístup k NATO a nechce opouštět dlouhodobě drženou politiky vojenské neutrality. Země už dříve podobná fóra organizovala. Diskutovalo se na nich o změnách, jako je ukončení zákazu potratů nebo manželství osob stejného pohlaví.

V tuto chvíli může Irsko poskytnout nesmrtící pomoc za podobných okolností, jaké jsou momentálně v ruské válce proti Ukrajině. Pokud chce Irsko do bojové zóny vyslat více než 12 vojáků, potřebuje závaznou rezoluci Rady bezpečnosti OSN a formální rozhodnutí národní vlády schválené usnesením dolní komorou parlamentu. 

Vedoucí lektor mezinárodních vztahů na Limerické univerzitě Scott Fitzsimmons v projevu před Výborem pro záležitosti Evropské unie irského parlamentu vyzval k odstranění tohoto trojitého zámku. „Mezi stálé členy Rady bezpečnosti OSN patří země, které představují silnou hrozbu pro nás i pro zbytek EU. Těmto zemím by nemělo být dovoleno uplatňovat právo veta nad naší schopností bránit Evropu,“ zdůraznil. 

Nelíbí se mu ani současný přístup jeho země k vojenské neutralitě. „Irsko funguje na základě očekávání, že naši spojenci v EU, stejně jako Spojené království, nám pomohou v případě, že budeme napadeni vnějším agresorem. My však nebudeme oplácet,“ zamyslel se. 

Během proslovu své výroky ještě zostřil: „To není neutralita, to je vyžírání jiných zemí, které se pro nás obětují, i když my se nezavážeme udělat totéž pro ně.“

Související

Leo Varadkar

Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael

Irský premiér Leo Varadkar dnes potvrdil zprávy místních médií a oznámil svoji rezignaci. Okamžitě odstupuje z pozice předsedy vládní strany Fine Gael a z křesla šéfa irské vlády odejde ihned, jakmile bude jeho nástupce připravený ujmout se úřadu. Varadkarova rezignace neznamená automaticky nové volby v Irsku, neboť jej může nahradit jiný zástupce Fine Gael.

Více souvisejících

irsko NATO

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy