Michel má co vysvětlovat. U většiny cest využil soukromé lety

Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. 

Data obdržená na základě oficiální žádosti o informace také ukazují, že komerční lety od začátku svého mandátu na konci roku 2019 do prosince 2022 Michel využil 18krát.

Lety na konferenci COP26 v Glasgow a loňskou COP27 v Šarm-aš-Šajchu, kam s Michelem cestovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle Politico podtrhují dlouhodobé dilema lídrů po celém světě. "Jak se vyhnout tomu, že budou v otázce emisí skleníkových plynů kázat vodu a pít víno, a zároveň zvládat náročný pracovní kalendář, který činí ze soukromých letů lákavou variantu, ba dokonce nutné zlo," píše web.

Instituce Evropské unie na rozdíl od mnohých národních vlád nedisponují vlastními letadly, která by lídři mohli na zahraničních misích používat. Michelův mluvčí Barend Leyts uvedl, že interní pravidla vyžadují, aby činitelé využívali komerční lety, je-li to možné. Loňský let do Egypta podle něj předpis neporušil.

Zapůjčení soukromého tryskáče bylo "jedinou vhodnou možností vzhledem k okolnostem", uvedl. Žádné komerční spoje údajně nevyhovovaly Michelovu rozvrhu, stejně jako plány belgického premiéra Alexandera De Crooa, s nímž Michel teoreticky mohl letět. Nakonec jeho tým na soukromý let přizval von der Leyenovou, což podle Evropské komise dokazuje snahu "optimalizovat cestovní plány a snížit související uhlíkovou stopu".

Soukromý tryskáč může podle nevládní organizace Transport & Environment za hodinu vyprodukovat dvě tuny emisí oxidu uhličitého, který přispívá ke skleníkovému efektu oteplujícímu globální klima. Zpáteční cesta unijních lídrů na COP27 tak mohla vyústit ve větší objem emisí, než je roční průměr obyvatele EU.

Související

Více souvisejících

Charles Michel letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 21 minutami

před 33 minutami

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

včera

Pence zahájil kampaň ostrou kritikou Trumpa. Obvinil ho z nadřazování se nad ústavu

Někdejší americký viceprezident Mike Pence ve středu ve státě Iowa oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Ihned se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa. Oba politici si od sebe přitom od konce druhého jmenovaného v Bílém domě drželi odstup.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy