Nikdo nebude poslouchat, jak je premiér malé země uráží. I další se zachovají jako Česko, píše slovenský tisk

Rozhodnutí české vlády ukončit společná jednání s kabinetem slovenského premiéra Roberta Fica představuje v moderních dějinách obou zemí nevídaný krok, píše slovenský tisk. Vzhledem k současným okolnostem je ale pochopitelný a pravděpodobně budou další země následovat tento příklad.

Slovenský deník Denník N reagoval na středeční oznámení českého premiéra Petra Fialy, že v příštích týdnech nebo měsících nedojde k česko-slovenským mezivládním konzultacím. Slovenská média sledovala nejen rozhodnutí české vlády a slovenské reakce na ně, ale také vyjádření českého expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, který kritizoval Fialovu vládu v této záležitosti.

Denník N napsal, že není důvod, proč by partneři a spojenci v rámci EU a NATO měli poslouchat, jak je premiér jedné malé země, závislé na jejich podpoře, uráží a jedná v rozporu s jejich bezpečnostními zájmy.

Rozhodnutí české vlády podle listu přichází po výjimečném chování slovenského kabinetu, když Fico obvinil Evropskou unii z podpory vzájemného zabíjení Slovanů v souvislosti s válkou na Ukrajině a ministr zahraničí Juraj Blanár se setkal v Turecku s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tato akce se odehrála více než dvěma lety po ruském vojenském útoku na Ukrajinu.

Denník N také kritizuje Fica za jeho proklamace o suverénní slovenské zahraniční politice, zdůrazňuje však, že zahraniční politika není jen pro domácí spotřebu a nelze dlouhodobě ohrožovat společné cíle jen kvůli získání politických bodů doma.

Podle deníku Sme je ukončení společných jednání vlád signálem, že Česku vadí sbližování slovenské vlády s Ruskem. Několik dní předtím se napjaté diplomatické vztahy mezi Českem a Slovenskem projevily na setkání premiérů středoevropských zemí ve formátu V4, kam kromě České republiky a Slovenska patří také Maďarsko a Polsko. 

Česko-slovenské vztahy podle českého expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany ANO Andreje Babiše narušil v minulosti jako premiér Igor Matovič a rozhodnutím odložit mezivládní konzultace je nyní zcela ničí předseda české vlády Petr Fiala. Uvedl to na sociální síti X.

"Česko-slovenské vztahy narušil Matovič, Fiala je teď ničí úplně. Tohle je mezinárodní politika, ne dětské hřiště. Tam možná platí, že chová-li se někdo špatně, přestanete se s ním bavit. Vláda se ale nemá chovat jako malé dítě. Pokud s kroky slovenské vlády nesouhlasí, o to spíš s ní má jednat a přesvědčovat ji o změně pozice. V připadě Slovenska, se kterým nás vždy pojily mimořádně silné a dobré vztahy, to platí dvojnásob. Říká se tomu diplomacie," napsal Babiš.

Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.

Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.

Česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se tedy neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné. 

Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.

"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.

Související

Více souvisejících

Robert Fico Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 5 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 6 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy