Je třeba zabránit jaderné válce, shodly se Rusko, USA, Čína, Británie a Francie

Pětice jaderných zemí - Rusko, Spojené státy, Čína, Francie a Británie - se shodly, že je třeba zabránit válce mezi jadernými mocnostmi a dalším závodům ve zbrojení. Vyplývá to ze společného prohlášení, které dnes publikoval na svých stránkách Bílý dům, Kreml, Elysejský palác , kancelář britského premiéra i čínské ministerstvo zahraničí. Moskva doufá, že prohlášení pomůže snížit mezinárodní napětí. Peking v něm vidí příležitost pro zvýšení důvěry mezi státy.

"Prohlašujeme, že v jaderné válce nemůže být vítěze a nesmí být nikdy rozpoutána," uvádí se v textu. Jaderné mocnosti, které jsou zároveň stálými členy Rady bezpečnosti OSN, se podle ruskojazyčného serveru BBC rovněž zavázaly, že budou bránit rozšiřování nukleárních zbraní a pracovat v rámci mezinárodních dohod a úmluv.

"Vzhledem k tomu, že použití jaderných zbraní by mělo dalekosáhlé důsledky, potvrzujeme rovněž, že jaderné zbraně - dokud budou existovat - by měly sloužit k obranným účelům, odrazovat od agrese a předcházet válce. Jsme přesvědčeni, že je třeba zabránit dalšímu šíření těchto zbraní," uvádí se dále v textu.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové bylo společné prohlášení připraveno z iniciativy Moskvy. Rusko podle mluvčí ruské diplomacie doufá, že dokument mimo jiné pomůže snížit napětí ve světě.

"Jeho zveřejnění se mělo shodovat se začátkem 10. hodnotící konference Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Ta měla začít v New Yorku 4. ledna, ale byla odložena kvůli zhoršující se epidemické situaci v USA. Nicméně vzhledem k důležitosti a soběstačnosti tohoto společného prohlášení se jaderné mocnosti rozhodly jeho zveřejnění neodkládat," citovala Zacharovovou agentura TASS.

Náměstek čínského ministra zahraničí Ma Čao-sü dnes podle agentury AFP sdělil, že zveřejněný závazek pětice jaderných zemí má snížit riziko jaderného konfliktu a zvýšit vzájemnou důvěru mezi státy. "Společné prohlášení (...) pomůže zvýšit vzájemnou důvěru a nahradit soupeření mezi velmocemi koordinací a spoluprací," uvedl čínský diplomat.

Agentura AP na sklonku loňského roku napsala, že uspořádání konference v sídle OSN v New Yorku narušil nový nárůst počtu případů nákazy koronavirem a po předchozích odkladech bude zřejmě opět odložena. Jen několik dní před jejím zahájením se na tom podle ní shodli účastníci jednání. Organizátoři stanovili podle AP nové datum pro zahájení konference na 1. srpna. Hodnotící konference se konají každých pět let, poslední měla původně začít na jaře 2020, ale kvůli pandemii ji organizátoři opakovaně odkládali.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) vstoupila v platnost v roce 1970 a členy jaderného klubu zavazuje k tomu, aby jaderné zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím ani jim nenapomáhali při jejich vývoji. Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání. Signatářské země navíc souhlasily s tím, že umožní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) kontrolu dodržování svých závazků. V současné době je mezi signatáři této dohody 191 zemí.

Prohlášení bylo publikováno v době rostoucího napětí mezi Ruskem a západními zeměmi v souvislosti s posilováním ruské armády u hranic s Ukrajinou.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Jaderné zbraně diplomacie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy