Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě potvrdila již už u více než devíti milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to dnes napsala agentura Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 14.000 infikovaných méně.
Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes oznámil, že v neděli se po celém světě koronavirus prokázal za 24 hodin u 183.000 osob, což je nejvíce za jeden den od začátku pandemie.
Rychlý nárůst případů je způsoben především prudkým šířením viru v Brazílii a v Indii. Nový lokalizovaný rozmach nákazy hlásí rovněž nejhůře zasažené Spojené státy či Čína, kde se ke konci loňského roku virus objevil poprvé.
Světová bilance dosáhla 4,5 milionu nakažených v polovině května a od té doby se počet potvrzených nálezů zdvojnásobil za pouhých pět týdnů.
Spojené státy registrují téměř 2,3 milionu nakažených, což je nejvíce ze všech zemí na světě a což představuje zhruba čtvrtinu celkového počtu. Virus se však nyní šíří nejrychleji v Latinské Americe, která již eviduje 23 procent všech nakažených.
Co do počtu infikovaných se na druhém místě pomyslného žebříčku nachází Brazílie, která v sobotu překonala hranici milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2. Čtvrtá Indie přitom zřejmě brzy předstihne v počtu nakažených nyní třetí Rusko.
Celosvětový počet potvrzených infekcí roste každým dnem mezi jedním a dvěma procenty a to i přesto, že řada zemí zavedla přísná ochranná opatření, jež měla šíření viru zabránit. V pátek všechny země souhrnně ohlásily 176.000 pozitivních nálezů za poslední h 24 hodin, což bylo nejvíce za jediný den od začátku pandemie. Jen Brazílie si tehdy přičetla 54.000 nově nakažených, nejvíce, kolik kdy jedna země zaznamenala za den.
Reuters eviduje asi 464.000 zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je dvakrát více než před sedmi týdny. Nejvíce obětí - 120.000 - mají USA, kde se na některých místech znovu zvyšují počty nakažených poté, co úřady uvolnily ochranná opatření. Za Spojenými státy se nachází Brazílie, jež se nedávno přehoupla přes hranici 50.000 zemřelých s covidem-19.
S novým rozmachem nákazy se potýká rovněž čínská metropole Peking, kde jsou úřady podle vlastních slov schopny otestovat až milion lidí denně. Celostátní rekord USA přitom činí 594.000 testů, denní výkon se však většinou pohybuje pod hranicí půl milionu.
Klesající epidemiologickou křivku však stále hlásí téměř všechny velké evropské země, jež byly před několika měsíci ohniskem pandemie. Postupně tak uvolňují restrikce a znovu otevírají svoje hranice.
Z nákazy koronavirem se podle dostupných dat zotavila již asi polovina všech nakažených. Skutečné počty jsou ale zřejmě vyšší, protože řada zemí vyléčené do svých statistik nezahrnuje, píše Reuters.
Podle šéfa WHO Tedrose je největší současnou výzvou zvýšit produkci a distribuci látky dexametazon, což je první lék, u něhož se prokázalo, že zvyšuje šance na přežití u pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Léčivo by však podle Tedrose měli užívat jen kriticky nemocní pacienti pod dohledem lékařů.
Související
Pásmo katarální horečky ovcí se rozšířilo na celé Česko. Platí nová opatření
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
nemoci , Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 17 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák