Jednání o vstupu Švédska do NATO se zasekla. Podle Turecka Stockholm neplní dohodu o vydávání teroristů

Představitelé Turecka a Švédska se po dalším kole jednání o odblokování vstupu skandinávské země do NATO neshodli na tom, zda Stockholm plní dohodu, na jejímž základě by měly být do Turecka vydány osoby spojené s terorismem. Informovala o tom agentura Reuters. Cílem Švédska je stát se členem NATO nejpozději do červencového summitu ve Vilniusu, řekl švédský ministr zahraničí Tobias Billström.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO letos v květnu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Ankary, která je viní z podpory kurdských skupin, jež Turecko pokládá za teroristické. Vstup obou skandinávských zemí do aliance dosud neratifikovalo ani Maďarsko.

Turecko v červnu podepsalo s oběma severskými zeměmi memorandum na summitu NATO v Madridu, kde se země zavázaly k těsnější spolupráci v boji proti terorismu. Švédští a finští představitelé však dlouhodobě upozorňují, že o vydávání do zahraničí rozhodují soudy na základě národních zákonů i mezinárodních norem.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu po dnešním jednání v Ankaře se svým švédským protějškem Billströmem uvedl, že Stockholm nepodnikl kroky k vydání osob, které jsou podle Ankary spojeny s terorismem, ani ke zmrazení jejich majetku.

Billström naopak řekl, že Švédsko učinilo konkrétní opatření ve všech bodech dohody. "Věci pokračují dobře, dnes jsme měli výborné setkání," poznamenal. Švédsko chce vstoupit do NATO nejpozději na summitu ve Vilniusu, který se uskuteční příští rok od 11. do 13. července. "Naším cílem je, aby turecký parlament žádost o vstup schválil daleko dříve," dodal šéf švédské diplomacie. Podle něj není nezvyklé, že Turecko žádá další opatření. "Už jsme udělali hodně kroků," řekl Billström s tím, že Švédsko zrušilo zbrojní embargo na Turecko.

Ankara tvrdí, že žádá o vydání lidí, kteří spolupracovali s teroristickými organizacemi. Nejčastěji zmiňovaná je Strana kurdských pracujících (PKK), která od 80. let usiluje o vytvoření samostatného Kurdistánu. Turecko ale považuje za teroristickou skupinu i kurdské oddíly YPG v Sýrii či příznivce duchovního Fethullaha Gülena. Billström zopakoval stanovisko, které již dříve vyjádřili švédští představitelé, že o extradicích rozhodují švédské soudy, které se řídí domácími i mezinárodními zákony a jednají nezávisle na vládě.

V pondělí švédský nejvyšší soud k nelibosti Ankary zamítl vydání tureckého novináře Bülenta Keneşe, kterého Turecko podezírá z účasti na pokusu o státní převrat v roce 2016.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Turecko NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy