Jak zachránit ukrajinské obilí? Evropská unie hledá cesty a peníze, zatímco africké země v čele s Keňou zuří

Zatímco se Evropská unie snaží najít způsoby, jak převážet ukrajinské obilí alternativní cestou, úřady některých afrických zemí zuří. Konkrétně Keňané označili zrušení černomořské obilné dohody za kudlu vraženou Moskvou do zad. EU nyní řeší trable s vývozem po Dunaji – po ruském útoku na ukrajinsko-rumunské hranici už nejsou obchodní lodě v bezpečí ani na Černém moři, ani na nejdelší evropské řece. 

Server Politico zveřejnil seznam způsobů, jak by mohly unijní členské země pomoct Ukrajině vyvážet obilí po zrušení obilné dohody ze strany Moskvy. Evropská unie je pro vývoz ukrajinského obilí a jiných zemědělských produktů už tak klíčová: od května 2022 do června 2023 prošlo tzv. solidárními koridory 41 milionů tun tohoto životně důležitého zboží. Prostřednictvím zrušené černomořské obilné dohody bylo vyvezeno „pouze“ 32 milionů tun.

Podle Bruselu je Evropská unie „zcela schopná“ vyvézt veškeré obilí a další zemědělské produkty, které se v zemi hromadí v důsledku ruské agresivní války. „Jsme připraveni po solidárních drahách vyvážet téměř vše, co Ukrajina vyvážet potřebuje,“ připustil na začátku zasedání ministrů zemědělství EU eurokomisař pro zemědělství Janus Wojciechowski.

Evropská unie se snaží pomoci východním členským zemím, které uvízly s přebytkem ukrajinských dodávek.

Vyskytl se ale nový problém. Jednou z variant bylo totiž převážet tyto zásoby po Dunaji, jenže během minulého víkendu Rusové ostřelováním poškodili přístavní infrastrukturu ve městě Reni, které se nachází jen přes řeku od ukrajinsko-rumunských hranic. Rovněž poškodili jednu z rumunských lodí. Evropská komise odhaduje, že právě po dunajském koridoru putovalo více než 65 % obilí vyváženého solidárními trasami.

Někteří představitelé členských zemí EU tak zhodnotili, že by Brusel měl posílit alternativní trasy. Například Litva navrhla vývoz ukrajinského obilí přes Polsko do svého přístavu Klaipéda a dalších přístavů v Lotyšsku a Estonsku. Dohromady pět přístavů na pobřeží Baltského moře zvládne ročně odbavit 25 milionů tun obilí.

Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskij návrh podpořil. Kromě přístavů na Baltu v dopise eurokomisaři pro obchod Valdisi Dombrovskiskovi navrhl využití přístavů Hamburk a Rostock v Německu, nizozemského Rotterdamu, chorvatské Rijeky, italského Terstu a slovinského Koperu.

Není nad lodní dopravu

Lodě pojmou daleko více zboží, než například vlaky a kamiony. Kvůli poškození přístavu na Dunaji panují v Bruselu oprávněné obavy o bezpečnost. Vysoká cena a neefektivita nelodní přepravy mohou silně poškodit konkurenceschopnost ukrajinské produkce obilí, které je hlavním vývozním artiklem země a životně důležitým ekonomickým zdrojem.

V neposlední řadě použití železnic vyžaduje vysoké investice do infrastruktury. Koleje používané v Evropské unii a na Ukrajině mají jiný rozchod. „Tyto trasy jsou málo využívané kvůli složitosti a nákladům na logistiku ve srovnání s jinými trasami,“ citovalo Politico ukrajinské úřady. Rozdíl v nákladech odhadují až na 30-40 eur na tunu.

Kvůli tomu Litva a Ukrajina požádaly Brusel o dotace, aby dokázaly tento rozdíl vyrovnat. Polsko, Maďarsko a Rumunsko s danými návrhy souhlasí, nicméně nechtějí nést náklady samy. Například Bukurešť už tak rozšířila kapacity černomořského přístavu Constanta a Varšava investovala asi 100 milionů eur do projektů na zvýšení železniční kapacity a vytvoření nového hraničního přechodu s Ukrajinou.

Není to jen o umožnění dopravy

Polští zemědělci byli už po loňské invazi rozhořčení množstvím ukrajinského obilí na tamních trzích. Navíc tisíce ukrajinských řidičů kamionů zatížila dopravní společnosti nejen na Ukrajině, ale i v Rumunsku.

Evropská komise k tomu v červnu prodloužila zákaz vývozu ukrajinského obilí do Polska, Rumunska, Bulharska, Maďarska a na Slovensko, a to minimálně do 15. září. Mohou působit jako tranzitní země, zboží ale v žádné z nich nesmí uvíznout.

„Od té doby, co Evropská komise zavedla zákaz, se tranzit přes Polsko více než zdvojnásobil. Jsme ochotni tomuto tranzitu dále pomáhat,“ ubezpečil polský ministr zemědělství Robert Telus.

Ukrajinská strana ale i přes jeho slova obvinila polské úřady, že možná záměrně zpomalují kontroly na hranicích. Jeden z ukrajinských vládních úředníků upozornil, že dodávky přes polsko-ukrajinskou hranici se v květnu letošního roku snížily na pouhých 336 tisíc tun – tedy méně než polovinu množství z listopadu loňského roku.

Afričané chtějí obilnou dohodu

Minulé pondělí prezident Vladimir Putin ohlásil konec černomořské obilné dohody, kterou loni zprostředkovala Ankara ve spolupráci s Organizací spojených národů. Objevila se jedna velice důležitá vlivová skupina – africké země. Těch se totiž narušení ukrajinského vývozu obilí silně dotýká. „Problém obilí a hnojiv se týká nás všech,“ předeslal prezident Komor Azali Assoumani.

Během čtvrtku a pátku se v Petrohradu koná summit Rusko-Afrika. „Budeme o tom mluvit v Petrohradě, budeme o tom jednat s Putinem, abychom zjistili, jak můžeme dohodu znovu nastartovat,“ prohlásil lídr afrického ostrovního státu.

Summit Putina nepříjemně překvapil, a to zejména kvůli tomu, že dorazilo pouze 17 hlav afrických států. Oproti prvnímu summitu z roku 2019 je to méně než polovina, tehdy se jej účastnilo 43 lídrů. Chybí například důležití představitelé nejlidnatější Nigérie, Demokratické republiky Kongo, Rwany a Keni.

Právě Keňané jsou naprosto rozzuření, označili zrušení černomořské dohody za „kudlu vraženou do zad“. „Putin špatně odhadl náladu na tomto kontinentu. Putinovou rozhodnutí odstoupit od černomořské obilné iniciativy napjalo vztahy Ruska se zeměmi, kde je potravinová bezpečnost často otázkou života a smrti,“ upřesnil profesor William Gumede ze School of Governance na Witské univerzitě, sídlící v Jihoafrické republice.

Související

Kyjev

Ukrajina pozastavila stížnosti podané u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko

Ukrajina zastavila své stížnosti, které podala minulý měsíc u Světové obchodní organizace (WTO) na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Toto rozhodnutí souvisí s tím, že země udržují embargo na dovoz ukrajinského obilí. Ukrajinský obchodní zástupce Taras Kačka dodal, že Kyjev pracuje na hledání komplexního řešení obchodního sporu.

Více souvisejících

obilí, pšenice Ukrajina zemědělství

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy