Konflikt na Blízkém východě eskaluje. Americký torpédoborec se stal v Rudém moři terčem útoku

Americký torpédoborec USS Carney a několik komerčních plavidel byli v neděli v Rudém moři terčem útoku. Oznámilo to podle agentury AP americké ministerstvo obrany. Jemenští povstalci později uvedli, že nedaleko pobřeží Jemenu zaútočili na dvě "izraelské" lodě. O útoku na americký torpédoborec se nezmínili.

"Evidujeme zprávy o útocích na USS Carney a komerční plavidla v Rudém moři. Informace poskytneme, když budou k dispozici," uvedl Pentagon. Britská armáda uvedla, že má podezření, že došlo k dronovému útoku a výbuchům. 

Pentagon neidentifikoval, odkud útok přišel a nesdělil, kdo je za něj zodpovědný. V nedávné době ale na lodě v Rudém moři vícekrát útočili jemenští husijští povstalci podporovaní Íránem, kteří v době války v Pásmu Gazy drony útočili i na Izrael.

Husiové později v prohlášení zveřejněném na sociální síti informovali, že podnikli "operaci proti dvěma izraelským lodím v průlivu Báb al-Mandab ", který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem.

Upřesnili, že na jednu loď zaútočili raketou a na druhou dronem. Americkou bitevní loď nezmínili.

Podle agentury AP může nejnovější incident v Rudém moři představovat eskalaci v sérii námořních útoků na Blízkém východě spojených s válkou mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás.

Husijští povstalci označování též jako Hutiové či Husiové jsou hnutí vedené šíitskými muslimy v Jemenu. Oficiálně jsou známí jako Ansar Allah (Pomocníci Boha). Hnutí vzniklo ve druhé polovině 20. století, ale větší pozornost si získalo v souvislosti s politickými a sociálními nepokoji v Jemenu na počátku 21. století.

Husiové jsou spojováni s ideologií šíitského islámu a v minulosti čelili kritice za to, že se zapojilo do ozbrojených konfliktů a narušovalo politickou stabilitu v Jemenu. Zahájili významné povstání v Jemenu v roce 2014, když obsadili hlavní město Sanu'a a některé další části země.

Konflikt eskaloval do občanské války, kde povstalci bojují proti mezinárodně uznávané jemenské vládě a jejím spojencům. Mezi hlavními aktéry jsou Husiové, podporovaní Íránem, a arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie, která podporuje jemenskou vládu.

Související

Více souvisejících

Jemen USS Carney

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy