V nedělním referendu v Moldavsku těsná většina voličů podpořila ústavní ukotvení směřování země do Evropské unie. Po sečtení 99,5 procenta hlasů se pro tento krok vyslovilo 50,3 procenta voličů. Tento výsledek ukazuje na vítězství tábora podporujícího integraci do EU.
Prezidentka Moldavska Maia Sanduová, která byla rovněž znovu zvolena, obvinila "zločinecké skupiny" ze snah ovlivnit hlasování. Podle Sanduové spolupracují tyto skupiny s "nepřátelskými silami ze zahraničí" a pokoušely se destabilizovat situaci v zemi pomocí propagandy a lživých informací.
"Máme jasné důkazy, že cílem těchto zločineckých skupin bylo koupit 300.000 hlasů, což představuje podvod bezprecedentního rozsahu," uvedla podle BBC prezidentka.
Na druhé straně Kreml prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova vyjádřil podezření nad výsledky hlasování a upozornil na "anomálie" v sčítání hlasů. Peskov uvedl, že došlo k "mechanickému, těžko vysvětlitelnému nárůstu" hlasů ve prospěch Sanduové a zastánců integrace do EU. Rovněž označil obvinění Kišiněva z ruského zasahování do voleb za vážná a vyzval Sanduovou, aby je podložila důkazy.
Moldavské úřady před referendem varovaly, že Rusko zintenzivnilo svou hybridní kampaň s cílem destabilizovat Moldavsko a odvrátit ho od cesty do Evropské unie. Podle moldavských bezpečnostních služeb Moskva vynaložila přibližně 100 milionů eur na snahu ovlivnit volby a referendum.
Současně s referendem se konalo i první kolo prezidentských voleb, ve kterém Sanduová získala 42 procent hlasů. Ve druhém kole, které se uskuteční 3. listopadu, se postaví proti Alexandru Stoianoglemu, bývalému generálnímu prokurátorovi podporovanému Ruskem, jenž obdržel přibližně 26 procent hlasů.
Volební účast v Moldavsku dosáhla více než 1,5 milionu voličů, což představuje 51 procent oprávněných voličů. Moldavsko, které má přibližně 2,5 milionu obyvatel a je bývalou sovětskou republikou, podalo žádost o vstup do Evropské unie krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Evropská unie letos v červnu oficiálně zahájila jednání o členství s touto zemí.
Předvolební kampaň byla poznamenána obviněními z manipulace a kupování hlasů. Moldavská policie odhalila rozsáhlý systém kupování hlasů, který podle jejich zjištění financovaly ruské peníze. Policie provedla stovky zatčení, přičemž odhady hovoří o tom, že čtvrtina hlasovacích lístků by mohla být ovlivněna těmito peněžními toky.
Rumunský historik Armand Gosu, odborník na Rusko a bývalý sovětský prostor, potvrdil, že Moskva v těchto volbách investovala značné prostředky, aby ovlivnila výsledek a udržela Moldavsko mimo EU. „Rusko tvrdě pracuje. Nikdy dříve nevložili tolik peněz,“ uvedl Gosu pro agenturu AFP.
Výsledek prezidentských voleb a referenda o vstupu do EU bude mít zásadní dopad na směřování Moldavska. Pokud se Sanduové podaří zvítězit, bude to znamenat posílení proevropských tendencí a pokračování v integračních rozhovorech s EU. Naopak vítězství proruských sil by mohlo Moldavsko vrátit zpět do sféry ruského vlivu a oddálit jeho integraci s Evropou.
Moldavští voliči tak stojí před historickým rozhodnutím, které ovlivní budoucnost jejich země na mnoho let dopředu.
Související
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
před 1 hodinou
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
před 3 hodinami
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 4 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 5 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 6 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 6 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 7 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 9 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 10 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 11 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 12 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Zdroj: Jakub Jurek