Konflikt na Blízkém východě eskaluje. Americký torpédoborec se stal v Rudém moři terčem útoku

Americký torpédoborec USS Carney a několik komerčních plavidel byli v neděli v Rudém moři terčem útoku. Oznámilo to podle agentury AP americké ministerstvo obrany. Jemenští povstalci později uvedli, že nedaleko pobřeží Jemenu zaútočili na dvě "izraelské" lodě. O útoku na americký torpédoborec se nezmínili.

"Evidujeme zprávy o útocích na USS Carney a komerční plavidla v Rudém moři. Informace poskytneme, když budou k dispozici," uvedl Pentagon. Britská armáda uvedla, že má podezření, že došlo k dronovému útoku a výbuchům. 

Pentagon neidentifikoval, odkud útok přišel a nesdělil, kdo je za něj zodpovědný. V nedávné době ale na lodě v Rudém moři vícekrát útočili jemenští husijští povstalci podporovaní Íránem, kteří v době války v Pásmu Gazy drony útočili i na Izrael.

Husiové později v prohlášení zveřejněném na sociální síti informovali, že podnikli "operaci proti dvěma izraelským lodím v průlivu Báb al-Mandab ", který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem.

Upřesnili, že na jednu loď zaútočili raketou a na druhou dronem. Americkou bitevní loď nezmínili.

Podle agentury AP může nejnovější incident v Rudém moři představovat eskalaci v sérii námořních útoků na Blízkém východě spojených s válkou mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás.

Husijští povstalci označování též jako Hutiové či Husiové jsou hnutí vedené šíitskými muslimy v Jemenu. Oficiálně jsou známí jako Ansar Allah (Pomocníci Boha). Hnutí vzniklo ve druhé polovině 20. století, ale větší pozornost si získalo v souvislosti s politickými a sociálními nepokoji v Jemenu na počátku 21. století.

Husiové jsou spojováni s ideologií šíitského islámu a v minulosti čelili kritice za to, že se zapojilo do ozbrojených konfliktů a narušovalo politickou stabilitu v Jemenu. Zahájili významné povstání v Jemenu v roce 2014, když obsadili hlavní město Sanu'a a některé další části země.

Konflikt eskaloval do občanské války, kde povstalci bojují proti mezinárodně uznávané jemenské vládě a jejím spojencům. Mezi hlavními aktéry jsou Husiové, podporovaní Íránem, a arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie, která podporuje jemenskou vládu.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen USS Carney

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy