Komplikace nejen v boji s rakovinou. Lékaři upozorňují na nedostatek radionuklidů

Kvůli technickým problémům s reaktorem v Belgii hrozí v listopadu nedostatek radionuklidů, jež slouží pro vyšetření rakoviny nebo vnitřních orgánů. Varuje před tím sdružení německých lékařů (BDN), napsala dnes agentura DPA. Kvůli údržbě totiž navíc aktuálně v Evropě nefunguje žádný reaktor schopný vyrábět radionuklidy pro medicínu. 

Výpadek se netýká všech diagnostických radionuklidů, pouze nejvyužívanějšího technecia 99m, řekl ČTK vědecký tajemník Ústavu jaderné fyziky Akademie věd (ÚJF AV) ČR v Řeži u Prahy Vladimír Wagner.

Podle zprávy BDN je ve světě šest jaderných zařízení, která vyrábí radionuklidy pro medicínské účely. Čtyři jsou v Evropě. Kromě Belgie se nachází také v Nizozemsku, Polsku a České republice. Tato zařízení sice nevyrábí elektřinu, ale jejich význam pro medicínu je velký, uvedl šéf sdružení Detlef Moka.

"Lékaři si je oblíbili a diagnostika různých orgánů pomoci technecia je tak velmi rozšířena. V principu lze nahradit technecium i jiným diagnostickým radionuklidem, ale lékaři raději zůstávají u zavedených postupů, na které jsou zvyklí," uvedl Wagner. Technecium se získává jako štěpný produkt pomocí výzkumného reaktoru

Pro separaci radionuklidů jsou potřeba laboratoře se speciálními zařízeními, které jsou podle Wagnera pouze v Belgii, kde se zpracovávají ozářené vzorky ze všech čtyř evropských reaktorů. "Jedním z výzkumných reaktorů, který se na této činnosti podílí, je i výzkumný reaktor LVR-15 v Řeži," doplnil Wagner.

Kvůli mimořádné údržbě zařízení v Belgii jsou všechny evropské reaktory mimo provoz. Z tohoto důvodu podle německých lékařů hrozí v listopadu výpadek v zásobování tímto materiálem, což by mohlo protáhnout čekací lhůty na některá vyšetření. Podle Moky letošní problémy ukazují, že je nezbytné spustit nové zařízení na výrobu radionuklidů pro medicínu. Reaktory v Belgii a Nizozemsku jsou navíc už 60 let staré.

Výzkumné reaktory podle Wagnera stárnou a nové se nestaví. Uvedl, že jednou z možností, jak technecium pro lékaře zajistit, by bylo postavit nový výzkumný reaktor s potřebnými laboratořemi. "Druhou by mohlo být vypracování dostatečně efektivní a ekonomické metody produkce potřebného radionuklidu molybden 99 s využitím urychlovače," doplnil. Pracují na tom například v ÚJF AV v Řeži.

Jen v samotném Německu se každý týden uskuteční zhruba 60.000 vyšetření týdně za použití tohoto materiálu. Ve světě je to ročně zhruba 30 milionů.

Související

Více souvisejících

lékaři rakovina nemoci Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 56 minutami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy