Jak "kybernetický gulag" Rusko sleduje své občany. Cenzura a kontroly jsou všude

Novinářka a aktivistka Jekatěrina Maksimovová popsala pro agenturu AP, jak Rusko sleduje své občany. Na svém příkladu uvádí, že si nemůže dovolit přijít pozdě do práce, přesto se vyhýbá jízdě moskevským metrem, i když je to pravděpodobně nejefektivnější trasa. Proč?

Vyhýbá jízdě moskevským metrem, i když je to pravděpodobně nejefektivnější trasa, protože za poslední rok byla pětkrát zadržena kvůli všudypřítomným bezpečnostním kamerám s rozpoznáváním obličeje. Tato opatření, která mají sloužit k zajištění bezpečnosti, ji však opakovaně přivedla do problémů. I když policie tvrdí, že kamery zareagovaly na její přítomnost, často se zdá, že nechápou důvod a po několika hodinách ji pustí. Uvedla AP.

Maksimovová se domnívá, že je pravděpodobně zaznamenána v nějaké databázi. V minulosti byla dvakrát zatčena, poprvé v roce 2019 po účasti na demonstraci v Moskvě a podruhé v roce 2020 kvůli svému ekologickému aktivismu. Pro mnoho Rusů, včetně této novinářky, je stále obtížnější vyhnout se monitorování úřady, které aktivně sledují sociální sítě a využívají sledovací kamery ke kontrole aktivistů.

Dokonce i internet se nyní tváří jako velký kontorolní nástroj. Úrady v brzké budoucnosti plánují posílat povolávací rozkazy elektronicky. Tím úřady vyzrají nad odmítači služby, kteří se vymluvili na to, že jim povolávací rozkaz nebyl doručen.

Zastánci práv tvrdí, že Rusko za prezidenta Vladimira Putina využilo digitální technologie ke sledování, cenzuře a kontrole obyvatelstva a vybudovalo to, co někteří nazývají „kybernetický gulag“ – temný odkaz na pracovní tábory, které za sovětských časů držely politické vězně.

Je to nové území i pro národ s dlouhou historií špehování svých občanů.

„Kreml se skutečně stal příjemcem digitalizace a využívá všech příležitostí pro státní propagandu, sledování lidí, deanonymizaci uživatelů internetu,“ řekl Sarkis Darbinyan, vedoucí právní praxe Roskomsvoboda, ruské skupiny pro svobodu internetu, kterou Kreml považuje. „zahraničním agentem“.

Rusko zavedlo předpisy umožňující blokování webových stránek a požadavek na ukládání záznamů hovorů a zpráv mobilními operátory a poskytovateli internetu pro sdílení s bezpečnostními službami. Úřady také usilovaly o ukládání uživatelských dat na ruské servery ze strany společností jako Google, Apple a Facebook. Plány na vytvoření "suverénního internetu", který by mohl být odříznut od zbytku světa, byly také oznámeny.

Přestože tyto snahy byly původně považovány za marné, nyní nabírají na síle. Ruská online cenzura a stíhání za příspěvky a komentáře na sociálních sítích dramaticky vzrostly a překonávají předchozí rekordy poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu.

Související

Více souvisejících

Rusko Moskva

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy