
Tragický ruský útok na ukrajinské město Černihiv z minulé soboty mohl být nasměrován proti schůzce výrobců dronů, kterou posvětila mimo jiné místní vojenská správa. Během chvíle se našli kritici, kteří organizaci této akce odsoudili. Podle ukrajinské novinářky ale byla ruská raketa nastavena tak, aby explodovala ještě ve vzduchu a způsobila co nejvíce škod civilistům.
Ruská armáda v sobotu vypálila raketu Iskander proti ukrajinskému městu Černihiv. Zásah tamního divadla na náměstí zabil sedm lidí včetně šestileté holčičky, dalších 120 zranil. Exploze přišla ve chvíli, kdy se místní obyvatelé vraceli z kostela po oslavách svátku úrody, důležitého dne pro pravoslavnou křesťanskou církev. Prokuratura nyní zahájila vyšetřování válečného zločinu, který vedl k masové vraždě.
Server Politico však přišel s informací, že právě v divadle ten den ukrajinský výrobce dronů a vojenští dobrovolníci s pomocí místní vojenské správy organizovali a propagovali akci. „Může Rusko za to, že zasáhlo divadlo v Černihivu a zabilo civilisty? Samozřejmě. Ale nemuseli organizátoři zapnout mozek a myslet na to, že taková akce se s vysokou pravděpodobností stane cílem ruských raket? Zvláště když neustále tvrdí, že bezpilotní letouny jsou zbraní vítězství? Tady jde o odpovědnost,“ vylíčil zástupce ředitele investiční společnosti Dragon Capital Sergej Fursa.
Podle ukrajinského vojenského dobrovolníka Romana Sinicyna uspořádáním akce v centru města tak blízko ruských hranic prokázali vojenští výrobci, vojáci, dobrovolníci a vojenská správa vrcholnou bezohlednost. „Neměli bychom však veškerou vinu přenášet na konkrétní a efektivní dobrovolnickou organizaci. Akci schválili úředníci, nikoliv dobrovolníci. A o akci zcela jistě věděli konkrétní představitelé ministerstev, speciálních služeb a armády,“ shrnul.
Vyjádřila se k tomu také šéfredaktorka serveru Euromaidan Press Alya Shandra. „Problém ukrajinských iniciativ spočívá v tom, že jsou nesouvislé a izolované, často o sobě navzájem nevědí. Proto jsou setkání, jako je to, které pořádá Armáda dronů v různých městech, včetně Černihivu, zásadním krokem k tomu, abychom v této oblasti neprohráli s Ruskem. Proto se v Černihivu neplánovala „výstava“, ale rozhodující událost pro naše vítězství,“ napsala na svém facebookovém profilu.
Teze o „zločinnosti“ konání takové akce v pohraničním městě je podle ní neopodstatněná. „Iskanderu, který zasáhl Černihiv, je jedno, že jde o frontové město. Iskander má dolet 500-700 kilometrů. Rusko mohlo stejně snadno zasáhnout kterékoli jiné ukrajinské město,“ pokračovala.
Zdůraznila také, že místo a čas setkání byly podle všeho tajné. „Byly sděleny pouze registrovaným a ověřeným účastníkům. Zřejmě došlo k úniku informací prostřednictvím zrádce. Doufám, že bude nalezen a potrestán v plném rozsahu zákona. Byla tedy přijata bezpečnostní opatření, ale místo konání bylo prozrazeno zrádci. Mohlo být vybráno jiné místo? Na to musí odpovědět vojenská správa. Existuje jiné místo s dostatečným protiatomovým krytem?“ dodala.
Shandra přiblížila ještě nastavení rakety, která zabila sedm lidí. „Podle vyšetřování byl Iskander nastaven tak, aby explodoval ve vzduchu a maximalizoval tak dopad na okolí divadla. Je tedy možné, že cílem povstalecké skupiny bylo zasadit morální úder iniciativě tím, že se zaměří na civilisty,“ míní šéfredaktorka ukrajinského serveru.
Související

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
válka na Ukrajině , Rakety Iskander-M (ruské raktey) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
včera
Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Zdroj: Libor Novák