Katastrofální nehoda se stovkami mrtvých. Úřady už vědí, proč vlaky v Indii vykolejily

Tragická nehoda vlaků ve východní Indii, která zabila více než 300 lidí a stovky dalších se zranily, byla způsobeno chybou v elektronickém zabezpečovacím systému, která vedla k tomu, že vlak nesprávně změnil koleje a narazil do nákladního vlaku. Podle agentury AP to vyplývá ze zjištění úřadů.

V důsledku srážky expresu s nákladním vlakem v indickém státě Odiša došlo k vážné nehodě, při níž více než deset vagónů vykolejilo. Podle zpravodajského serveru Times of India na místě proběhly "masivní záchranné operace", při nichž pátrací týmy systematicky prohledaly vagóny, v kterých cestovalo přes 2200 lidí.

Podle Hindustan Times se nehoda stala nedaleko železniční stanice Bahanaga, kdy se Coromandel Express srazil s nákladní soupravou. Coromandel Express, jeden z hlavních vlaků indických železnic, cestoval z Kalkaty do Čennaí, metropole Tamilnádu. Některé vagóny spadly na sousední trať, kde narazil osobní vlak jedoucí opačným směrem. Také tři vagóny druhého vlaku vykolejily.

Jaya Verma Sinha, indický železniční úředník, tvrdí, že předběžné vyšetřování odhalilo, že vysokorychlostnímu Coromandel Expressu byl dán signál, aby jel po hlavní trati, ale návěstidlo se později změnilo a vlak místo toho přejel do sousední smyčky, kde narazil do nákladu s železnou rudou. Srážka převrátila vlaky Coromandel Express na jinou kolej, což způsobilo, že přijíždějící Yesvantpur-Howrah Express z opačné strany také vykolejil.

Verma dodal, že hlavní příčina havárie souvisela s chybou v elektronickém signalizačním systému. Až podrobné vyšetřování teprve odhalí, zda chyba byla lidská nebo technická. Elektronické zabezpečovací zařízení je bezpečnostní mechanismus navržený tak, aby zabránil konfliktním pohybům mezi vlaky. Monitoruje také stav návěstidel, která strojvedoucím sdělují, jak blízko jsou k dalšímu vlaku, jak rychle mohou jet a přítomnost stojících vlaků na trati.

Indie má jednu z největších vlakových sítí na světě a nehody jsou běžné, přestože vlády postupně investovaly stovky milionů dolarů do zlepšení infrastruktury, říká regionální redaktor BBC pro jižní Asii Anbarasan Ethirajan.

Nejhorší vlaková katastrofa v Indii se odehrála v roce 1981, kdy přeplněný osobní vlak vyletěl z kolejí do řeky během cyklonu ve státě Bihár a zabil nejméně 800 lidí. V roce 1995 se poblíž Dillí srazily dva vlaky a zahynulo 358 lidí v další z nejhorších železničních nehod v Indii.

Dne 2. srpna 1999 došlo ke srážce dvou vlaků v Gaisal, ve státě Západní Bengálsko. Při této tragédii zahynulo přes 290 lidí a dalších přes 400 bylo zraněno. Nehoda byla způsobena selháním několika mechanických součástek na jednom z vlaků.

22. června 2005 pak vykolejil vlak v městě Fírózábád ve státě Uttarpradéš. V důsledku nehody zahynulo přes 100 lidí a dalších více než 150 bylo zraněno. Nehoda byla způsobena vadou kolejového lože.

Dne 20. listopadu 2016 vykolejil vlak v Kanpuru ve státě Uttarpradéš. Při této nehodě zemřelo přes 150 lidí a přes 200 dalších bylo zraněno. Příčinou nehody byly poruchy na kolejích.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin a Si Ťin-pching si neúčastí na summitu G20 nepomůžou, Washington situace rád využije

Indie hostí summit G20. Nepřítomnost lídrů Číny a Ruské federace poskytuje Američanům prostor zdůraznit rozvojovým zemím pevnost závazku vůči nim. Spojené státy plánují Světové bance poskytnout vyšší finanční prostředky, aby mohla financovat své iniciativy v různých oblastech od vzdělávání až po rozvoj infrastruktury. Indie mezitím může posílit svou globální mocenskou pozici. 
Indie, ilustrační foto

Indie zvažuje, že se přejmenuje. Následovala by Turecko i Česko

Zatímco se Indie chystá přivítat světové lídry v rámci summitu G20, pozornost je směřovaná k nápadné pozvánce na sobotní večeři, kterou hostí indická prezidentka Droupadi Murmuová. Nepodepsala se jako „prezident Indie“, nýbrž „prezident Bháratu“. Jde o první vlaštovky, které mohou předznamenat oficiální změnu názvu nejlidnatější země světa. Nebyla by první – totéž loni podniklo Turecko a roku 2016 Česká republika. 

Více souvisejících

Indie Nehody vlaků

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy