Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

Zavedení nových cel na dovoz automobilů do Spojených států ze strany prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ostrou reakci Evropské unie. Americká administrativa oznámila, že od 3. dubna zavede 25procentní clo na dovoz osobních automobilů z Evropy, což představuje dosud nejvýraznější eskalaci obchodní války mezi USA a Evropskou unií. Tento krok bude mít dalekosáhlé dopady na evropský automobilový průmysl a může vyvolat odvetná opatření ze strany Bruselu. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v reakci na Trumpovo oznámení vyjádřila hluboké zklamání a varovala, že Evropská unie je připravena hájit své ekonomické zájmy. „Hluboce lituji rozhodnutí Spojených států zavést cla na evropský automobilový export. Cla jsou ve skutečnosti daně – špatné pro podniky a ještě horší pro spotřebitele jak ve Spojených státech, tak v Evropské unii,“ uvedla ve svém středečním prohlášení. Zároveň naznačila, že Unie bude usilovat o vyjednané řešení, avšak nebude váhat s přijetím opatření na ochranu svých členů.

Trump, který protekcionistická opatření prezentoval jako krok na ochranu amerického průmyslu a pracovních míst, uvedl, že cla začnou platit od 2. dubna a od 3. dubna se začnou vybírat. Tento krok přichází v době, kdy se vztahy mezi Washingtonem a Bruselem již delší dobu vyostřují kvůli sporům o obchodní pravidla, dotace a regulační politiky.

Zatímco americká administrativa hájí svůj postup jako nezbytný pro ochranu domácího průmyslu, evropští představitelé varují, že opatření naruší globální trh a poškodí jak výrobce, tak spotřebitele na obou stranách Atlantiku. Evropská komise se nyní chystá analyzovat přesné znění amerických opatření a podle místopředsedkyně komise Teresy Ribery zváží odpovídající kroky. „Lituji, že americká administrativa jedná proti dobře fungujícímu globálnímu trhu. Myslím, že je to špatná zpráva pro spotřebitele i pro průmysl,“ uvedla Ribera během čtvrtečního vystoupení v Bruselu.

Evropská unie naznačila, že je připravena podpořit své automobilky, které se řídí přísnými environmentálními a pracovními standardy. „Budeme hájit průmysl, který splňuje nejvyšší normy v oblasti pracovních a environmentálních práv,“ dodala Ribera s tím, že Unie musí pečlivě analyzovat záměry americké strany a připravit odpovídající reakci.

Zavedení cel by mohlo výrazně zasáhnout evropské automobilky, které do Spojených států vyvážejí ročně zboží v hodnotě desítek miliard eur. Podle údajů za rok 2024 USA importovaly osobní automobily v hodnotě 214 miliard dolarů, přičemž kromě Evropy se opatření dotkne také Japonska, Jižní Koreje a Mexika. Cla tedy mají potenciál ovlivnit globální automobilový trh a prohloubit napětí mezi Spojenými státy a jejich klíčovými obchodními partnery.

Doporučené články

Pro Evropskou unii představuje Trumpův krok zásadní výzvu. Unie, která čelí vnitřním i vnějším tlakům – od energetické krize po dopady války na Ukrajině – musí nyní hledat způsoby, jak chránit své strategické sektory, aniž by dále eskalovala obchodní konflikt. Zatímco Brusel hovoří o snaze o diplomatické řešení, nelze vyloučit přijetí odvetných opatření, která by mohla cílit na klíčové americké sektory včetně zemědělství či technologií.

Napětí v obchodních vztazích mezi USA a EU však není novinkou. Trump již v minulosti vyhrožoval zavedením cel na evropské automobily, což označoval za reakci na údajně neférové obchodní praktiky Bruselu. Evropská unie se naopak dlouhodobě snaží prosazovat principy volného obchodu a varuje, že protekcionistická opatření povedou k oslabení globální ekonomiky a zhoršení obchodních vztahů.

Ačkoli von der Leyenová zdůrazňuje snahu o diplomatické řešení, její prohlášení nevyvolává pochybnosti o tom, že Evropská unie je připravena bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky. Pokud Spojené státy neustoupí, lze očekávat eskalaci obchodní války, která by mohla mít vážné dopady na ekonomiky obou regionů a globální hospodářský růst.

Zda je Trumpova politika dlouhodobě udržitelná, zůstává otázkou. Protekcionismus může krátkodobě posílit některé sektory, avšak z dlouhodobého hlediska může poškodit konkurenceschopnost amerických podniků a vyvolat protiopatření, která zasáhnou americké vývozce. Evropská unie se tak ocitá v situaci, kdy musí nejen hájit své ekonomické zájmy, ale také usilovat o zachování mezinárodního obchodního řádu, který je nyní pod rostoucím tlakem protekcionistických tendencí. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump Ursula von der Leyenová clo

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat

Po víkendu se v Česku očekává poměrně chladné počasí, které však dlouho nevydrží. Přijde totiž oteplení. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na příští týden. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy