Nad V4 se smráká? Tusk chce kvůli Slovensku a Maďarsku přehodnotit její smysl

Polský premiér Donald Tusk ve svém vystoupení v pondělí naznačil, že po nadcházejícím summitu zemí Visegrádské čtyřky (V4) v České republice hodlá zhodnotit, zda má V4 nadále smysl. 

"Tato událost nám mnoho vysvětlí a otevřeně vám říkám, že pokud se vrátím z Prahy, budu přemýšlet, zda má Visegrádská čtyřka stále smysl," prohlásil Tusk. Zdůraznil, že summit poskytne mnoho relevantních informací.

Tusk také uvedl, že hodlá prověřit úlohu V4 v rámci Evropské unie. Podle něj zemím V4 již v minulosti podařilo dosáhnout v EU významných úspěchů, protože všichni její představitelé byli "silnými zastánci posilování Západu a demokracie". Nicméně nyní se zdá, že země V4 se v oblasti bezpečnosti primárně zaměřují na své vlastní zájmy.

"Nevidím důvod, proč by země tohoto regionu neměly být jednotné při podpoře těch, kteří bojují proti režimu, který neuznává naše společné hodnoty," dodal Tusk.

Tusk rovněž vyjádřil údiv nad nedávnými výroky slovenského premiéra Roberta Fica ohledně Ukrajiny. Visegrádská čtyřka, tvořená Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem, se poslední dobou potýká s rozpory vzhledem k postojům Slovenska a Maďarska k válce na Ukrajině.

Především Maďarsko vyvolalo napětí, když premiér Viktor Orbán navzdory válce na Ukrajině navázal kontakt s prezidentem Putinem a odmítl v rámci politiky týkající se Ukrajiny dodržovat linii Bruselu, což vyvolalo kritiku ze strany Varšavy.

Agentura PAP také připomněla slova Roberta Fica k druhému výročí války na Ukrajině, ve kterých odmítl poskytnout slovenskou vojenskou pomoc Ukrajině a označil válku začatou "vyčíněním ukrajinských neonacistů". Fico rovněž kritizoval západní země za selhání jejich strategie v podpoře Ukrajiny a sankcích proti Rusku, ačkoli uznal, že Rusko porušilo mezinárodní právo invazí na Ukrajinu. 

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy