Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na své území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety. V každoročním poselství národu to podle agentury Reuters řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Předtím vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a zahájení mírových rozhovorů. Kyjev ale Lukašenko, který Rusku poskytl běloruské území k zahájení invaze na Ukrajinu, varoval, že pokud zahájí protiofenzivu, o možnost jednání přijde.
Budoucí rozmístění ruských taktických jaderných zbraní - tedy těch, které mají relativně krátký dolet a v porovnání s těmi strategickými menší rozsah - oznámil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin. Lukašenko dnes také podle agentury AFP vyjádřil obavy z jaderné války způsobené Západem a zopakoval pozici Minsku, že rozmístěním ruských taktických jaderných zbraní na běloruském území nechce provokovat, ale pouze tím sleduje ochranu své země. V případě nutnosti by však prý mohl spolu s Putinem rozhodnout o umístění strategických jaderných zbraní.
"Nesnažím se nikoho zastrašovat nebo vydírat. Chci ochránit Bělorusko a zajistit běloruskému lidu mír," řekl Lukašenko v několikahodinovém projevu. Polovinu z něj věnoval Ukrajině, poznamenal list Ukrajinska pravda. Výzvami k příměří mezi Moskvou a Kyjevem běloruský vůdce své poselství zahájil.
"Musíme přestat teď, než se (konflikt) začne stupňovat. Beru na sebe riziko a navrhuji klid zbraní," řekl Lukašenko. "Je možné - a nezbytné - bez předchozích podmínek zasednout k jednacímu stolu a urovnat všechny záležitosti ohledně území, obnovy, bezpečnosti a tak dále," uvedl vůdce, který stojí v čele Běloruska od roku 1994.
Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už více než rok vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice Minsk nevyslal, ale jednotky z Moskvy z jeho území vedly útok na sever Ukrajiny včetně ofenzivy na Kyjev.
"Spojené státy a jejich satelity rozpoutaly (na Ukrajině) totální válku," řekl dnes Lukašenko a dodal, že na obzoru kvůli tomu čeká jaderný konflikt. Západ obvinil, že buduje své síly v Polsku na hranicích Běloruska a plánuje jeho "napadení a zničení". Tři z pěti sousedů Běloruska - Polsko, Lotyšsko a Litva - jsou členem NATO.
"Chápete a víte, že je zde jenom jedno řešení: vyjednávání! Vyjednávání bez předchozích podmínek," řekl Lukašenko. Konfliktu, který na Ukrajině před více než rokem rozpoutalo Rusko, podle něj hrozí vyhrocení. Zatímco v Rusku "jede zbrojní průmysl na plné obrátky", Ukrajinu "zaplavily zbraně ze Západu", uvedl běloruský vůdce.
Rusko a Ukrajina zahájily jednání o míru loni na jaře, krátce po začátku ruské invaze. Hovory však po několika kolech uvázly na mrtvém bodě a od té doby nebyly obnoveny. Obě strany si kladou řadu podmínek pro jejich opětovné zahájení a daly najevo, že za současné situace jednání není možné. Zatímco Moskva požaduje, aby Kyjev ustoupil jejím požadavkům včetně postoupení části ukrajinského území Rusku, Ukrajina chce plné stažení ruských sil. To platí i pro Krymský poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014.
Kreml dnes uvedl, že Lukašenkovu výzvu k příměří zaznamenal a bude s ním o tom jednat, konkrétně na úrovni Putin-Lukašenko příští týden ve čtvrtek. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale podle agentury Reuters zároveň uvedl, že vyjednáváním nyní nelze dosáhnout cílů "speciální vojenské operace". Tak Moskva oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu.
Související

Putinovi slouhové v Evropě: Jména se sama nabízejí. Kdo ale stojí Moskvě nejblíž?

Skončí nevoliči Lukašenka ve vězení? Polsko si ostře rýplo do běloruských voleb
Bělorusko , Alexandr Lukašenko , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
před 1 hodinou

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
před 2 hodinami

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
před 2 hodinami

Poláci volí nového prezidenta, který nahradí Dudu. Očekává se druhé kolo
před 3 hodinami

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
před 4 hodinami

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
před 5 hodinami

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
před 6 hodinami

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
před 6 hodinami

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
před 7 hodinami

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
před 8 hodinami

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
před 9 hodinami

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
včera

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
včera

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
včera

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
včera
Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.
Zdroj: Jakub Jurek