Ukradená německá technologie Íránem nalezena v dronech Šáhid. A české motory ve střelách Heidar-2?

Zjistilo se, že bezpilotní letouny Šáhid-136 prodávané Íránem Rusku mají motor založený na německé technologii ukradený téměř před 20 lety. Informuje server CNN s odkazem na britskou organizaci Conflict Armament Research (CAR).

Mezi loňským listopadem a březnem 2023 zkoumal Conflict Armament Research (CAR) součásti 20 íránských dronů a munice na Ukrajině, z nichž asi polovina jsou Šáhid-136.

Motor vyvinula íránská společnost Oje Parvaz Mado Nafar, známá jako Mado, sídlící ve městě Shokuhiye v provincii Qom. V prosinci loňského roku byla společnost sankcionována Velkou Británií, Spojenými státy a Evropskou unií. 

Vyšetřovatelé CAR našli značky Mado na krytech zapalovacích svíček v motorech dronu a také sekvence sériových čísel, které Mado používal. 

Podle CNN a západních vlád či OSN hraje „Mado“ zásadní roli v íránském průmyslu výroby dronů. Stejnou sekvenci sériových čísel si všimli také vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývali útoky dronů na Saúdskou Arábii, o kterých se domnívali, že je provedli íránští spojenci Houthi v Jemenu, a také raketové útoky na Abú Zabí v loňském roce. 

Analytik pro záležitosti CAR Gulf Taimur Khan řekl CNN, že íránské UAV systémy jsou neustále vylepšovány a modernizovány a „ukázaly se jako stále přesnější, pokud jde o naváděcí a zaměřovací systémy, stejně jako schopnosti proti rušení“.

Konstrukce motoru ukazuje, že Írán v průběhu let vynaložil značné úsilí na získání západních technologií pro své drony a rakety, a to i přes rozsáhlé mezinárodní sankce.

V roce 2006 Írán nelegálně zakoupil motory pro drony od německé společnosti Limbach Flugmotoren. O tři roky později íránský inženýr Yusef Abutalebi oznámil, že jeho společnost vytvořila motor pro UAV.

Podle CAR se zdá, že se společnost snažila skrýt svou roli při vytváření dronů Šáhid. Vyšetřovatelé zjistili, že původní sériová čísla na součástech dronů nalezených na Ukrajině byla vymazána, zřejmě proto, aby se skryl jejich původ.  

"Tyto úpravy zabránily vyšetřovatelům identifikovat sítě zásobování, které usnadňují mezinárodní dodávky klíčových komponent do Íránu," uvádí zpráva CAR. 

České motory do raket

Mezi další západní komponenty, jak informuje Ukrajinská Pravda, které Írán nakupuje a kopíruje, jsou části raket české výroby. Zpráva expertů OSN z roku 2020 uvádí, že motor použitý v íránských raketách Quds-1, které byly loni použity při útocích na saúdské ropné rafinérie, byl „nelicencovanou kopií proudového motoru TJ-100 vyráběného PBS Velká Bíteš“ v České republice.

Odborníci tvrdí, že český motor byl instalován i na íránskou střelu Heidar-2.

Česká společnost dle serveru uvedla, že nikdy nedodala motor do Íránu nebo Jemenu. Zároveň, jak publikace zdůrazňuje, se Írán stal „expertem na vyhýbání se kontrole“ technologií, v některých případech pomocí fiktivních společností. Panel expertů OSN zjistil, že díly exportované českým výrobcem do společnosti v Hongkongu v roce 2010 skončily v íránských raketách, které byly použity v roce 2019.

CNN píše, že výnosy z prodeje stovek dronů Shahed-136 do Ruska budou pravděpodobně znovu investovány do dalšího zlepšování odvětví.

„Existuje také možnost, že Rusko využije spolupráci s Íránem k rozvoji vlastních schopností vojenských dronů.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Írán Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy