Nejhorší požáry v historii Kanady? Kouř zahalil oblohu v USA do žluta, dostává se i do Evropy

Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s plameny nekončí a tisíce hasičů nadále bojují se stovkami masivních požárů, z nichž polovinu nedokáží dostat pod kontrolu. Kouř se navíc začíná šířit napříč celým světem a zasáhl jak USA, tak i část Evropy. A ohrožuje miliony lidí.

V Kanadě se potýkají s požáry už několik týdnů a situace se nijak nelepší. Aktuálně hasiči bojují s více než 400 ohnisky, z nichž se zhruba polovina nekontrolovaně šíří a nelze je dostat pod kontrolu. Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Horké a suché počasí totiž podle předpovědí vydrží po celé léto, takže se riziko dalších požárů pravděpodobně jen tak nesníží. Kanadská vláda na svém webu dokonce uvedla, že další riziko požárů v Quebecu a Ontariu očekává i v červenci a hrozba požárů se navíc rozšíří i do Yukonu.

Masivní požáry navíc začínají dopadat na miliony lidí. Školy na východním pobřeží USA zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Podle agentury Reuters vydala Americká národní meteorologická služba varování prakticky pro celé pobřeží Atlantiku. Podle zdravotníků může pobyt venku způsobit lidem dýchací potíže z důvodů vysoké koncentrace jemných částic v atmosféře.

"Je důležité, aby Američané, kterých se nebezpečné znečištění ovzduší týká, zejména ti, kteří mají zdravotní problémy, naslouchali místním úřadům, aby chránili sebe a své rodiny," uvedl na twitteru prezident Joe Biden.

Podle soukromé meteorologické služby AccuWeather je situace v ovzduší nejhorší za posledních 20 let a guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že index znečištění ovzduší je v některých částech jejího státu je osmkrát vyšší, než je běžné.

Obloha nad severoamerickými městy se postupně zahalily do žluté barvy a vzduch je cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazují roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.

Související

Ilustrační foto

Jak porazit lesní požáry? Hasičům může kromě dronů pomoci i umělá inteligence

Lesní požáry se stávají stále větším problémem po celém světě. Své zkušenosti s nimi má Česko, Evropa i další kontinenty. V posledních měsících zaměstnaly hasiče napříč celým světem, přičemž nejtragičtější je situace v Kanadě, kde shořelo více půdy než kdykoli předtím a došlo k nejvyššímu počtu evakuací. Dá se jim ale úspěšně zabránit?

Více souvisejících

Kanada USA (Spojené státy americké) Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy