Izraelská armáda hlásí další úspěch. Zabila stěžejního Sinvárova muže

Izraelská armáda v pátek oznámila, že zlikvidovala osobního strážce šéfa palestinského hnutí Hamás Jahjá Sinvára. Uvedl to server Times of Israel.

Mahmúd Hamdán, který působil jako Sinvárův bodyguard a velitel praporu Tal as-Sultán, byl zabit na jihu Pásma Gazy během střetu s izraelskými jednotkami. Střet se odehrál ve městě Rafah, jen 200 metrů od místa, kde byl ve středu zlikvidován samotný Sinvár, lídr Hamásu.

Hamdán byl zodpovědný nejen za ochranu Sinvára, ale také za hlídání šesti izraelských rukojmích, kteří byli v srpnu zavražděni jejich únosci v Rafahu. Izraelské tajné služby původně předpokládaly, že Hamdán byl zabit už před několika týdny, ale později se ukázalo, že přežil a pokračoval ve své roli ochránce Sinvára.

Sinvár byl považován za hlavního strůjce útoku Hamásu a dalších palestinských ozbrojených skupin na jih Izraele, ke kterému došlo 7. října 2023. Tento útok vedl ke stovkám mrtvých a zraněných a spustil následnou izraelskou vojenskou operaci v Pásmu Gazy.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem si dosavadní boje vyžádaly nejméně 42.500 obětí, převážně z řad civilistů.

Jahjá Sinvár se stal jedním z nejvýznamnějších a nejkontroverznějších vůdců militantní organizace Hamás, která dlouhodobě bojuje za osvobození Palestiny a považuje Izrael za nelegitimní stát. Jako klíčová postava palestinského odporu, zejména v Pásmu Gazy, byl Sinvár důležitou tváří politického i vojenského křídla Hamásu a jedním z hlavních stratégů v jeho boji proti Izraeli. Sinvárův život a jeho role ve vedení Hamásu z něj učinily ikonu pro radikální Palestince i symbol neústupnosti pro jeho nepřátele.

Sinvár byl znám svou nekompromisností a vojenskou strategií. V 80. letech se podílel na vzniku bezpečnostní a zpravodajské složky Hamásu, známé jako al-Madžd, která byla zodpovědná za likvidaci palestinských kolaborantů s Izraelem. Tato složka hrála klíčovou roli v zajištění disciplíny v palestinské společnosti a v upevnění moci Hamásu v Gaze.

V roce 1989 byl Sinvár zatčen izraelskými úřady a odsouzen k doživotnímu vězení za svou účast na únosech a vraždách izraelských vojáků. Strávil více než 20 let ve vězení, kde se stal symbolem palestinského odporu a bojovníkem za osvobození své země. Během svého pobytu za mřížemi získal značný respekt mezi členy Hamásu a stal se jedním z duchovních vůdců hnutí.

V roce 2011 byl Jahjá Sinvár propuštěn z vězení v rámci výměny vězňů mezi Izraelem a Hamásem, kdy byl vyměněn za izraelského vojáka Gilada Šalita. Po svém návratu do Gazy začal Sinvár rychle stoupat v hierarchii hnutí. V roce 2017 byl zvolen vůdcem politického a vojenského křídla Hamásu v Pásmu Gazy, což ho postavilo do klíčové role při rozhodování o všech aspektech života v tomto území a o strategii vůči Izraeli.

Jeho jmenování bylo vnímáno jako výraz radikalizace hnutí, neboť Sinvár byl považován za zástupce tvrdé linie, který upřednostňoval vojenské řešení konfliktu před diplomatickým vyjednáváním. Pod jeho vedením se Hamás dále zaměřoval na ozbrojený boj, stavbu tunelů vedoucích z Gazy do Izraele a vývoj raketového arzenálu, který byl několikrát použit v konfliktech s Izraelem.

V roli vůdce Hamásu Sinvár koordinoval nejen vojenské operace, ale i vnitřní politiku v Pásmu Gazy. Snažil se posílit vliv hnutí nejen vojensky, ale také politicky. Hamás pod jeho vedením získal podporu z různých zahraničních zdrojů, zejména z Íránu a Kataru, které hnutí poskytovaly jak finanční, tak vojenskou pomoc. Tato podpora umožnila Hamásu udržet si kontrolu nad Pásmem Gazy a odolávat izraelským vojenským operacím.

Během svého působení Sinvár vedl několik významných vojenských střetů s Izraelem, včetně konfliktů v roce 2021, kdy došlo k masivním raketovým útokům z Gazy na izraelské území, na což Izrael odpověděl leteckými údery. Tyto konflikty vedly k vysokému počtu obětí na obou stranách, ale posílily Sinvárovu pozici mezi radikálními palestinskými frakcemi, které ho vnímaly jako neústupného vůdce. 

Související

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

Více souvisejících

Izrael Izraelská armáda Jahjá Sinvár

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská dominance na Ukrajině klesá. Rozdíly v dělostřelecké palbě téměř vymizely

Schopnost Ruska získávat převahu nad Ukrajinou pomocí dělostřeleckých útoků na bojišti je významně omezena, uvedli západní představitelé. Zatímco v minulosti Rusko odpálilo na každý ukrajinský granát minimálně pět svých, tento poměr nyní klesl na pouhých 1,5 ruského výstřelu na jeden ukrajinský. Tento posun naznačuje ztrátu někdejší dominance ruské dělostřelecké síly, i když Moskva nachází jiné způsoby, jak si svou palebnou převahu udržet.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty

Policie po pouhých dvou dnech od incidentu oznámila, že našla a obvinila dvojici mladíků, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, kde v pozdních odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu. Mladíci čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil změnu pravidel pro platby za ruské fosilní palivo, aby obešel nové sankce uvalené Spojenými státy na Gazprombank, klíčovou banku pro platby za plyn a ropu. Tyto sankce ohrožují především dodávky zemního plynu do Maďarska a Slovenska, které jsou na ruském plynu silně závislé.

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence

Evropská unie čelí vážnému rozkolu kvůli obchodní dohodě s jihoamerickým blokem Mercosur, která vyvolává ostré spory mezi Francií a Německem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odletěla do Uruguaye s cílem uzavřít tuto historickou dohodu, která je v jednání již několik desetiletí. Zatímco Berlín tuto dohodu považuje za klíčovou pro oživení průmyslu, Paříž ji vnímá jako hrozbu pro své zemědělství a národní suverenitu, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“

Abú Mohammad al-Džolání, vůdce hlavní skupiny ozbrojené opozice v Sýrii Haját Tahrír aš-Šám (HTS), exkluzivně pro americkou stanici CNN promluvil o cílech současného konfliktu s vládními silami. „Když mluvíme o cílech, cílem revoluce zůstává svržení tohoto režimu. Je naším právem použít všechny dostupné prostředky k dosažení tohoto cíle,“ řekl.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 12 hodinami

včera

Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu

Prezident Emmanuel Macron se obrátil na francouzský národ v reakci na politickou krizi, která otřásá zemí po pádu vlády vedené Michelem Barnierem. V desetiminutovém projevu zdůraznil své odhodlání zůstat v úřadu až do konce svého mandátu v roce 2027, přestože někteří političtí oponenti požadují jeho rezignaci.

včera

včera

Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

včera

včera

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny

Hnutí ANO neuspělo ve snaze odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z čela Poslanecké sněmovny. Opozice ji kritizuje za nezvládnutí funkce a omezování opozičních iniciativ. Například podle Aleny Schillerové jedná proti pravidlům Poslanecké sněmovny a dokonce protiústavně.

včera

14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina

Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy