NATO dělá pokroky, reagoval Stoltenberg na Trumpovy výroky

Osmnáct členských zemí NATO dá letos podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga alespoň dvě procenta HDP na obranu. Aliance dělá v otázce financování pokroky, konstatoval Stoltenberg, když reagoval i na nedávné výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

"Učinili jsme opravdový pokrok, spojenci vydávají na obranu stále více," uvedl Stoltenberg na tiskové konferenci před čtvrtečním jednáním ministrů obrany, kde se bude řešit příprava červencového summitu ve Washingtonu, další podpora Ukrajiny či potřeba navýšení výroby munice.  

Generální tajemník dnes opět vyzdvihl statečnost ukrajinské armády, která už téměř dva roky vzdoruje ruské agresi. "I když ofenziva z loňského roku nedosáhla takových výsledků, jaké jsme očekávali, Ukrajinci byli schopni útočit i za ruskými liniemi, což ukazuje schopnosti ukrajinských vojáků," poznamenal. 

NATO podle své vůdčí postavy vyhlíží rozhodnutí amerického Kongresu o další pomoci Ukrajině. Senát sice příslušný balík schválil, nicméně není jasné, kdy o něm bude rozhodovat Sněmovna reprezentantů, kde mají převahu republikáni, kteří schválení pomoci odmítají bez zpřísnění režimu na hranicích s Mexikem.

Stoltenberg byl dotázán také na výroky amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který o víkendu zavzpomínal na setkání s prezidentem blíže nespecifikované velké země, který se ho dotázal, zdali přijdou Američané na pomoc, pokud tato země nebude vydávat dostatečné prostředky na obranu a bude napadena Ruskem. "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl mu Trump podle svých slov.

Generální tajemník zdůraznil, že podobná vyjádření podkopávají bezpečnost spojenců. "Kritika, která nyní zaznívá, se netýká NATO, ale toho, že spojenci nepřispívají dost na NATO, což je oprávněná poznámka," konstatoval zároveň Stoltenberg, přičemž zmínil, že situace ohledně financování obrany se v posledních letech zlepšuje. 

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 44 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy