Kanada začíná přiznávat, že požáry zřejmě jen tak neuhasí. Nabývají na síle a mohou trvat celé léto

Kanada dál zažívá téměř nejhorší sezónu lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s plameny nekončí a tisíce hasičů nadále bojují se stovkami masivních požárů. Ty navíc nadále přibývají a zdá se, že se je přes léto zřejmě nepovede vůbec uhasit.

V pondělí se v kanadské divočině vznítily tři nové požáry, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 447 aktivních požárů, přičemž téměř polovina je mimo kontrolu hasičů. V Kanadě přitom jen letos shořelo přes 30 tisíc kilometrů čtverečních.

Desítky tisíc lidí byly kvůli požárům evakuovány ze svých domovů z Quebecu, Alberty a Britské Kolumbie. Na místě zasahují tisíce hasičů včetně dalších stovek ze zemí jako Austrálie, Nový Zéland, USA, Jihoafrická republika, Chile, Kostarika a Francie.

"Je to poprvé v historii Quebecu, kdy jsme bojovali s tolika požáry a evakuovali tolik lidí," řekl pro NDTV Francois Bonnardel, ministr veřejné bezpečnosti. "Čeká nás boj, o kterém si myslíme, že bude trvat celé léto," dodal.

Tento názor začíná v Kanadě převažovat. Podle serveru Independent varují i další veřejní činitelé, že vzhledem k tomu, že počet požárů v celé Kanadě stále roste, bude ohnivé peklo a kouř problémem trvajícím po "celé léto".

Rozsah a zuřivost požárů navíc není hrozbou jen pro Kanadu. Zakouřená až nažloutlá obloha pravděpodobně přetrvá i v nadcházejících měsících nad částí Kanady a na severu USA. Školy na východním pobřeží USA už dříve zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Podle agentury Reuters vydala Americká národní meteorologická služba varování prakticky pro celé pobřeží Atlantiku. Podle zdravotníků může pobyt venku způsobit lidem dýchací potíže z důvodů vysoké koncentrace jemných částic v atmosféře.

"Je důležité, aby Američané, kterých se nebezpečné znečištění ovzduší týká, zejména ti, kteří mají zdravotní problémy, naslouchali místním úřadům, aby chránili sebe a své rodiny," uvedl na twitteru prezident Joe Biden.

Podle soukromé meteorologické služby AccuWeather je situace v ovzduší nejhorší za posledních 20 let a guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že index znečištění ovzduší je v některých částech jejího státu je osmkrát vyšší, než je běžné.

Obloha nad severoamerickými městy se postupně zahalily do žluté barvy a vzduch je cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazují roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.

Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Související

Více souvisejících

Kanada Požáry požáry v Kanadě

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy