Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

Navalného tým zdůraznil, že bez ohledu na politické přesvědčení či společenský status každého člověka existují univerzální lidské hodnoty, které je třeba respektovat. Mezi ně patří i základní principy lidskosti, jako je respekt k matce a nedotknutelnost práv a důstojnosti zesnulého.

Mezitím web Cholod informoval, že zaměstnanci vězeňského tábora IK-3, známého jako Polární vlk, se pokusili v roce 2022 vydávat za sebevraždu i smrt vězně, který ve skutečnosti zemřel na následky mučení.

Tento incident se týkal muže jménem Bachrombek Šarifov, který byl údajně udušen dozorci, kteří ho svázali a zabalili do matrace a následně zatajili skutečné příčiny jeho úmrtí.

Kritici Kremlu tvrdí, že Navalnyj zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři, což vyvolává podezření ohledně skutečných událostí.

Navalného matka, která byla povolána k identifikaci těla, nyní čelí problémům s vedením věznice ohledně pohřbu a získání úmrtního listu, což narušuje proces smutečních ceremonií.

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, už ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

Volkov zdůraznil, že Navalným založená nadace Fond boje proti korupci (FBK) sestavila seznam osob z Ruska, které profitují z blízkých vztahů s Putinem. Část z nich již figuruje na sankčních seznamech západních států, ruská opozice ale poukazuje na existenci osob, které jsou Putinovi blízké, ale mají stále neomezený přístup k majetku na Západě.

Volkov na setkání s politiky ze západních států navrhl pronásledování přátel Putinova a konfiskaci jejich majetku jako možnou odpověď na smrt Navalného.

FBK na svém webu shrnula možné kroky Západu v reakci na Navalného smrt, včetně neuznání výsledků prezidentských voleb a zavedení sankcí proti korupci spojené s Putinovým okolím.

Washington již oznámil plány na uvalení nových sankcí na Rusko v souvislosti s Navalného smrtí, zatímco evropští diplomaté tvrdí, že EU na podobných opatřeních pracuje. Británie již zařadila vedení vězeňského tábora, kde Navalnyj zemřel, na sankční seznam, Volkov ale označil tento krok za neefektivní. Dodal, že zaměstnanci věznice pravděpodobně nemají majetek v Británii ani neplánují cestovat do Londýna.

Navalnyj zemřel 16. února ve věku 47 let ve vězeňském táboře na krajním severu Ruska. Jeho manželka Julija Navalná obvinila z odpovědnosti za jeho smrt Putina, což potvrdil i americký prezident Joe Biden.

Navalná slíbila pokračování v práci svého manžela, a Volkov tento záměr potvrdil, přičemž dodal, že spojenci Navalného budou muset učinit mnoho rozhodnutí ohledně toho, jak po této ztrátě postupovat. 

Ruské ministerstvo vnitra navíc opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

Související

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Více souvisejících

Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy