Rozhodnutí české vlády ukončit společná jednání s kabinetem slovenského premiéra Roberta Fica představuje v moderních dějinách obou zemí nevídaný krok, píše slovenský tisk. Vzhledem k současným okolnostem je ale pochopitelný a pravděpodobně budou další země následovat tento příklad.
Slovenský deník Denník N reagoval na středeční oznámení českého premiéra Petra Fialy, že v příštích týdnech nebo měsících nedojde k česko-slovenským mezivládním konzultacím. Slovenská média sledovala nejen rozhodnutí české vlády a slovenské reakce na ně, ale také vyjádření českého expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, který kritizoval Fialovu vládu v této záležitosti.
Denník N napsal, že není důvod, proč by partneři a spojenci v rámci EU a NATO měli poslouchat, jak je premiér jedné malé země, závislé na jejich podpoře, uráží a jedná v rozporu s jejich bezpečnostními zájmy.
Rozhodnutí české vlády podle listu přichází po výjimečném chování slovenského kabinetu, když Fico obvinil Evropskou unii z podpory vzájemného zabíjení Slovanů v souvislosti s válkou na Ukrajině a ministr zahraničí Juraj Blanár se setkal v Turecku s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tato akce se odehrála více než dvěma lety po ruském vojenském útoku na Ukrajinu.
Denník N také kritizuje Fica za jeho proklamace o suverénní slovenské zahraniční politice, zdůrazňuje však, že zahraniční politika není jen pro domácí spotřebu a nelze dlouhodobě ohrožovat společné cíle jen kvůli získání politických bodů doma.
Podle deníku Sme je ukončení společných jednání vlád signálem, že Česku vadí sbližování slovenské vlády s Ruskem. Několik dní předtím se napjaté diplomatické vztahy mezi Českem a Slovenskem projevily na setkání premiérů středoevropských zemí ve formátu V4, kam kromě České republiky a Slovenska patří také Maďarsko a Polsko.
Česko-slovenské vztahy podle českého expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany ANO Andreje Babiše narušil v minulosti jako premiér Igor Matovič a rozhodnutím odložit mezivládní konzultace je nyní zcela ničí předseda české vlády Petr Fiala. Uvedl to na sociální síti X.
"Česko-slovenské vztahy narušil Matovič, Fiala je teď ničí úplně. Tohle je mezinárodní politika, ne dětské hřiště. Tam možná platí, že chová-li se někdo špatně, přestanete se s ním bavit. Vláda se ale nemá chovat jako malé dítě. Pokud s kroky slovenské vlády nesouhlasí, o to spíš s ní má jednat a přesvědčovat ji o změně pozice. V připadě Slovenska, se kterým nás vždy pojily mimořádně silné a dobré vztahy, to platí dvojnásob. Říká se tomu diplomacie," napsal Babiš.
Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.
Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.
Česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se tedy neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné.
Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.
"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.
Související
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Fico a Orbán vyzvali EU k přehodnocení strategie vůči Ukrajině. Byli jediní
Robert Fico , Petr Fiala (ODS)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Melania Trumpová nechce být první dámou. Roli bude zastávat jen okrajově
před 1 hodinou
Zimní počasí je tady. Meteorologové řekli, kde bude padat sníh. Podívejte se na radar
před 1 hodinou
Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy
před 1 hodinou
Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu
před 2 hodinami
Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první
před 3 hodinami
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
před 5 hodinami
Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí
před 5 hodinami
Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan
před 6 hodinami
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
před 7 hodinami
Tragédie v Číně. Muž v autě zabil desítky lidí, Si slibuje přísný trest
před 8 hodinami
Počasí: V Česku dnes napadne první sníh
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.
Zdroj: Libor Novák