Evropa se ocitá v situaci, kdy už nemůže spoléhat na to, že Spojené státy budou nadále garantem bezpečnosti NATO, jak tomu bylo téměř osm desetiletí. Prezident Donald Trump otevřeně vyjadřuje nedůvěru vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, stále častěji naznačuje ochotu spolupracovat s Vladimirem Putinem a nyní dokonce zpochybňuje samotný princip obrany spojenců, pokud nebudou dostatečně přispívat do aliančního rozpočtu.
Jeho slova vyvolávají v Evropě otázku, která byla dosud nemyslitelná – je Washington stále spolehlivým bezpečnostním partnerem v době, kdy kontinent čelí největší válce od 40. let minulého století? Přesto by NATO bez Spojených států nebylo bezmocné. Aliance disponuje více než milionem vojáků a moderní výzbrojí, kterou poskytuje 31 zbývajících členů. Kromě toho má technologické kapacity i dostatečné finanční prostředky na to, aby se bez Spojených států dokázala bránit, tvrdí experti pro CNN.
Podle statistik NATO přispívají USA a Německo do aliančního rozpočtu téměř stejným podílem, každý okolo 16 %, následované Spojeným královstvím s 11 % a Francií s 10 %. Analytici se shodují, že pokud by se Evropa sjednotila a investovala do správného vybavení, mohla by vytvořit silnou konvenční i jadernou odstrašující sílu vůči Rusku. Podle Bena Schreera z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) jde pouze o to, zda je Evropa ochotna převzít odpovědnost za svou vlastní bezpečnost.
Za posledních 75 let a během 14 různých amerických administrativ, včetně té první Trumpovy, byly Spojené státy klíčovým pojítkem, které drželo alianci pohromadě. Během studené války sloužily americké jednotky v Evropě jako odstrašující síla proti Sovětskému svazu. V 90. letech se NATO pod americkým velením zapojilo do vojenských operací na Balkáně. Až do ledna 2025 byla Washington hlavním tahounem pomoci Ukrajině.
Trumpova prudká hádka se Zelenským v Oválné pracovně, po které zastavil vojenskou pomoc Kyjevu, však podle některých odborníků ukázala hlubší rozkol nejen s Ukrajinou, ale i s dosavadní strategií americké podpory „svobodného světa“. Dan Fried z Atlantické rady varoval, že současná situace může znamenat konec desetiletí transatlantické solidarity.
Bývalý představitel NATO John Lough dokonce tvrdí, že Spojené státy nyní pohlížejí na Evropu spíše jako na konkurenta než jako na spojence, což podle něj podkopává jakoukoli garanci obrany NATO. Lough věří, že pokud Washington začne ustupovat od svých závazků, může to znamenat definitivní rozpad alianční soudržnosti.
Přesto někteří analytici tvrdí, že NATO bez Spojených států by mohlo být nakonec silnější. Podle Moritze Graefratha, bezpečnostního experta z amerického výzkumného institutu William & Mary, by odchod USA přinutil evropské státy k větší investici do obrany. Polský premiér Donald Tusk tento názor potvrzuje a tvrdí, že Evropa je vojensky i ekonomicky silnější než Rusko, jen si to musí uvědomit.
Evropská armáda by mohla být silnou silou. Turecko má po USA největší počet vojáků v NATO (355 200), následují Francie (202 200), Německo (179 850) a Polsko (164 100). Evropské státy disponují moderními letouny, tanky i střelami s plochou dráhou letu. Kromě Spojených států mají jaderné zbraně také Francie a Spojené království.
I kdyby se USA z Evropy zcela stáhly, nezmizely by jejich vojenské základny. Washington má v Evropě 31 stálých vojenských objektů, které by mohly zůstat k dispozici zemím, na jejichž území se nacházejí. Podle Graefratha by Spojené státy mohly tyto základny využít, pokud by se později rozhodly do Evropy vrátit.
V tuto chvíli není jasné, zda Trump svými vyjádřeními pouze tlačí na spojence, aby více přispívali na obranu, nebo zda skutečně plánuje opustit NATO. Podobné výhrůžky použil už během svého prvního funkčního období vůči Jižní Koreji, když zvažoval stažení amerických jednotek, ale nakonec k tomu nedošlo.
Pokud by Trump nakonec neobdržel od Putina to, co očekává, mohl by změnit kurz a NATO by pokračovalo dál, tvrdí Schreer. Evropské státy však nyní čelí nutnosti převzít větší odpovědnost za svou bezpečnost, bez ohledu na to, jak se Spojené státy v budoucnu zachovají.
Související

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 1 hodinou

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 1 hodinou

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 2 hodinami

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
před 2 hodinami

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 3 hodinami

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
před 4 hodinami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera
Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
Do Moskvy má v následujících dnech dorazit zvláštní vyslanec Donalda Trumpa pro mírová jednání Steve Witkoff. Podle poradce ruského prezidenta Jurije Ušakova, kterého citovala agentura Interfax, půjde o čtvrtou Witkoffovu cestu do Ruska od chvíle, kdy se Trump opět ujal úřadu prezidenta Spojených států.
Zdroj: Libor Novák