Kreml Fica za zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu nepochválil

Plán nové slovenské vlády zastavit vojenskou pomoc Ukrajině má podle mluvčího Kremlu jen minimální vliv na konflikt v oblasti. Nový předseda slovenské vlády Robert Fico oznámil, že zastaví veškerou vojenskou pomoc pro Ukrajinu, podle Kremlu byl příspěvek Slovenska k dodávkám západního vojenského materiálu do Kyjeva ve skutečnosti relativně malý, což znamená, že tato změna v politice bude mít omezený dopad.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov zdůraznil, že hlavním hybatelem konfliktu na Ukrajině nejsou samotní Ukrajinci, ale Spojené státy, které podle něj "přilévají olej do ohně" poskytováním vojenské podpory. Tento postoj Kremlu kritizuje zahraniční země, které obviňují Rusko z podpory separatistických sil na východní Ukrajině.

Robert Fico již před zářijovými parlamentními volbami vystupoval proti vojenské pomoci Ukrajině. Po nástupu jeho vlády do funkce slíbil, že nepodpoří žádné sankce proti Rusku, které by mohly poškodit Slovensko.

Podle TASR sice ze stanoviska parlamentního výboru pro evropské záležitosti vyplývá, že Slovensko bude podporovat Ukrajinu a bude jí poskytovat všestrannou pomoc, jenže nový premiér, který ho má dnes a zítra tlumočit na summitu EU v Bruselu, představil svůj pohled, jak má taková pomoc vypadat. 

Doporučené články

Podle Fica nemá zahrnovat dodávky zbraní. "Jako předseda vlády budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," řekl s tím, že jeho vláda je připravena poskytovat humanitární pomoc. 

Slovensko bylo před Ficovým nástupem vlády významným podporovatelem Ukrajiny a poskytovalo jí vojenskou pomoc. Ficova změna postoje znamená, že po Maďarsku se Slovensko stává druhou zemí ze skupiny Visegrádské skupiny (V4), která odmítá dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu. V4 zahrnuje Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Tato změna politiky může mít dopady na slovenský zbrojní průmysl, který se těší obnově poptávky po svých výrobcích díky ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Týká se to i významného produktu slovenského zbrojního průmyslu, samohybných houfnic Zuzana 2, které se vyrábějí pro Ukrajinu v rámci komerčního kontraktu.

Související

Více souvisejících

Rusko Slovensko válka na Ukrajině Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy