Obětí útoku v Tel Avivu je Ital, zraněno bylo několik dalších turistů

Obětí pátečního útoku v Tel Avivu se stal třicetiletý italský turista, potvrdil Řím. Také sedm lidí, kteří utrpěli zranění, jsou podle agentury DPA turisté. Agentura AP píše o pěti zraněných turistech z Británie a Itálie. 

Útočníkem byl podle izraelských bezpečnostních zdrojů pětačtyřicetiletý izraelský Arab, kterého policie zastřelila.

Útočník autem najížděl do chodců na oblíbené cestě pro pěší i cyklisty v Tel Avivu. Když na místo dorazil policista, uviděl několik zraněných lidí a převrácený vůz. Jeho řidič tasil zbraň, a tak ho policista" zneškodnil".

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani potvrdil, že mrtvým je Ital. Čin odsoudil jako "zbabělý útok". Mezi zraněnými, kteří utrpěli lehká až středně těžká zranění, je podle AP i 17letá dívka a 74letý muž.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil v reakci na útok povolat zálohy z řad jednotek pohraniční policie, uvedl list The Times of Israel. Tento krok naznačuje, že existují obavy z dalšího vyhrocení situace v zemi. Občany premiér vyzval, aby dbali pokynů bezpečnostních složek.

V Izraeli panuje v posledních dnech velmi napjatá atmosféra, neboť izraelská policie tento týden provedla razie v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Po nich následovaly raketové útoky na Izrael z Pásma Gazy a také z Libanonu, na které armáda odpověděla nálety.

Policie intenzivně pátrá i po pachateli nebo pachatelích útoku na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde po střelbě na osobní auto zemřely dvě sestry s izraelským a britským občanstvím, kterým bylo podle Reuters 16 a 20 let. Vážné zranění utrpěla i jejich matka. Rodina bydlela v jedné z židovských osad poblíž Betléma na Západním břehu.

Útoky tvrdě odsoudily Spojené státy. Úřad italské premiérky Giorgie Meloniové vyjádřil solidaritu s Izraelem.

Související

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

Izrael Tel Aviv, Izrael Policie Izrael

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 24 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 45 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy