Nobelovu cenu za mír obdržela íránská aktivistka Narges Mohammadiová

Nobelovu cenu za mír za rok 2023 obdržela íránská aktivistka na poli lidských práv Narges Mohammadiová. Její ocenění je výsledkem odvážného boje proti utlačování žen v Íránu a jejího významného úsilí na poli podpory lidských práv a svobod. 

Předsedkyně výboru Berit Reiss-Andersenová zdůraznila, že Narges Mohammadiová statečně bojuje proti systematické diskriminaci a utlačování žen. Mohammadiová byla během svého boje za lidská práva zatčena celkem 13krát a odsouzena k trestu odnětí svobody v délce 31 let a k 154 ranám bičem.

Tato oceněná aktivistka se veřejně postavila proti trestu smrti v Íránu a povinnému nošení hidžábu. Navzdory svému věznění pokračuje v podpoře lidských práv, jak informuje agentura.

Mohammadiová byla zatčena v listopadu 2021 a od té doby byla vězněna v Teheránu. Během svého věznění se dokázala vyjádřit k protestům, které se konaly v Íránu, zejména po smrti mladé Kurdky Mashy Amíníové, která zemřela v policejní vazbě.

Právě se přehrává: Udělení Nobelovy ceny za mír

Udělení Nobelovy ceny za mír Video: YouTube

Výroční vyhlášení Nobelových cen začalo v tomto roce v pondělí, kdy byla udělena cena za fyziologii a medicínu, v úterý za fyziku, ve středu za chemii a ve čtvrtek za literaturu.

Nobelova cena nese jméno švédského vynálezce a podnikatele Alfreda Nobela (1833-96). V jeho poslední vůli bylo ustanoveno, že ceny budou udělovány za mimořádné výkony ve fyzice, chemii, literatuře, fyziologii nebo medicíně a míru. Cenu za mír uděluje norský parlament.

Slavnostní předávání cen proběhne 10. prosince, v den výročí smrti Alfreda Nobela. Laureáti obdrží pamětní medaili, diplom a finanční odměnu ve výši 11 milionů švédských korun (více než 923.800 eur) z výnosu Nobelova majetku.

V pondělí 9. října bude oznámena cena Švédské říšské banky za ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Tato cena se často nesprávně označuje jako Nobelova cena za ekonomii, ale není součástí původního dědictví Alfreda Nobela a byla založena až v roce 1969. Je také spojena s finanční odměnou ve výši 10 milionů švédských korun (více než 862.000 eur) a uděluje se ve Stockholmu. 

Narges Mohammadiová nobelova cena

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev

Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy