Napětí v Súdánu. Při pokusu o převrat se rozhořely boje mezi milicemi a armádou

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) se ve zjevné snaze převzít moc dostaly do ozbrojeného konfliktu s armádou. RSF tvrdí, že převzaly kontrolu nad prezidentským palácem a že se zmocnily mezinárodního letiště v Chartúmu a letišť v Maruvi na severu a ve městě Ubaid na jihu země. Armáda podle médií odmítla tvrzení, že milice mají situaci pod kontrolou. Střety si vyžádaly i civilní oběti na životech. 

České velvyslanectví v Káhiře nemá informace, že by události zasáhly i české občany.

Prezidentský palác je sídlem velitele armády generála Abdal Fattáha Burhána. Civilní politické strany vyzvaly mezinárodní a regionální komunitu, aby v Súdánu okamžitě pomohly zastavit krveprolití. Boje se podle súdánských korespondentů stanice Al-Džazíra rozšířily i na jihozápad a střety mezi armádou a RSF jsou hlášeny i ze Severního Dárfúru. Situace je i po více než 12 hodinách bojů nepřehledná, uvedla stanice BBC.

Od rána při střetech zahynuli nejméně tři civilisté, uvedlo na twitteru súdánské sdružení lékařů. "Dva civilisté zabiti na letišti v Chartúmu a jeden civilista v Ubajjidu, metropoli státu Severní Kurdufán," píší lékaři. Nejméně devět lidí podle nich bylo zraněno a na předměstí Chartúmu zahynul vojenský důstojník.

V hlavním městě Chartúmu i v dalších súdánských městech se podle svědků od rána ozývá silná střelba a nad Chartúmem z několika míst stoupá kouř. Současný vývoj je důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milice do armády, uvedla agentura Reuters. Neshody mezi oběma stranami zpozdily podpis rámcové dohody o ustanovení civilní přechodné vlády mezi armádou a prodemokratickou skupinou. Ta dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů a varovala, že střety Súdán uvrhnou "na pokraj úplného kolapsu".

Reportér agentury Reuters uvedl, že v ulicích hlavního města viděl rozmístěná děla a obrněná vozidla a slyšel zvuk palby z těžkých zbraní poblíž velitelství i milice RSF. Armáda tvrdí, že milice se pokusila zaútočit na její jednotky v několika pozicích. RSF naopak tvrdí, že její jednotky byly napadeny armádou, kterou sama viní z převratu. Súdánské ozbrojené síly později odmítly jakoukoliv možnost vyjednávání, dokud nebudou milice rozpuštěny.

Chaotické události na zemi ovlivnily i leteckou dopravu. Civilní letadla na trase do Chartúmu byla podle agentury AP odkloněna nebo byly jejich naplánované cesty zrušeny. Dopravce Saúdské Arábie Saudi Arabian Airlines uvedl, že jedno z jeho letadel se v Chartúmu ocitlo pod palbou. Cestující i posádka se podle něj bezpečně přesunuli na saúdskoarabské velvyslanectví. Letecké spojení mezi Súdánem a Saúdskou Arábií bylo až do odvolání zastaveno, Egypt spojení s Chartúmem přerušil na 72 hodin. Súdánské vzdušné síly oznámily, že proti RSF zahájily bojové operace.

"Zastupitelský úřad v Káhiře, pod který Súdán spadá, situaci v zemi monitoruje a v tomto okamžiku nemá informace o tom, že by byli jakkoli negativně zasaženi čeští občané, kterých tam je navíc minimální množství," sdělil ČTK mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Dlouhodobá konfrontace mezi RSF a súdánskou armádou by mohla znamenat prodloužení sporů v zemi, která se už potýká s hospodářským kolapsem a kmenovým násilím. Súdán se snaží po mocenských bojích a vojenských převratech vrátit k civilní vládě.

V čele RSF stojí bývalý vůdce milic generál Muhammad Hamdan Dagalo. Ten se postavil do čela plánovaného přechodu k demokracii, čímž znepokojil své kolegy z vojenské správy. RSF společně s armádou svrhla v roce 2019 dlouho vládnoucího autokrata Umara Bašíra a vůdce RSF je od roku 2019 zástupcem lídra vládnoucí suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi. Ten je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, v jejímž čele stojí Burhán.

Dagalo dnes v rozhovoru se stanicí Al-Džazíra označil Burhána za zločince a obvinil armádu z převratu. Tvrdí, že vojáci jeho bojovníky přinutili ke konfrontaci.

Představitelé států i organizací vyzvali k uklidnění situace v Súdánu

Představitelé jednotlivých zemí a organizací včetně Spojených států, Británie, Evropské unie, Saúdské Arábie či Ruska dnes vyjádřili znepokojení nad vývojem v Súdánu, kde spory mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) přerostly v rozsáhlé střety. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zapojené síly k okamžitému ukončení násilí. "Vyhrocení situaci jenom ztíží. Ochrana občanů je prioritou. Všichni pracovníci EU v zemi jsou v bezpečí," napsal Borrell na twitteru.

K uklidnění situace vyzval na twitteru i britský ministr zahraničí James Cleverly. "Pokračující násilí napříč Súdánem musí okamžitě přestat," uvedl šéf britské diplomacie.

V súdánské metropoli Chartúm i v dalších městech se podle svědků od rána ozývá silná střelba. RSF tvrdí, že se zmocnily prezidentského paláce, kde sídlí velitel armády, a mezinárodního letiště v hlavním městě. Současný vývoj následuje po několika dnech napětí mezi armádou a RSF.

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Moc následně převzala dočasná vláda, v níž byli zastoupeni civilisté i vojáci. Armáda měla předloni na podzim moc předat civilistům, místo toho však provedla převrat.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes na návštěvě Vietnamu v Hanoji řekl, že situace v Súdánu je nestálá. Existuje ale podle něj naděje, že se tam podaří dokončit přechod k civilní vládě.

"Naléhavě vyzýváme strany konfliktu, aby projevily politickou vůli a zdrženlivost a okamžitě podnikly kroky vedoucí k příměří," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva také uvedla, že za zvýšených bezpečnostních opatření i nadále funguje ruské velvyslanectví v Chartúmu.

Hluboce znepokojena vyhrocením konfliktu v Súdánu je také Saúdská Arábie. Její diplomacie armádu a milice vyzvala, aby místo konfliktu zvolily dialog. Po uklidnění krize volají také Spojené arabské emiráty. Jejich velvyslanectví v Chartúmu podle zpráv státních médií situace sleduje s velkými obavami a vyzývá k "nalezení mírumilovného řešení krize mezi zúčastněnými stranami," napsal server Al-Džazíra.

Související

Více souvisejících

Súdán

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

Gazprom skončil ve ztrátě 160 miliard korun. Poprvé od roku 1999

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy