Moldavsko na rozcestí. Ostře sledované referendum vyústilo v extrémně těsný výsledek

V nedělním referendu v Moldavsku těsná většina voličů podpořila ústavní ukotvení směřování země do Evropské unie. Po sečtení 99,5 procenta hlasů se pro tento krok vyslovilo 50,3 procenta voličů. Tento výsledek ukazuje na vítězství tábora podporujícího integraci do EU.

Prezidentka Moldavska Maia Sanduová, která byla rovněž znovu zvolena, obvinila "zločinecké skupiny" ze snah ovlivnit hlasování. Podle Sanduové spolupracují tyto skupiny s "nepřátelskými silami ze zahraničí" a pokoušely se destabilizovat situaci v zemi pomocí propagandy a lživých informací.

"Máme jasné důkazy, že cílem těchto zločineckých skupin bylo koupit 300.000 hlasů, což představuje podvod bezprecedentního rozsahu," uvedla podle BBC prezidentka.

Na druhé straně Kreml prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova vyjádřil podezření nad výsledky hlasování a upozornil na "anomálie" v sčítání hlasů. Peskov uvedl, že došlo k "mechanickému, těžko vysvětlitelnému nárůstu" hlasů ve prospěch Sanduové a zastánců integrace do EU. Rovněž označil obvinění Kišiněva z ruského zasahování do voleb za vážná a vyzval Sanduovou, aby je podložila důkazy.

Moldavské úřady před referendem varovaly, že Rusko zintenzivnilo svou hybridní kampaň s cílem destabilizovat Moldavsko a odvrátit ho od cesty do Evropské unie. Podle moldavských bezpečnostních služeb Moskva vynaložila přibližně 100 milionů eur na snahu ovlivnit volby a referendum.

Současně s referendem se konalo i první kolo prezidentských voleb, ve kterém Sanduová získala 42 procent hlasů. Ve druhém kole, které se uskuteční 3. listopadu, se postaví proti Alexandru Stoianoglemu, bývalému generálnímu prokurátorovi podporovanému Ruskem, jenž obdržel přibližně 26 procent hlasů.

Volební účast v Moldavsku dosáhla více než 1,5 milionu voličů, což představuje 51 procent oprávněných voličů. Moldavsko, které má přibližně 2,5 milionu obyvatel a je bývalou sovětskou republikou, podalo žádost o vstup do Evropské unie krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Evropská unie letos v červnu oficiálně zahájila jednání o členství s touto zemí. 

Předvolební kampaň byla poznamenána obviněními z manipulace a kupování hlasů. Moldavská policie odhalila rozsáhlý systém kupování hlasů, který podle jejich zjištění financovaly ruské peníze. Policie provedla stovky zatčení, přičemž odhady hovoří o tom, že čtvrtina hlasovacích lístků by mohla být ovlivněna těmito peněžními toky.

Rumunský historik Armand Gosu, odborník na Rusko a bývalý sovětský prostor, potvrdil, že Moskva v těchto volbách investovala značné prostředky, aby ovlivnila výsledek a udržela Moldavsko mimo EU. „Rusko tvrdě pracuje. Nikdy dříve nevložili tolik peněz,“ uvedl Gosu pro agenturu AFP.

Výsledek prezidentských voleb a referenda o vstupu do EU bude mít zásadní dopad na směřování Moldavska. Pokud se Sanduové podaří zvítězit, bude to znamenat posílení proevropských tendencí a pokračování v integračních rozhovorech s EU. Naopak vítězství proruských sil by mohlo Moldavsko vrátit zpět do sféry ruského vlivu a oddálit jeho integraci s Evropou.

Moldavští voliči tak stojí před historickým rozhodnutím, které ovlivní budoucnost jejich země na mnoho let dopředu.

Související

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Více souvisejících

Moldavsko

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy