Kreml se připravuje na bombardování. Postaví úkryt v elitní moskevské nemocnici pro VIP lidi

Kreml podepsal dohodu o vybudování protileteckého krytu na půdě nejelitnější nemocnice v Moskvě. Reaguje tak na bezprecedentní nálety patrně ukrajinských bezpilotních letounů na ruské hlavní město. Vyplývá to že smlouvy o nákupu citované ruskojazyčnou službou The Moscow Times.

Moskevská Ústřední klinická nemocnice se připravuje na stavbu výjimečného bunkru s kapacitou 800 osob pro VIP pacienty a personál. Toto chráněné zařízení, označované jako "ochranná stavba civilní obrany", se očekává, že bude dokončeno v neobvykle krátkém čase, a to do 20. prosince letošního roku.

Minulý pátek podepsala ruská prezidentská administrativa dohodu na hodnotu 35 milionů rublů (433 000 dolarů), říká veřejný seznam státních zakázek na svých webových stránkách.

Dodavatel má stanovený časový rámec 15 dní na schválení návrhu protileteckého krytu.

V zadávací dokumentaci jsou uvedeny specifické požadavky na komunikační systémy, které jsou označeny jako „pro úředníky pod ochranou státu“.

Protiletecký kryt je navržen tak, aby poskytoval ochranu před silnou tlakovou vlnou a radiací v 10-kilometrovém okruhu.

Kryt obsahuje více vchodů a nouzový východ, hlavní a pomocné místnosti, a je vybaven sofistikovaným ventilačním a topným systémem, který zajišťuje čistý vzduch od "plynných prostředků hromadného ničení" a umožňuje provádění "válečných lékařských procedur".

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v úterý brzy ráno bylo nad Moskvou sestřeleno osm bezpilotních letounů. Neověřené zprávy médií však uváděly, že útok mohl být proveden až 32 bezpilotními letouny. Nebyly hlášeny žádné vážné oběti.

Podle zpráv byl jeden z dronů údajně sestřelen jen několik kilometrů od sídla prezidenta Vladimira Putina v Novo-Ogaryovu, nedaleko Moskvy.

V začátkem května Rusko tvrdilo, že Ukrajina se pokusila zavraždit prezidenta Putina prostřednictvím dronového útoku na kremelský Senát, který slouží jako prezidentská kancelář a byt.

Ukrajina však dodržuje politiku nepotvrzování ani nepopírání své účasti na útocích na ruském území.

Co je o nemocnici známo

Ústřední klinická nemocnice v Moskvě, známá také jako "Botkinovská nemocnice", je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších nemocnic v Rusku.

Byla založena v roce 1802 a od té doby se stala jedním z předních zdravotnických zařízení v Rusku. Během své dlouhé historie nemocnice hrála klíčovou roli v poskytování lékařské péče a lékařského vzdělání. Je známá svou vynikající odborností a vysokou úrovní lékařských služeb. Nemocnice se specializuje na různé oblasti medicíny a je domovem pro mnoho renomovaných lékařů a vědců.

Budovy Ústřední klinické nemocnice mají významnou architektonickou hodnotu a jsou považovány za kulturní památky. Nemocnice se nachází v historické části Moskvy a její stavby kombinují různé architektonické styly, včetně klasicismu a secese. Budovy jsou pečlivě udržovány a chráněny jako kulturní dědictví, což dodává nemocnici jedinečný a historický charakter.

Související

Více souvisejících

Moskva Ústřední klinická nemocnice v Moskvě válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy