ISW: Putin dal Šojguovi čas do října, aby protiofenzívu zastavil. Ukrajina za určitých předpokladů může uspět

Ruský prezident Vladimir Putin dal svému ministru obrany Sergeji Šojguovi čas do října, aby zastavil ukrajinskou protiofenzívu. V pravidelném přehledu to uvedl Institut pro studium války (ISW).

"Zdroj obeznámený s děním v Kremlu tvrdí, že Putin údajně dal ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi lhůtu jednoho měsíce, do začátku října 2023, aby zlepšil situaci na frontě, zastavil ukrajinskou protiofenzívu a dovolil ruským sílám znovu získat iniciativu," uvedl ISW.

Ukrajinské síly podle ISW dosahují významných taktických zisků a i když byly ruské protiútoky zaměřené na udržení předsunutých pozic také takticky významné, zůstává nejasné, zda budou mít trvalý operační význam.

"Ruské vojenské velení možná nařizuje tyto protiútoky, aby získalo čas, ale není jasné, jak hodlá Kreml čas získaný za takovou cenu využít. Zdá se, že ruské síly nejsou ochotny vzdát se taktických oblastí a místo toho se soustředí na boj o každý metr, místo aby těžily z hloubky své připravené obrany," uvedli analytici.

Doporučené články

Vytrvalé ruské protiútoky umožňují podle ISW Kremlu jednotlivé operace označovat za vítězství, dochází ale k všeobecném nedostatku ruských postupů jinde na bojišti. Tyto snahy mají podle analytiků pravděpodobně za cíl narušit podporu a důvěru v ukrajinské síly na Ukrajině a na Západě.

"Putin možná nařídil ruskému vojenskému velení, aby drželo všechna počáteční obranná postavení Ruska, aby vytvořil iluzi, že ukrajinská protiofenzíva nedosáhla žádných taktických nebo operačních účinků navzdory značné západní podpoře. Tento informační podnik může z dlouhodobého hlediska uspět pouze tehdy, pokud ruské síly skutečně dokážou zabránit ukrajinským silám v prolomení a osvobození velkých oblastí," píše ISW.

Pokud je tvrzení o Putinově ultimátu pro Šojgua pravdivé, může podle serveru Ukrajinska pravda naznačovat, že ruské vojenské velení možná nařizuje vojákům nelítostné protiútoky v naději, že ukrajinská protiofenzíva dosáhne vrcholu, i za cenu vysokých ztrát na ruské straně.

Ukrajinská protiofenzíva má šanci uspět, pokud...

Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou vesnici 1,5 km jižně od Robotyne. Pravděpodobně už vyčistily ruské pozice mezi Robotyne a vesnicí Novoprokopivka. Ruské zdroje podle analytiků navíc uvedly, že 22. září ruské jednotky odrazily ukrajinský útok na severní Novoprokopivku. Jde o první potvrzený útok Ukrajiny na zemi přímo v okolí Novoprokopivky.

Ukrajinské ozbrojené síly už před několika dny ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. ISW navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti.  

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Doporučené články

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil. 

Podle nejnovější zprávy ISW ukrajinské síly mohou být schopny dosáhnout operačně významného průlomu v jižní frontové linii, pokud bude platit několik klíčových předpokladů. Jedním z nich je, že ruské síly nemají potřebné zálohy ani bojovou sílu k udržení ruské obrany v západní Záporožské oblasti.

Druhým předpokladem pro úspěch je stav, kdy si ukrajinské síly po vyčerpání ruské bojové síly udrží dostatek bojové síly, aby pokračovaly v protiútoku, a třetím předpokladem analytiků je, že ruské obranné pozice za současnou bitevní oblastí nejsou tak silně zaminované nebo tak dobře připravené, jako opevnění, která ukrajinské síly již prolomily.

Související

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Vladimír Putin Rusko Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy