Jemenská vláda se distancovala od útoků v Rudém moři. Zodpovědní jsou Husíové

Mezinárodně uznávaná vláda Jemenu ve svém prohlášení v pátek označila militantní skupinu Husíů podporovanou Íránem za zodpovědnou za zapojení Jemenu do konfrontace v Rudém moři. 

Toto stanovisko bylo prezentováno v tiskové zprávě jemenského ministerstva zahraničních věcí, reagující na letecké údery Spojených států a jejich spojenců na pozice Husíů v Jemenu. Tyto akce byly podniknuty jako odveta za útoky na lodě v Rudém moři.

Jemenská vláda, podporovaná Saúdskou Arábií, upozornila na to, že vojenská eskalace v této oblasti "ohrožuje bezpečnost a stabilitu mezinárodní plavby," uvedla CNN.

Podle americké televize CNN trvá občanská válka v Jemenu téměř deset let, od roku 2014, kdy povstalecké jednotky zaútočily na hlavní město Saná a svrhly mezinárodně uznávanou vládu podporovanou Saúdskou Arábií, což vyvolalo dlouhodobý konflikt.

Válka se rozšířila v roce 2015, kdy koalice pod vedením Saúdské Arábie zasáhla v naději porazit husity. I po více než osmi letech ovládají povstalci stále značnou část jemenského území. Příměří, podepsané v roce 2022, vypršelo po šesti měsících, ale bojové strany ho v zásadě dodržují.

Celkově konflikt v Jemenu způsobil více než 150 000 obětí a způsobil hladomor a epidemii cholery, což vedlo k jedné z největších humanitárních katastrof na světě. Často se považuje za válku mezi Saúdskou Arábií a Íránem, rivalizujícími regionálními mocnostmi.

Husíové, kteří jsou spojeni s Íránem, začali útočit na námořní trasy v Rudém moři a provádět dronové a raketové útoky na Izrael jako podporu Palestincům v jejich konfliktu s Izraelem.

Oznámili, že tyto útoky budou pokračovat, dokud izraelská armáda nepřeruší svou ofenzívu v Pásmu Gazy. Následně varovali mezinárodní lodní společnosti před využíváním izraelských přístavů.

V reakci na tuto eskalaci provedly Spojené státy a Spojené království v noci na pátek desítky leteckých útoků na vojenské cíle povstaleckých sil.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy