Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.
Navalného tým zdůraznil, že bez ohledu na politické přesvědčení či společenský status každého člověka existují univerzální lidské hodnoty, které je třeba respektovat. Mezi ně patří i základní principy lidskosti, jako je respekt k matce a nedotknutelnost práv a důstojnosti zesnulého.
Mezitím web Cholod informoval, že zaměstnanci vězeňského tábora IK-3, známého jako Polární vlk, se pokusili v roce 2022 vydávat za sebevraždu i smrt vězně, který ve skutečnosti zemřel na následky mučení.
Tento incident se týkal muže jménem Bachrombek Šarifov, který byl údajně udušen dozorci, kteří ho svázali a zabalili do matrace a následně zatajili skutečné příčiny jeho úmrtí.
Kritici Kremlu tvrdí, že Navalnyj zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři, což vyvolává podezření ohledně skutečných událostí.
Navalného matka, která byla povolána k identifikaci těla, nyní čelí problémům s vedením věznice ohledně pohřbu a získání úmrtního listu, což narušuje proces smutečních ceremonií.
Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, už ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.
Volkov zdůraznil, že Navalným založená nadace Fond boje proti korupci (FBK) sestavila seznam osob z Ruska, které profitují z blízkých vztahů s Putinem. Část z nich již figuruje na sankčních seznamech západních států, ruská opozice ale poukazuje na existenci osob, které jsou Putinovi blízké, ale mají stále neomezený přístup k majetku na Západě.
Volkov na setkání s politiky ze západních států navrhl pronásledování přátel Putinova a konfiskaci jejich majetku jako možnou odpověď na smrt Navalného.
FBK na svém webu shrnula možné kroky Západu v reakci na Navalného smrt, včetně neuznání výsledků prezidentských voleb a zavedení sankcí proti korupci spojené s Putinovým okolím.
Washington již oznámil plány na uvalení nových sankcí na Rusko v souvislosti s Navalného smrtí, zatímco evropští diplomaté tvrdí, že EU na podobných opatřeních pracuje. Británie již zařadila vedení vězeňského tábora, kde Navalnyj zemřel, na sankční seznam, Volkov ale označil tento krok za neefektivní. Dodal, že zaměstnanci věznice pravděpodobně nemají majetek v Británii ani neplánují cestovat do Londýna.
Navalnyj zemřel 16. února ve věku 47 let ve vězeňském táboře na krajním severu Ruska. Jeho manželka Julija Navalná obvinila z odpovědnosti za jeho smrt Putina, což potvrdil i americký prezident Joe Biden.
Navalná slíbila pokračování v práci svého manžela, a Volkov tento záměr potvrdil, přičemž dodal, že spojenci Navalného budou muset učinit mnoho rozhodnutí ohledně toho, jak po této ztrátě postupovat.
Ruské ministerstvo vnitra navíc opět zařadilo Olega Navalného, bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.
Související
Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry
Posmrtná pocta Navalnému. Mrtvý opozičník dostal Němce k jednacímu stolu a umožnil výměnu vězňů
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 54 minutami
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 1 hodinou
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 1 hodinou
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 4 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 11 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák