Jihoamerický Ekvádor nebývá často středem globální pozornosti. Teď se mu to ale podařilo velice nešťastným způsobem. Tamní prezidentský kandidát otevřeně mluvil o věcech, které se tamním zločincům příliš nezamlouvaly. Jeho boj proti organizovanému zločinu a korupci ho stál kulku do hlavy.
Ekvádorský prezidentský kandidát Fernando Villavicencio při kampani otevřeně hovořil o propojení organizovaného zločinu a tamních vládních představitelů. Když ve středu navštívil hlavní město Quito, tak před budovou střední školy dostal kulku přímo do hlavy. Podle tamních úřadů bylo při následující potyčce zraněno devět lidí a pachatel na místě zastřelen.
„Když vyšel ze dveří, čekala ho střelba. Nedalo se nic dělat, protože to byly výstřely do hlavy,“ uvedl jeho spolupracovník z kampaně Carlos Figuero.
Následnou likvidaci podezřelého potvrdila státní prokuratura. „Podezřelý byl postřelen a zadržen uprostřed křížové palby s bezpečnostními silami a krátce poté zemřel. Úřady v souvislosti s atentátem provedly razie a zadržely šest osob.“
Mezi devíti dalšími postřelenými byli dva policisté a kandidát na poslance tamního Národního shromáždění. Jak informoval americký list, ani ve středu večer nebyly žádné veřejné informace o jejich zdravotním stavu.
Tato jihoamerická země je na poměry celého kontinentu velmi malá – přesto téměř čtyřikrát větší než Česká republika, zatímco zde žije 16 milionů lidí. Podobně jako u ekvádorských sousedů v Kolumbii zde bují organizovaný zločin spojený s drogovými kartely či obchodem s lidmi.
Právě boj proti těmto tématům se stal Villavicenciovi osudným. Podle serveru listu New York Times se v předvolebních průzkumech pohyboval zhruba v polovině osmičlenné kandidátní listiny, což by mu podle všeho úřad nezajistilo.
Ekvádor byl v posledních letech poměrně bezpečnou zemí, ale v posledních pěti letech je „pohlcen násilím spojeným s obchodováním s drogami,“ píše NY Times. Dřívější lepší životní situaci obyvatel zajistil takzvaný ropný boom, který dostal řadu obyvatel z područí chudoby. Úřady zisky z něj vkládaly do vzdělávání, zdravotní péče a sociálních programů.
Není to první letošní případ zastřeleného politika. Před necelým měsícem byl smrtelně postřelen starosta přístavního města Manta. „Z volebního hlediska je tento rok nejnásilnější v naší historii. Myslím, že se změní způsob, jakým pojímáme politiku. Myslím, že od nynějška se z ní stane vysoce rizikové povolání,“ poznamenala ekvádorská politoložka Arianna Tanca.
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 47 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák