Lodě Británie a USA zasahovaly v Hormuzském průlivu. Čluny Íránských revolučních gard „útočily“ na obchodní loď

Americké námořnictvo ve spolupráci s britským královským námořnictvem v neděli poskytlo pomoc obchodní lodi, kterou pronásledovaly íránské revoluční gardy v Hormuzském průlivu. 

Tři plavidla íránských revolučních gard s ozbrojenými vojáky na palubě se v neděli odpoledne přiblížila k obchodní lodi plující pod mezinárodní vlajkou. Tuto informaci uvedlo americké vojenské námořnictvo (US Navy) ve svém oficiálním prohlášení. Kromě toho byly poskytnuty černobílé snímky, na nichž byly zachyceny tři menší lodě v blízkosti obchodního plavidla.

Na místě zasahoval americký torpédoborec USS McFaul (DDG 74) a fregata HMS Lancaster (F 229) britského královského námořnictva, ze kterého odstartoval také vrtulník, který situaci dál monitoroval. Informuje agentura AP.

Situaci také sledoval monitorovací letoun P-8A Poseidon americké 5. flotily.

Podle informací zveřejněných US Navy se napětí uvolnilo přibližně po hodině, kdy obchodní loď potvrdila, že íránská plavidla se vzdálila. Námořnictvo dále uvedlo, že obchodní loď pokračovala v plavbě přes Hormuzský průliv bez dalších incidentů.

Íránská média ani revoluční gardy se zatím nepřihlásily k tomuto incidentu. Navíc, íránská mise při OSN neodpověděla na žádost o vyjádření k této situaci.

Washington opakovaně obviňuje íránské revoluční gardy z narušování námořní dopravy v Hormuzském průlivu, který má strategický význam jako trasa vedoucí do Perského zálivu. Tento průliv je klíčovým bodem, kterým prochází až pětina celosvětového exportu ropy.

Související

Tanker, ilustrační foto

NÁZOR: Útoky na tankery ohrožují globální ekonomiku, varuje analytička

Jeden z ropných tankerů plujících v Ománském zálivu minulý týden zasáhl nejspíše sebevražedný dron, který usmrtil dva členy posádky, připomíná Elisabeth Brawová, analytička z think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server Politico dodává, že o pár dní později vyslalo několik plavidel v nedalekém Hormuzském průlivu nouzový signál, zatímco na palubu jiného pronikli ozbrojenci, zřejmě íránští vojáci.
Tanker, ilustrační foto

Napětí v Hormuzském průlivu: Írán zadržel jihokorejský tanker s chemickým nákladem

Íránské úřady dnes ohlásily zadržení jihokorejského tankeru v Hormuzském průlivu kvůli znečišťování moře. Íránské agentury Fars a Tasmín později oznámily, že zadržena byla i posádka tankeru. Plavidlo směřovalo podle agentury AP ze Saúdské Arábie do Spojených arabských emirátů. Zadržení lodě potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí, podle nějž loď přepravuje chemické látky.

Více souvisejících

Hormuzský průliv Americká armáda (U.S. Navy) Royal Navy (námořnictvo Británie) Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy