ISW: Putin dal Šojguovi čas do října, aby protiofenzívu zastavil. Ukrajina za určitých předpokladů může uspět

Ruský prezident Vladimir Putin dal svému ministru obrany Sergeji Šojguovi čas do října, aby zastavil ukrajinskou protiofenzívu. V pravidelném přehledu to uvedl Institut pro studium války (ISW).

"Zdroj obeznámený s děním v Kremlu tvrdí, že Putin údajně dal ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi lhůtu jednoho měsíce, do začátku října 2023, aby zlepšil situaci na frontě, zastavil ukrajinskou protiofenzívu a dovolil ruským sílám znovu získat iniciativu," uvedl ISW.

Ukrajinské síly podle ISW dosahují významných taktických zisků a i když byly ruské protiútoky zaměřené na udržení předsunutých pozic také takticky významné, zůstává nejasné, zda budou mít trvalý operační význam.

"Ruské vojenské velení možná nařizuje tyto protiútoky, aby získalo čas, ale není jasné, jak hodlá Kreml čas získaný za takovou cenu využít. Zdá se, že ruské síly nejsou ochotny vzdát se taktických oblastí a místo toho se soustředí na boj o každý metr, místo aby těžily z hloubky své připravené obrany," uvedli analytici.

Doporučené články

Vytrvalé ruské protiútoky umožňují podle ISW Kremlu jednotlivé operace označovat za vítězství, dochází ale k všeobecném nedostatku ruských postupů jinde na bojišti. Tyto snahy mají podle analytiků pravděpodobně za cíl narušit podporu a důvěru v ukrajinské síly na Ukrajině a na Západě.

"Putin možná nařídil ruskému vojenskému velení, aby drželo všechna počáteční obranná postavení Ruska, aby vytvořil iluzi, že ukrajinská protiofenzíva nedosáhla žádných taktických nebo operačních účinků navzdory značné západní podpoře. Tento informační podnik může z dlouhodobého hlediska uspět pouze tehdy, pokud ruské síly skutečně dokážou zabránit ukrajinským silám v prolomení a osvobození velkých oblastí," píše ISW.

Pokud je tvrzení o Putinově ultimátu pro Šojgua pravdivé, může podle serveru Ukrajinska pravda naznačovat, že ruské vojenské velení možná nařizuje vojákům nelítostné protiútoky v naději, že ukrajinská protiofenzíva dosáhne vrcholu, i za cenu vysokých ztrát na ruské straně.

Ukrajinská protiofenzíva má šanci uspět, pokud...

Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou vesnici 1,5 km jižně od Robotyne. Pravděpodobně už vyčistily ruské pozice mezi Robotyne a vesnicí Novoprokopivka. Ruské zdroje podle analytiků navíc uvedly, že 22. září ruské jednotky odrazily ukrajinský útok na severní Novoprokopivku. Jde o první potvrzený útok Ukrajiny na zemi přímo v okolí Novoprokopivky.

Ukrajinské ozbrojené síly už před několika dny ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. ISW navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti.  

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Doporučené články

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil. 

Podle nejnovější zprávy ISW ukrajinské síly mohou být schopny dosáhnout operačně významného průlomu v jižní frontové linii, pokud bude platit několik klíčových předpokladů. Jedním z nich je, že ruské síly nemají potřebné zálohy ani bojovou sílu k udržení ruské obrany v západní Záporožské oblasti.

Druhým předpokladem pro úspěch je stav, kdy si ukrajinské síly po vyčerpání ruské bojové síly udrží dostatek bojové síly, aby pokračovaly v protiútoku, a třetím předpokladem analytiků je, že ruské obranné pozice za současnou bitevní oblastí nejsou tak silně zaminované nebo tak dobře připravené, jako opevnění, která ukrajinské síly již prolomily.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Vladimír Putin Rusko Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy