Kosovo nevyžaduje zrychlený proces či zkratky na cestě do Evropské unie

Kosovo nevyžaduje zrychlený proces či jakékoli zkratky na cestě do Evropské unie. Chce dosáhnout pokroku v ekonomice a veškerých nezbytných reforem. Na tiskové konferenci to řekl kosovský premiér Albin Kurti, který ministru pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi (STAN) dnes v Praze oficiálně předal přihlášku země do EU.

Proces přijetí Kosova potrvá dlouhá léta nebo i desetiletí a bude záviset na tom, zda se balkánské zemi podaří urovnat vztahy se Srbskem, upozornili dříve pozorovatelé. Kosovo má totiž napjaté vztahy se Srbskem, na němž v roce 2008 vyhlásilo nezávislost a které kosovskou nezávislost neuznává.

Kosovo je podle Kurtiho odhodláno přihlásit se k evropským hodnotám svobody, demokracie, lidských práv a právního státu. "Chápeme, že musíme splnit spoustu úkolů na cestě do EU. Nežádáme žádné zkratky, žádný zrychlený proces," poznamenal. "Chceme se transformativně přiblížit ke členství tím, že dosáhneme pokroku v naší ekonomice a veškerých nezbytných reforem," dodal Kurti.

Podle premiéra je reálné, aby Kosovo do EU vstoupilo zhruba za devět let. Bek uvedl, že evropská budoucnost je cestou k vyřešení řady problémů v regionu, ať už ekonomických, sociálních nebo etnických. Ocenil pokrok, kterého se Kosovu podařilo dosáhnout. "Jsem rád, že tímto způsobem se také naplňuje jedna z priorit českého předsednictví. Během posledních šesti měsíců jsme věnovali velkou pozornost otázkám západního Balkánu," uvedl.

Ministr také ocenil, že návštěvníci s kosovskými pasy budou moci nejpozději od začátku roku 2024 cestovat do EU bez víz. Dohodli se na tom ve středu vyjednavači Evropského parlamentu a českého předsednictví v Radě EU. Kosovo je poslední částí západního Balkánu, která stále bezvízový režim pro cesty do EU nemá.

Formálně má Kosovo "perspektivu" přijetí do EU, zatímco status kandidátské země nyní nepřipadá v úvahu. Překážkou je i to, že Kosovo jako suverénní stát neuznává i pět členských zemí EU - Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr. Kosovo není členem ani OSN.

"Je to menšina členských států, které neuznávají naši nezávislost," uvedl Kurti. "Věříme, že s naším oficiálním podáním přihlášky ke členství v EU můžeme apelovat na různorodost," dodal.

Související

Albin Kurti

Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská

Vládnoucí strana kosovského premiéra Albina Kurtiho směřuje k vítězství v nedělních parlamentních volbách, avšak podle předběžných průzkumů se jí nepodaří získat parlamentní většinu. Podle BBC by strana Vetevendosje (Sebeurčení) měla získat 42 % hlasů, což by se promítlo do 47 křesel ve 120členném parlamentu.

Více souvisejících

kosovo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

Boeing 787 Dreamliner společnosti Air India - Ilustrační fotografie.

Záhada zřícení letu AI171: Druhá černá skříňka letadla Air India nalezena

Vyšetřovatelé v Indii získali druhý záznamový přístroj z havarovaného letadla společnosti Air India. Hlasový záznamník z kokpitu má odhalit poslední slova pilotů před pádem Boeingu 787-8, který se ve čtvrtek zřítil v Ahmadábádu. Počet obětí podle úřadů mezitím stoupl na 270. Informuje server The Economic Times.

včera

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání

Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři

Po poslancích se už i senátoři shodli na tom, jaké návrhy na udělení státních vyznamenání předloží prezidentovi Petru Pavlovi. Hlava státu předá metály jako každý rok na konci října. Již z návrhů se dá vytušit, že ani tentokrát nebudou mezi vyznamenanými chybět známé osobnosti ze šoubyznysu. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Italská fotbalová reprezentace už má mít nového trenéra. Po Spallettim ji má převzít Gattuso

Po zápasech kvalifikace na fotbalové MS v rámci červnového reprezentačního srazu, kterých byl účasten jako reprezentační kouč Itálie Luciano Spalletti, byl právě tento šestašedesátiletý italský stratég italskou fotbalovou asociací z funkce trenéra národního týmu odvolán. Osudná mu byla hned úvodní nečekaná prohra s Norskem 0:3 a ani se nečekalo, jak dopadne pondělní duel s Moldavskem (2:0). Nyní je italská reprezentace blízko tomu, aby ji trénoval Gennaro Gattuso.

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zmizela beze stopy. Policie měla opět otevřít případ pohřešované Ivany

Policie po osmadvaceti letech obnovila vyšetřování případu zmizení Ivany Koškové z Liberecka, které se beze stopy ztratila, když jí bylo pouhých 14 let. Informovala o tom stanice CNN Prima News. Kriminalisté z týmu Tempus měli spustit pátrání na několika místech a za pomoci nejmodernější techniky. 

včera

včera

včera

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

včera

včera

včera

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

včera

včera

včera

včera

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy