Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že více než dvě desítky medailistů z předloňských olympijských her v Tokiu měly vojenskou hodnost, připomněla agentura AP. Členové armádního sportovního klubu se postarali o 45 z 71 medailí, které ruští sportovci v Tokiu 2021 získali.

Zatímco část veřejnosti vnímá současné kroky MOV k Rusku jako vstřícné, šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov na dnešní rozhodnutí reagoval odmítavě. "Současná kritéria MOV jsou porušením lidských práv, jsou diskriminační. U týmů se jedná nejen o diskriminaci na základě pasu, ale také na základě sportovního odvětví. Rozhodnutí výkonného výboru je fraška, jsou porušovány principy MOV a OSN. Požadujeme stejné podmínky pro sportovce ze všech zemí," citovala Pozdňakova agentura RIA Novosti Sport.

Do soutěží by mezinárodní federace neměly připustit ani aktivní podporovatele války na Ukrajině. Tato podmínka se vztahuje nejen na sportovce, ale také na členy realizačních týmů.

MOV tak v doporučení nerespektoval postoj zvláštní zpravodajky OSN pro kulturní práva Alexandry Xanthakiové, která je jeho poradkyní. Ta se v minulých dnech nechala slyšet, že by měli zůstat vyloučeni jen pachatelé válečných zločinů na Ukrajině. Účast na mezinárodní sportovní scéně by povolila i sportovcům, kteří sami válčili na ruské straně na Ukrajině.

MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.

V doprovodném manuálu MOV upřesnil podmínky, které jsou přísnější, než byly při účasti neutrálních ruských sportovců na všech olympijských hrách počínaje Pchjongčchangem 2018. Tehdy navzdory trestu za systematický doping mohli mít oblečení v národních barvách a při triumfech jim hrála skladba významného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Byli označeni jako "olympijští sportovci z Ruska".

Tentokrát by měli mít označení Individuální neutrální sportovci s francouzskou zkratkou AIN. Měli by mít čistě bílé nebo jiné jednobarevné oblečení bez týmového loga.

Na základě analýzy, jak sportovní federace dodržují tato doporučení, MOV rozhodne o účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na nejbližších dvou vydáních olympijských her. Konkrétní termín tohoto rozhodnutí Bach neupřesnil.

Před dnešním doporučením byli Rusové a Bělorusové vyloučeni z většiny sportů. Například Světová atletika minulý týden uvedla, že v dohledné době na tomto přístupu nehodlá nic měnit. Na druhou stranu hráči z Ruska a Běloruska v některých sportech působí. Třeba v tenise hrají bez vlajky a národních symbolů. V boxu ale mohou startovat pod svými vlajkami, protože mezinárodní federaci IBA vede Rus Umar Kremljov. Česko i další země kvůli tomu bojkotovaly MS.

Nejen ze sportovního prostředí, ale také od politiků znějí požadavky, aby nadále platily současné sankce a olympijské hry v Paříži se odehrály bez Rusů a Bělorusů. Proti jejich účasti se v únoru na on-line konferenci postavili ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo Česka.

Bach razantně odmítl vměšování politiky do sportu, který má být autonomní. "Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe," řekl.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnešní doporučení MOV zkritizoval. "Jsem zklamán z doporučení MOV. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří. Otázkou se budeme dále zabývat, a to i v expertní skupině," uvedl na twitteru. Skupina odborníků, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor, hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH 2024 v Paříži.

MOV nadále trvá na sankcích pro ruský a běloruský stát a vládu. Doporučil, aby se v těchto zemí nekonaly žádné mezinárodní sportovní akce a aby žádní vládní představitelé nedostali akreditace nebo pozvání na mezinárodní soutěže.

Bach rovněž vyjádřil solidaritu MOV s okupovanou Ukrajinou a připomněl podporu, kterou Mezinárodní olympijský výbor sportovcům z této země poskytuje. Částku ve fondu solidarity, z něhož za uplynulých 12 měsíců čerpalo podporu minimálně 3000 ukrajinských sportovců a dalších členů olympijské komunity na Ukrajiny, MOV ztrojnásobil na 7,5 milionu amerických dolarů (asi 165 milionů korun).

ČOV považuje účast Ruska a Běloruska v kvalifikacích o OH za nepřijatelnou

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

Ocenil, že MOV potvrdil sankce vůči ruskému a běloruskému státu a jejich politickým představitelům. Představitelé ČOV se zúčastnili telefonátů se zástupci MOV před dnešním jednáním výkonné rady, která řešila situaci ruských a běloruských sportovců. "Souzníme s názory dalších evropských i světových olympijských výborů, pro které je za současné situace účast Ruska a Běloruska nepřijatelná i v olympijských kvalifikacích. Bylo také patrné, že pro řadu států je jen obtížně představitelná i účast ruských sportovců pod neutrální vlajkou ve stejném duchu, jako tomu bylo například na posledních olympijských hrách, kdy i bez státních symbolů bylo jasně znát, jakou zemi sportovci reprezentují," uvedl ČOV.

MOV sice sportovním federacím doporučil návrat jednotlivců s ruským a běloruským pasem na mezinárodní scénu, ale stanovil přísnější podmínky, než byly na posledních třech olympijských hrách. Měli by jako jednotlivci závodit pod zkratkou AIN (individuální neutrální sportovci), nikoli jako reprezentanti národní federace či olympijského výboru.

I po dnešním doporučení je otázka, jestli vůbec a případně jak jednotlivé federace k návratu ruských a běloruských sportovců přistoupí. "Na každé mezinárodní sportovní federaci je rozhodnutí, zda se těmito doporučeními bude řídit," uvedl ČOV.

Otázku sportovců s ruským a běloruským pasem na OH 2024 v Paříži zatím MOV konkrétně neřešil. To je oblast, ve které se chce angažovat ČOV. "O diplomatické řešení situace usiluje také nezávislá expertní komise, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor a která bude svá zjištění komunikovat přímo s Mezinárodním olympijským výborem," uvedl tuzemský olympijský výbor. Komise vedená zkušeným diplomatem Michaelem Žantovským hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů OH 2024.

Související

Petra Kvitová

Kvitová má jasno. Rusové a Bělorusové by neměli být na olympiádě

Petra Kvitová v reakci na návrat ruských a běloruských tenistů do Wimbledonu uvedla, že by tenisté z těchto zemí neměli být ani na olympijských hrách. Dvojnásobná šampionka londýnského grandslamu na tiskové konferenci po pátečním postupu do finále turnaje v Miami uvedla, že loňské rozhodnutí Wimbledonu nepozvat hráče z Ruska a Běloruska ocenila.

Více souvisejících

olympiáda Mezinárodní olympijský výbor

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy