Nikdo nebude poslouchat, jak je premiér malé země uráží. I další se zachovají jako Česko, píše slovenský tisk

Rozhodnutí české vlády ukončit společná jednání s kabinetem slovenského premiéra Roberta Fica představuje v moderních dějinách obou zemí nevídaný krok, píše slovenský tisk. Vzhledem k současným okolnostem je ale pochopitelný a pravděpodobně budou další země následovat tento příklad.

Slovenský deník Denník N reagoval na středeční oznámení českého premiéra Petra Fialy, že v příštích týdnech nebo měsících nedojde k česko-slovenským mezivládním konzultacím. Slovenská média sledovala nejen rozhodnutí české vlády a slovenské reakce na ně, ale také vyjádření českého expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, který kritizoval Fialovu vládu v této záležitosti.

Denník N napsal, že není důvod, proč by partneři a spojenci v rámci EU a NATO měli poslouchat, jak je premiér jedné malé země, závislé na jejich podpoře, uráží a jedná v rozporu s jejich bezpečnostními zájmy.

Rozhodnutí české vlády podle listu přichází po výjimečném chování slovenského kabinetu, když Fico obvinil Evropskou unii z podpory vzájemného zabíjení Slovanů v souvislosti s válkou na Ukrajině a ministr zahraničí Juraj Blanár se setkal v Turecku s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tato akce se odehrála více než dvěma lety po ruském vojenském útoku na Ukrajinu.

Denník N také kritizuje Fica za jeho proklamace o suverénní slovenské zahraniční politice, zdůrazňuje však, že zahraniční politika není jen pro domácí spotřebu a nelze dlouhodobě ohrožovat společné cíle jen kvůli získání politických bodů doma.

Podle deníku Sme je ukončení společných jednání vlád signálem, že Česku vadí sbližování slovenské vlády s Ruskem. Několik dní předtím se napjaté diplomatické vztahy mezi Českem a Slovenskem projevily na setkání premiérů středoevropských zemí ve formátu V4, kam kromě České republiky a Slovenska patří také Maďarsko a Polsko. 

Česko-slovenské vztahy podle českého expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany ANO Andreje Babiše narušil v minulosti jako premiér Igor Matovič a rozhodnutím odložit mezivládní konzultace je nyní zcela ničí předseda české vlády Petr Fiala. Uvedl to na sociální síti X.

"Česko-slovenské vztahy narušil Matovič, Fiala je teď ničí úplně. Tohle je mezinárodní politika, ne dětské hřiště. Tam možná platí, že chová-li se někdo špatně, přestanete se s ním bavit. Vláda se ale nemá chovat jako malé dítě. Pokud s kroky slovenské vlády nesouhlasí, o to spíš s ní má jednat a přesvědčovat ji o změně pozice. V připadě Slovenska, se kterým nás vždy pojily mimořádně silné a dobré vztahy, to platí dvojnásob. Říká se tomu diplomacie," napsal Babiš.

Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.

Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.

Česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se tedy neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné. 

Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.

"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Robert Fico Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy