Ukradená německá technologie Íránem nalezena v dronech Šáhid. A české motory ve střelách Heidar-2?

Zjistilo se, že bezpilotní letouny Šáhid-136 prodávané Íránem Rusku mají motor založený na německé technologii ukradený téměř před 20 lety. Informuje server CNN s odkazem na britskou organizaci Conflict Armament Research (CAR).

Mezi loňským listopadem a březnem 2023 zkoumal Conflict Armament Research (CAR) součásti 20 íránských dronů a munice na Ukrajině, z nichž asi polovina jsou Šáhid-136.

Motor vyvinula íránská společnost Oje Parvaz Mado Nafar, známá jako Mado, sídlící ve městě Shokuhiye v provincii Qom. V prosinci loňského roku byla společnost sankcionována Velkou Británií, Spojenými státy a Evropskou unií. 

Vyšetřovatelé CAR našli značky Mado na krytech zapalovacích svíček v motorech dronu a také sekvence sériových čísel, které Mado používal. 

Podle CNN a západních vlád či OSN hraje „Mado“ zásadní roli v íránském průmyslu výroby dronů. Stejnou sekvenci sériových čísel si všimli také vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývali útoky dronů na Saúdskou Arábii, o kterých se domnívali, že je provedli íránští spojenci Houthi v Jemenu, a také raketové útoky na Abú Zabí v loňském roce. 

Analytik pro záležitosti CAR Gulf Taimur Khan řekl CNN, že íránské UAV systémy jsou neustále vylepšovány a modernizovány a „ukázaly se jako stále přesnější, pokud jde o naváděcí a zaměřovací systémy, stejně jako schopnosti proti rušení“.

Konstrukce motoru ukazuje, že Írán v průběhu let vynaložil značné úsilí na získání západních technologií pro své drony a rakety, a to i přes rozsáhlé mezinárodní sankce.

V roce 2006 Írán nelegálně zakoupil motory pro drony od německé společnosti Limbach Flugmotoren. O tři roky později íránský inženýr Yusef Abutalebi oznámil, že jeho společnost vytvořila motor pro UAV.

Podle CAR se zdá, že se společnost snažila skrýt svou roli při vytváření dronů Šáhid. Vyšetřovatelé zjistili, že původní sériová čísla na součástech dronů nalezených na Ukrajině byla vymazána, zřejmě proto, aby se skryl jejich původ.  

"Tyto úpravy zabránily vyšetřovatelům identifikovat sítě zásobování, které usnadňují mezinárodní dodávky klíčových komponent do Íránu," uvádí zpráva CAR. 

České motory do raket

Mezi další západní komponenty, jak informuje Ukrajinská Pravda, které Írán nakupuje a kopíruje, jsou části raket české výroby. Zpráva expertů OSN z roku 2020 uvádí, že motor použitý v íránských raketách Quds-1, které byly loni použity při útocích na saúdské ropné rafinérie, byl „nelicencovanou kopií proudového motoru TJ-100 vyráběného PBS Velká Bíteš“ v České republice.

Odborníci tvrdí, že český motor byl instalován i na íránskou střelu Heidar-2.

Česká společnost dle serveru uvedla, že nikdy nedodala motor do Íránu nebo Jemenu. Zároveň, jak publikace zdůrazňuje, se Írán stal „expertem na vyhýbání se kontrole“ technologií, v některých případech pomocí fiktivních společností. Panel expertů OSN zjistil, že díly exportované českým výrobcem do společnosti v Hongkongu v roce 2010 skončily v íránských raketách, které byly použity v roce 2019.

CNN píše, že výnosy z prodeje stovek dronů Shahed-136 do Ruska budou pravděpodobně znovu investovány do dalšího zlepšování odvětví.

„Existuje také možnost, že Rusko využije spolupráci s Íránem k rozvoji vlastních schopností vojenských dronů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Írán Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy