Izrael použil v Gaze a Libanonu bílý fosfor, tvrdí Human Rights Watch

Organizace Human Rights Watch (HRW) obvinila Izrael z používání bílého fosforu při bombardování Pásma Gazy a Libanonu. S podobným obviněním přišla už ve čtvrtek ředitelka švýcarské humanitární organizace Euro-Med Human Rights Monitor Maha Hussaini.

HRW uvedl, že získal a analyzoval videa natočená v Gaze a Libanonu, která zřejmě ukazovala explozi dělostřeleckých granátů s bílým fosforem. Zdůraznil, že i snímky pořízené tiskovou agenturou AFP v Gaze zobrazují bílé pruhy na obloze.

"Použití bílého fosforu v Gaze, jedné z nejhustěji osídlených oblastí na světě, zvyšuje riziko pro civilisty a porušuje mezinárodní humanitární právo zákaz vystavovat civilisty zbytečnému riziku," uvedla organizace pro lidská práva v prohlášení.

Izraelské ozbrojené síly použily bílý fosfor jako kouřovou clonu během své ofenzivy v Gaze v letech 2008-2009. Několik právnických skupin v té době zemi obviňovalo z páchání válečných zločinů. Nyní ale izraelská armáda řekla, že si "v současné době není vědoma použití zbraní obsahujících bílý fosfor v Gaze." Libanon však nekomentovala.

Z použití kontroverzní zbraně obvinila Izrael ve čtvrtek i Maha Hussaini, ředitelka švýcarské humanitární organizace Euro-Med Human Rights Monitor. "Tato munice je zápalná zbraň, která se vznítí při kontaktu s kyslíkem. V uzavřených prostorách mohou toxické výpary způsobit udušení a trvalé poškození dýchacích cest," napsala na X. 

Video zveřejněné výše má podle Hussaini zachycovat použití bílého fosforu v Gaze. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se skutečně jednalo o zbraň, jejíž použití v civilním prostředí je klasifikováno jako válečný zločin. 

Bílý fosfor může být využit jako složka výbušných zápalných granátů nebo min, a jeho použití v ozbrojených konfliktech je často spojeno s jeho devastujícím účinkem na lidi a materiál. Bílý fosfor není obvykle považován za zbraň hromadného ničení, ale jeho použití v bojových situacích je eticky i mezinárodně kontroverzní.

Bílý fosfor hoří velmi intenzivně při kontaktu s kyslíkem vzduchu. Při výbuchu granátu nebo střely obsahující bílý fosfor se aktivuje hoření. To způsobuje intenzivní žárový plamen, který je obtížné uhasit.

Bílý fosfor navíc dosahuje velmi vysokých teplot během hoření (až kolem 1 300 °C). Tato extrémní teplota způsobuje popáleniny a poškození všeho, co se dostane do kontaktu s plamenem.

Zbraňové systémy s bílým fosforem mohou být použity pro ničení nepřátelských sil nebo infrastruktury. Použití bílého fosforu v bojových situacích je ale regulováno mezinárodním právem a humanitárními dohodami. Použití bílého fosforu na civilisty nebo v obydlených oblastech je považováno za válečný zločin. Jestli jej Izrael skutečně použil v Gaze však není potvrzeno a ověřeno.

Doporučené články

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát v neděli oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V pondělí izraelská armáda uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Nemocnice v Gaze jsou přetížené a potýkají se s výpadky elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Human Rights Watch

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy