Kdo je Evan Gershkovich? Návrat v Rusku vězněného novináře slibují Biden i Trump

Rusové v pátek poslali amerického novináře Evana Gershkoviche na 16 let do vězení. Stalo se tak více než rok poté, co ho FSB zadržela a obvinila ze špionáže. Jeho domovský Wall Street Journal společně s rodinou i americkou vládou ani na moment neustali ve snaze o jeho propuštění. 

O jeho uvěznění v pátek informovaly také EuroZprávy.cz. Soudní proces s novinářem začal koncem června tohoto roku a vyústil v rozsudek v pátek 19. července. Celé řízení probíhalo za zavřenými dveřmi bez přítomnosti médií. Prokuratura původně požadovala trest odnětí svobody na 18 let, ale konečný rozsudek o 16 letech přišel překvapivě rychle ještě téhož dne.

Kdo je Gershkovich, popisuje americký list Wall Street Journal, kde novinář pracoval až do svého uvěznění dne 29. března 2023. 

Podle WSJ se narodil v USA jako syn emigrantů ze sovětské éry. Naučil se rusky a vybudoval kariéru novináře zaměřeného na tento region. Do WSJ nastoupil v lednu 2022, předtím pracoval pro agenturu AFP a server Moscow Times. „Evan je nadaný novinář, který o Rusku hojně informoval a osvětloval vývoj na místě v klíčové době. Nadále požadujeme Evanovo okamžité propuštění,“ píše list. 

Federální bezpečnostní služba (FSB) ho zadržela loni v březnu v Jekatěrinburgu během jeho reportážní mise. „Měl plné novinářské pověření od ruského ministerstva zahraničí. Byl obviněn ze špionáže a stal se tak prvním Američanem zadrženým na základě takového obvinění od dob studené války,“ líčí WSJ. 

Novinář, jeho rodina i Washington obvinění jednoznačně odmítají. Americká diplomacie jeho zadržení označila za neoprávněné a prezident Joe Biden slíbil rodině, že „Evana přivede domů“.

Gershkovich je od letošního června držen v Jekatěrinburgu, do té doby byl držen v moskevské věznici Lefortovo, kde „Rusko drží politické vězně již od dob Sovětského svazu“. „Před ruským soudem se objevil 26. června, aby v tajném procesu čelil falešnému obvinění ze špionáže,“ píše WSJ. 

Samotný list dle svých slov tvrdě pracuje na tom, aby novináře dostal domů. „Deník a Evanova rodina nepřetržitě pracují na tom, aby se o něm vědělo a aby se zasadili o jeho okamžité propuštění. Vážíme si vaší podpory a podpory všech, kteří stojí na straně svobodného tisku a svobody projevu,“ uzavírá.

Za Gershkoviche se postavil i republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. „Dostanu ho ven velmi rychle, jakmile se ujmu úřadu, ještě, než se ujmu funkce. Jakmile vyhraji volby, nechám toho novináře odejít,“ prohlásil koncem června.  

Boj o propuštění Gershkoviche je teprve na začátku – ač trvá už více než rok. Ruské úřady i soudy jsou přesvědčené o tom, že na ruském území prováděl špionáž, což je v Rusku jeden z nejpřísněji trestaných zločinů. 

Související

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin neposkytne rozhovor propuštěnému novináři Gershkovichovi

Ruský prezident Vladimir Putin neposkytne rozhovor Evanu Gershkovichovi, reportérovi amerického deníku Wall Street Journal (WSJ), který byl 1. srpna propuštěn z ruské vazby v rámci rozsáhlé výměny vězňů se Západem. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Více souvisejících

Evan Gershkovich soudy novináři Rusko Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy