Izrael použil v Gaze a Libanonu bílý fosfor, tvrdí Human Rights Watch

Organizace Human Rights Watch (HRW) obvinila Izrael z používání bílého fosforu při bombardování Pásma Gazy a Libanonu. S podobným obviněním přišla už ve čtvrtek ředitelka švýcarské humanitární organizace Euro-Med Human Rights Monitor Maha Hussaini.

HRW uvedl, že získal a analyzoval videa natočená v Gaze a Libanonu, která zřejmě ukazovala explozi dělostřeleckých granátů s bílým fosforem. Zdůraznil, že i snímky pořízené tiskovou agenturou AFP v Gaze zobrazují bílé pruhy na obloze.

"Použití bílého fosforu v Gaze, jedné z nejhustěji osídlených oblastí na světě, zvyšuje riziko pro civilisty a porušuje mezinárodní humanitární právo zákaz vystavovat civilisty zbytečnému riziku," uvedla organizace pro lidská práva v prohlášení.

Izraelské ozbrojené síly použily bílý fosfor jako kouřovou clonu během své ofenzivy v Gaze v letech 2008-2009. Několik právnických skupin v té době zemi obviňovalo z páchání válečných zločinů. Nyní ale izraelská armáda řekla, že si "v současné době není vědoma použití zbraní obsahujících bílý fosfor v Gaze." Libanon však nekomentovala.

Z použití kontroverzní zbraně obvinila Izrael ve čtvrtek i Maha Hussaini, ředitelka švýcarské humanitární organizace Euro-Med Human Rights Monitor. "Tato munice je zápalná zbraň, která se vznítí při kontaktu s kyslíkem. V uzavřených prostorách mohou toxické výpary způsobit udušení a trvalé poškození dýchacích cest," napsala na X. 

Video zveřejněné výše má podle Hussaini zachycovat použití bílého fosforu v Gaze. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se skutečně jednalo o zbraň, jejíž použití v civilním prostředí je klasifikováno jako válečný zločin. 

Bílý fosfor může být využit jako složka výbušných zápalných granátů nebo min, a jeho použití v ozbrojených konfliktech je často spojeno s jeho devastujícím účinkem na lidi a materiál. Bílý fosfor není obvykle považován za zbraň hromadného ničení, ale jeho použití v bojových situacích je eticky i mezinárodně kontroverzní.

Bílý fosfor hoří velmi intenzivně při kontaktu s kyslíkem vzduchu. Při výbuchu granátu nebo střely obsahující bílý fosfor se aktivuje hoření. To způsobuje intenzivní žárový plamen, který je obtížné uhasit.

Bílý fosfor navíc dosahuje velmi vysokých teplot během hoření (až kolem 1 300 °C). Tato extrémní teplota způsobuje popáleniny a poškození všeho, co se dostane do kontaktu s plamenem.

Zbraňové systémy s bílým fosforem mohou být použity pro ničení nepřátelských sil nebo infrastruktury. Použití bílého fosforu v bojových situacích je ale regulováno mezinárodním právem a humanitárními dohodami. Použití bílého fosforu na civilisty nebo v obydlených oblastech je považováno za válečný zločin. Jestli jej Izrael skutečně použil v Gaze však není potvrzeno a ověřeno.

Doporučené články

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát v neděli oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V pondělí izraelská armáda uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Nemocnice v Gaze jsou přetížené a potýkají se s výpadky elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

Více souvisejících

Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Human Rights Watch

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy