Není to jen Macron. Kdo na plné čáře prohrál letošní eurovolby?

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritice a neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Podle serveru Politico.eu jsou tak největšími poraženými politiky letošních voleb.

Koalice Besoin d'Europe (Potřebujeme Evropu), zahrnující Macronovu stranu Obroda (RE), utrpěla drtivou porážku od Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, což vedlo Macrona k rozhodnutí rozpustit francouzský parlament a vypsat nové volby.

Německý kancléř Olaf Scholz a jeho Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) dosáhli pouze 14 procent hlasů, což je méně než vítězná Křesťanská unie (CDU/CSU) a také populární Alternativa pro Německo (AfD). Opozice nyní požaduje, aby Scholz vyhlásil předčasné volby.

Politico také označuje porážku politické skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance (EFA), která zaznamenala výrazné ztráty mandátů v Německu, Francii a dalších zemích.

Maďarský premiér Viktor Orbán, i když jeho strana Fidesz získala téměř 45 procent hlasů, čelí svému nejhoršímu výsledku ve volbách do EP.

Italský vicepremiér Matteo Salvini s jeho stranou Liga rovněž neuspěl. Zatímco ve volbách v roce 2019 získal 34 procent hlasů, tentokrát pouze devět procent, což je podobné výsledku strany Forza Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Olaf Scholz Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy