Kyjev tlačí na Západ ohledně zbraní dlouhého doletu. Argumentuje i útokem do Ruska

Kyjev nemusel útočit v Kurské oblasti, kdyby mu západní spojenci povolili více používat zbraně dlouhého doletu proti ruskému území. Upozornil na to mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychij podle serveru Kyiv Independent.

Britové údajně ukrajinským silám opětovně nepovolili používat proti ruskému území zbraně dlouhého doletu Storm Shadow. „Pokud by Ukrajina mohla udeřit na nepřátelská vojska na svém území, odkud ohrožují Ukrajinu, pak by Ukrajina byla v mnohem lepší pozici, aby se ochránila,“ nastínil Tychij. 

Kyjev podle něj jedná se západními partnery, aby této možnosti mohl využít. „Zejména by bylo méně nutné používat ukrajinské obranné síly mimo ukrajinské hranice, včetně Kurské oblasti,“ poznamenal mluvčí. 

„Všechny obavy musí být zažehnány a musí nám být umožněno plně využívat naše schopnosti dalekého dosahu ke snížení vojenského potenciálu Ruska,“ dodal Tychij s tím, že „tento krok je nezbytný … přispěje to k bezpečnosti“. 

Začátkem týdne k povolení užití zbraních dlouhého doletu vyzval Západ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „„Rusové nemají žádná geografická omezení pro použití těchto zbraní – od prvních dnů plnohodnotné války je celé území našeho státu pod neustálou hrozbou útoku,“ zdůraznil.

Západní spojence vyzval k rozhodnosti. „Ukrajinci jsou hluboce vděčni všem našim partnerům, kteří nám poskytují systémy protivzdušné obrany a bojové letouny. Abychom však skutečně zastavili ruský teror, potřebujeme rozhodná rozhodnutí našich partnerů – rozhodnutí, která zruší omezení našich obranných akcí,“ dodal.

Ukrajinská armáda za poslední týden své ruské protivníky šokovala. Místy postoupila několik desítek kilometrů do hloubky Kurské oblasti, od samého začátku této akce probíhají boje o město Sudža, zatímco ukrajinské síly postupují na několik dalších měst.

Rusové podle dostupných informací zatím nedokázali účinně vzdorovat, do regionu údajně vysílají posily. Úřady mezitím zavedly protiteroristický režim, který jim umožňuje evakuovat obyvatele z Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina zbraně Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy