Letounem Mrija, který rozstříleli Rusové, se lze znovu proletět

Ukrajinským letounem An-225 Mrija, jehož jediný létající kus býval největším nákladním letadlem na světě, než jej Rusové před rokem rozstříleli, se lze znovu proletět. Zatím ale jen virtuálně v nové verzi počítačové hry Microsoft Flight Simulator. 

Výtěžek z jejího prodeje má posloužit ke stavbě skutečného letounu, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na výrobce letounu, společnost Antonov.

Ta k nové hře také přispěla. Velitel posádky An-225, firemní šéfpilot Dmytro Antonov a piloti Kyrylo Volegov, Jevhen Bašynskyj a palubní inženýr Serhij Nečajev si mohli vyzkoušet virtuální stroj, aby let s ním co nejvíce odpovídal skutečnosti.. Tým vyvíjející novou hru například studoval i zvukové záznamy, aby hluk motorů obřího letounů byl i ve hře co nejrealističtější.

Letoun An-225 Mrija byl postaven na Ukrajině ještě za Sovětského svazu, první let uskutečnil v roce 1988. Ruská vojska jej zničila loni 25. února při útoku na letiště Hostomel u Kyjeva. Ukrajinské úřady usilují o obnovení letadla za pomoci druhého exempláře, který nikdy nebyl dokončen.

Nová aplikace k Microsoft Flight Simulator se prodává 19.99 dolaru (asi 445 Kč), poznamenala stanice BBC.

Antonov An-225 Mrija, jehož jméno ukrajinsky znamená sen, byl nejdelším a zároveň nejtěžším letounem, jaký kdy byl zkonstruován. Na délku měřil 84 metrů a rozpětí křídel činilo 88,4 metru. Samotný letoun vážil 250 tun a jeho maximální vzletová hmotnost, tedy včetně nákladu a paliva, činila 640 tun. Plně naložená dokázala Mrija uletět kolem 4500 kilometrů. Navržena byla pro přepravu sovětského raketoplánu a části nosné rakety, vyroben byl pouze jediný stroj. Druhý rozestavěný kus už nebyl dokončen.

Ukrajinci stavějí novou Mriju jako náhradu za stroj zničený Rusy Antonov An-225 Mrija, foto: airliners.net Antonov 225: Největší letadlo světa mělo převážet raketoplány, je jediné na světě Antonov An-225 Mrija, foto: Larske

Jediný exemplář An-225 byl v roce 1994 odstaven právě na letišti v Hostomelu, kde postupně chátral. Po roce 2000 však stroj prošel rozsáhlou modernizací, znovu vzlétl v roce 2001. Od té doby sloužil jako komerční letoun, který společnost Antonov Airlines pronajímala ke vzdušné přepravě nadměrných nákladů, jako jsou např. buldozery, bagry, jiná letadla nebo turbíny, zapojil se i do operace Trvalá svoboda v Afghánistánu.

Šestimotorový obr několikrát přiletěl i do Česka. Poprvé se tak stalo v roce 1989, když se vracel s raketoplánem Buran připevněným k trupu z letecké přehlídky v Paříži.

Související

Antonov An-225 Mrija, foto: Larske

Za zkázu Mriji může podle rozvědky vedení závodu Antonov

Zničení ukrajinského nákladního letadla Mrija v prvních dnech ruské invaze loni v únoru zavinilo vedení ukrajinského leteckého závodu Antonov, uvedl dnes zpravodajský web BBC News s odkazem na ukrajinskou tajnou službu SBU. Vedení podniku totiž podle SBU neumožnilo ukrajinské národní gardě, aby zajistila obranu letiště Antonov u Kyjeva, kde letadlo stálo.
Antonov An-225 Mrija, foto: airliners.net

Ukrajinci stavějí novou Mriju jako náhradu za stroj zničený Rusy

Ukrajinská letecká firma Antonov staví na utajeném místě druhý exemplář největšího nákladního letounu světa An-225 Mrija (ukrajinsky Sen) jako náhradu za stroj, který na počátku invaze zničila ruská vojska na letišti Hostomel u Kyjeva. Nová Mrija je hotova ze 30 procent, uvedl generální ředitel společnosti Jevhen Havrylov podle listu Bild při otevírání výstavy na lipském letišti, kde původní Mrija bývala pravidelným hostem.

Více souvisejících

Antonov An-225 Mrija válka na Ukrajině antonov Microsoft Microsoft Flight Simulator

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy