Napětí v Súdánu. Při pokusu o převrat se rozhořely boje mezi milicemi a armádou

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) se ve zjevné snaze převzít moc dostaly do ozbrojeného konfliktu s armádou. RSF tvrdí, že převzaly kontrolu nad prezidentským palácem a že se zmocnily mezinárodního letiště v Chartúmu a letišť v Maruvi na severu a ve městě Ubaid na jihu země. Armáda podle médií odmítla tvrzení, že milice mají situaci pod kontrolou. Střety si vyžádaly i civilní oběti na životech. 

České velvyslanectví v Káhiře nemá informace, že by události zasáhly i české občany.

Prezidentský palác je sídlem velitele armády generála Abdal Fattáha Burhána. Civilní politické strany vyzvaly mezinárodní a regionální komunitu, aby v Súdánu okamžitě pomohly zastavit krveprolití. Boje se podle súdánských korespondentů stanice Al-Džazíra rozšířily i na jihozápad a střety mezi armádou a RSF jsou hlášeny i ze Severního Dárfúru. Situace je i po více než 12 hodinách bojů nepřehledná, uvedla stanice BBC.

Od rána při střetech zahynuli nejméně tři civilisté, uvedlo na twitteru súdánské sdružení lékařů. "Dva civilisté zabiti na letišti v Chartúmu a jeden civilista v Ubajjidu, metropoli státu Severní Kurdufán," píší lékaři. Nejméně devět lidí podle nich bylo zraněno a na předměstí Chartúmu zahynul vojenský důstojník.

V hlavním městě Chartúmu i v dalších súdánských městech se podle svědků od rána ozývá silná střelba a nad Chartúmem z několika míst stoupá kouř. Současný vývoj je důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milice do armády, uvedla agentura Reuters. Neshody mezi oběma stranami zpozdily podpis rámcové dohody o ustanovení civilní přechodné vlády mezi armádou a prodemokratickou skupinou. Ta dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů a varovala, že střety Súdán uvrhnou "na pokraj úplného kolapsu".

Reportér agentury Reuters uvedl, že v ulicích hlavního města viděl rozmístěná děla a obrněná vozidla a slyšel zvuk palby z těžkých zbraní poblíž velitelství i milice RSF. Armáda tvrdí, že milice se pokusila zaútočit na její jednotky v několika pozicích. RSF naopak tvrdí, že její jednotky byly napadeny armádou, kterou sama viní z převratu. Súdánské ozbrojené síly později odmítly jakoukoliv možnost vyjednávání, dokud nebudou milice rozpuštěny.

Chaotické události na zemi ovlivnily i leteckou dopravu. Civilní letadla na trase do Chartúmu byla podle agentury AP odkloněna nebo byly jejich naplánované cesty zrušeny. Dopravce Saúdské Arábie Saudi Arabian Airlines uvedl, že jedno z jeho letadel se v Chartúmu ocitlo pod palbou. Cestující i posádka se podle něj bezpečně přesunuli na saúdskoarabské velvyslanectví. Letecké spojení mezi Súdánem a Saúdskou Arábií bylo až do odvolání zastaveno, Egypt spojení s Chartúmem přerušil na 72 hodin. Súdánské vzdušné síly oznámily, že proti RSF zahájily bojové operace.

"Zastupitelský úřad v Káhiře, pod který Súdán spadá, situaci v zemi monitoruje a v tomto okamžiku nemá informace o tom, že by byli jakkoli negativně zasaženi čeští občané, kterých tam je navíc minimální množství," sdělil ČTK mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Dlouhodobá konfrontace mezi RSF a súdánskou armádou by mohla znamenat prodloužení sporů v zemi, která se už potýká s hospodářským kolapsem a kmenovým násilím. Súdán se snaží po mocenských bojích a vojenských převratech vrátit k civilní vládě.

V čele RSF stojí bývalý vůdce milic generál Muhammad Hamdan Dagalo. Ten se postavil do čela plánovaného přechodu k demokracii, čímž znepokojil své kolegy z vojenské správy. RSF společně s armádou svrhla v roce 2019 dlouho vládnoucího autokrata Umara Bašíra a vůdce RSF je od roku 2019 zástupcem lídra vládnoucí suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi. Ten je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, v jejímž čele stojí Burhán.

Dagalo dnes v rozhovoru se stanicí Al-Džazíra označil Burhána za zločince a obvinil armádu z převratu. Tvrdí, že vojáci jeho bojovníky přinutili ke konfrontaci.

Představitelé států i organizací vyzvali k uklidnění situace v Súdánu

Představitelé jednotlivých zemí a organizací včetně Spojených států, Británie, Evropské unie, Saúdské Arábie či Ruska dnes vyjádřili znepokojení nad vývojem v Súdánu, kde spory mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) přerostly v rozsáhlé střety. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zapojené síly k okamžitému ukončení násilí. "Vyhrocení situaci jenom ztíží. Ochrana občanů je prioritou. Všichni pracovníci EU v zemi jsou v bezpečí," napsal Borrell na twitteru.

K uklidnění situace vyzval na twitteru i britský ministr zahraničí James Cleverly. "Pokračující násilí napříč Súdánem musí okamžitě přestat," uvedl šéf britské diplomacie.

V súdánské metropoli Chartúm i v dalších městech se podle svědků od rána ozývá silná střelba. RSF tvrdí, že se zmocnily prezidentského paláce, kde sídlí velitel armády, a mezinárodního letiště v hlavním městě. Současný vývoj následuje po několika dnech napětí mezi armádou a RSF.

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Moc následně převzala dočasná vláda, v níž byli zastoupeni civilisté i vojáci. Armáda měla předloni na podzim moc předat civilistům, místo toho však provedla převrat.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes na návštěvě Vietnamu v Hanoji řekl, že situace v Súdánu je nestálá. Existuje ale podle něj naděje, že se tam podaří dokončit přechod k civilní vládě.

"Naléhavě vyzýváme strany konfliktu, aby projevily politickou vůli a zdrženlivost a okamžitě podnikly kroky vedoucí k příměří," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva také uvedla, že za zvýšených bezpečnostních opatření i nadále funguje ruské velvyslanectví v Chartúmu.

Hluboce znepokojena vyhrocením konfliktu v Súdánu je také Saúdská Arábie. Její diplomacie armádu a milice vyzvala, aby místo konfliktu zvolily dialog. Po uklidnění krize volají také Spojené arabské emiráty. Jejich velvyslanectví v Chartúmu podle zpráv státních médií situace sleduje s velkými obavami a vyzývá k "nalezení mírumilovného řešení krize mezi zúčastněnými stranami," napsal server Al-Džazíra.

Související

Více souvisejících

Súdán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy