NATO podporou Ukrajiny vyčerpalo zásoby. Nakupuje munici a rakety za miliardy

V úterý Severoatlantická aliance (NATO) uzavřela smlouvy na nákup více než 200 000 kusů dělostřeleckých granátů v hodnotě přes 1,1 miliardy eur. 

Členské státy NATO vyčerpaly skladové zásoby těžké munice při podpoře Ukrajiny v boji proti vojenské agresi ze strany Moskvy.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil důležitost doplňování zásob spojenci během poskytování podpory Ukrajině. NATO usiluje o posílení vlastních výrobních kapacit a uzavřelo kontrakty na dodávky munice v hodnotě téměř 9,2 miliardy eur, zahrnující i přibližně 1000 raket systému Patriot.

Zatímco Evropská unie se také snaží zvýšit své výrobní schopnosti, zaostává v dodání jednoho milionu kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Stoltenberg zdůraznil, že podporovatelé Kyjeva budou nadále poskytovat Ukrajině zbraně a munici, aby si mohla udržet svrchovanost a nezávislost.

I když momentálně nehrozí žádné přímé nebo nepřímé nebezpečí od Ruska vůči některému ze spojenců NATO, aliance posílila obranu svého východního křídla s cílem odrazit případné agrese ze strany Moskvy.

O tom, že členské země NATO plánují zakoupit až 1000 raket pro systémy Patriot s cílem posílit svou protivzdušnou obranu, informovala už zkraje ledna Agentura NATO pro podporu a zakázky (NSPA). 

Tato zakázka představuje jednu z největších finančních transakcí pro NSPA, přičemž celková cena raket by měla dosáhnout 5,5 miliardy amerických dolarů. Součástí této transakce jsou také testovací zařízení a náhradní díly, které budou potřebné pro budoucí údržbu.

Stoltenberg toto oznámení pozitivně přivítal. "Tato investice potvrzuje sílu transatlantické spolupráce v oblasti obrany a závazek NATO vůči bezpečnosti našeho obyvatelstva," prohlásil.

Stoltenberg zdůraznil, že ruské útoky drony a raketami na ukrajinské civilisty, města a oblasti poukazují na klíčový význam moderní protivzdušné obrany. Dodal, že navýšení výroby střeliva je klíčové pro zajištění bezpečnosti nejenom Ukrajiny, ale i ostatních členských zemí NATO.

V rámci této zakázky se několik členských zemí NATO, včetně Německa, obrátilo na NSPA. Při výrobě raket a raketových systémů se očekává spolupráce evropského konsorcia MBDA a americké společnosti Raytheon, která vyrábí i systémy Patriot. Výroba bude soustředěna v německém městě Schrobenhausen, kde již probíhá údržba střel pro systémy Patriot.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu. 

Související

Více souvisejících

NATO Jens Stoltenberg zbraně

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy